’15 Temmuz’dan sonra insanlar haklarını aramaya korktu!’

ZEHRA BULUT | HABERDAR — Eren Keskin’ e göre tüm yaşanan hak ihlallerinden daha kötü insanların haklarını aramaya korkuyor olması.

Türkiye Eren Keskin adını ilk defa 90'ların en zor coğrafyası olan Kürt bölgesinden duydu. O her türlü zorluk ve tehdit karşında hak ihlallerine karşı verdiği hukuk mücadelesi ile tanındı. 1995'te bu uğurda cezaevine girdi. 21 sene sonra Keskin bugün de hakkında açılan 140 davayla yine cezaevi yollarına bakıyor. Nerdeyse hergün hakkında açılan davaların duruşması görülüyor. Tıpkı savunduğu müvekkilleri gibi o da her an tutuklanıp cezaevine konulabilir. Ama o herşeye rağmen Türkiye’de kalıp düşüncelerini savunmaya kararlı.

25 yıldır hak ihlallerine karşı mücadele veren Eren Keskin ile 15 Temmuz sonrası yaşanan ihlalleri ve Türkiye’nin hukuki sürecini konuştuk. Keskin savunma olarak ellerinin kollarının bağlandığı bu süreci kabus olarak tanımlıyor. Keskin 15 Temmuz’dan bu yana yaşam hakkının savunma hakkının hatta öldükten sonra toprağa gömülme hakkının bile insanların elinden alındığının altını çiziyor.

YAŞAM HAKKI ALINIYOR ÜSTÜNE BİR DE HAİN İLAN EDİLİYOR

-15 Temmuz darbe girişiminden sonra sizin de bir hukukçu olarak yer aldığınız İnsan Hakları Derneği üzerinden kimlerden ve nasıl başvurular aldınız? Gelen başvurularda ne tarz insan hakları ihlalleriyle karşılaştınız?

E.K: insan hakları derneği kurulduğundan bu yana din, dil, ırk ayırımı yapmadan hak ihlaline uğradığını söyleyen herkese yardımcı olmaya çalışır. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da çok yoğun hak ihlalleri yaşandı. Bir askeri darbe iddiası ve bir yapının darbeyi düzenlediği iddiası olduğu ve çok büyük bir korku ortamı yaratıldığı için ailelerin çoğu başvurmaya çok korkuyorlar. Bir kere herşeyden önce bunu söylemek lazım. Biz özellikle asker ailelerine çağrı yapmıştık. Çünkü 15 Temmuz gecesi er olarak görev yapanların hiçbir şekilde bir kusuru yok. Bir çoğu o gece tatbikat var diye götürülmüş. Ölen er askerler var ve bunlar tatbikat var diye götürülmüşler. Ya komutanlar tarafından ya da karşı tarafın ateş açmasıyla öldürülmüşler. Bu öldürülen çocuklar ne olduğunu bile anlayamıyorlar.

- Size gelen başvurular arasında bize anlatabileceğiniz bir örnek var mı? 15 Temmuz gecesi bu şekilde hayatını kaybetmiş bir asker başvurusu aldınız mı?

E.K: Evet aldık mesela benim bir müvekkilim var. O gece Ankara’da görev yapıyor terhis olmasına da 1 ay var. O gece saat 22 30'da annesini arıyor. Annesine Ankara’nın dışında bir yangın çıktı ve bizi oraya götürüyorlar. Ben seni 1 saat sonra ararım diyor. O şekilde götürülüyor ve 15 Temmuz akşamından sonra ailesi 20 gün çocuğunun nerede olduğunu bile tespit edemiyor. Hiç bir bilgi verilmiyor. Daha sonra kabul ediyorlar ve aile adli tıpta tüm ölülerin üst üste konulduğu bir yerde çocuğunun cenazesine ulaşıyor. Bundan sonra da aile cenazeyi alamıyor. Kendi istediği yere gömemiyor. O kadar büyük hak ihlalleri ki bunlar hiç bir şekilde olaylarla ilgisi olmayan zorunlu askerlik yapan küçücük çocuk bunlar öldürülüyorlar üstüne bir de hain ilan ediliyorlar. Gömülme hakları bile ellerinden alınıyor. 15 Temmuz’un ardından da işkence vakkalarında da çok büyük oranda artış oldu.

OHAL İLE TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR HUKUKSUZLUK UYGULANIYOR

- Bu hak ihlallerinin artış oranının sebebi nedir?

E.K: Çünkü olağan üstü hal var. Hiç bir yasa şu anda işlemiyor. Zaten olağanüstü hal ilanıyla birlikte Avrupa insan hakları sözleşmesini askıya aldıklarını söylediler. Ama burada unuttukları bir şey var. Sözleşmeyi askıya alsanız da savaş hali bile olsa işkence yapmama yükümlülüğünüz var. Savaş bile olsa yine de işkence yapamazsınız. Ama şu anda cezaevlerinden bize çok sayıda işkence başvurusu geliyor.

-İşkence başvurularında elinizde kanıtları, belgeleri olan ve hukuki sürecini başlattığınız davalar var mı? Bu davaların takibinde önünüze engeller çıkarılıyor mu?

E.K: Tabiki bu konuda da engellemelerle karşılaşıyoruz. İşkencenin belgelenmesi için savcılar ve adliyeler adli tıp raporunu gerekli kılıyor. Oysaki hukukta böyle bir zorunluluk yok. Ama yargıtay kararlarıyla sadece adli tıp raporları geçerli sayılıyor. Adli tıp bir resmi bilirkişi olarak devlet kuruluşu. Bu nedenle işkencelerin belgelenmesi zaman alıyor ve çok zor kabul ediliyor. O kadar fazla sorunumuz var ki ama bu yeni değil Türkiye’de her zaman bu uygulama var. Böylesine olağanüstü dönemlerde daha yoğun yaşanıyor. Devlet güçleri olağanüstü hal diyerek kendilerini haklı gösteriyorlar. Hiçbir hukuksuzluğun hesabını vermiyorlar. Zaten uygulanan hiçbir hukuksuzluğa itiraz etme hakkınız yok. Şu anda son derece büyük bir hukuksuzluk var. Türkiye altına imza attığı uluslararası sözleşmeleri tamamen çiğnedi.

SAVUNMANIN ELİ KOLU BAĞLI

- Tüm bu hukuksuz uygulamalar avukatları ve insan hakları savunucuları olarak sizleri ve müvvekkillerinizi nasıl etkiledi? Olağanüstü hal uygulamaları ile birlikte savunma hakkına nasıl engellemeler getirildi?

E.K: Ben daha çok Kürt siyasileriyle ilgili davaları takip ediyordum. Ancak biz İHD olarak bu süreçte hiçbir ayırım yapmadan tüm düşünce suçlularını ziyaret etme kararı aldık. Diyebilirim ki FETÖ suçlamasıyla tutuklu bulunanlara uygulanan engellemeler çok daha fazla. Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Şahin Alpay, Nazlı Ilıcak hepsini ziyaret etme kararı almıştık. Ancak bazı kişiler için saat sınırlaması var. Bu sınırlama HDP vekilleri için de geçerli. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile görüşebildik ama Nazlı Ilıcak ile görüşemedik. Çünkü onunla sadece cuma günleri 1 saat görüş yapılabiliyormuş. Bunlar hukuki olarak çok önemli kısıtlamalar. Bunlar yasadışı olarak uygulanan kısıtlamalar. Mesela gözaltı işlemlerinde en az 5 gün avukatınızla görüştürülmüyorsunuz. Bu yine Avrupa İnsan Makhemesi içtiatlarına tamamen aykırı bir uygulama.

- Savuma hakkının erişiminin sağlanmasında engellemeler yaşanıyor mu? Savunma hakkını kullanmak isteyenler nasıl sorunlarla karşılaşıyorlar?

E.K: özellikle FETÖ operasyonlarından alınan insanlar avukata erişmekte çok zorlanıyorlar. Çünkü insanlar çok kolay damgalanabiliyorlar. Bu sebeple belki avukatlar da çekiniyor olabilirler. Ya da bu davalar için çok büyük paralar isteniyor. Doğal olarak savunma hakkına erişim açısından böyle bir ortam doğuyor. Normal bir parayla o davaya girebilecek olan avukat korkuyor bunun sonucu bazı tüccar avukatlar büyük paralar istiyor. Alilelerin zaten bir çoğu iyi maddi koşullarda değiller. O nedenle büyük hak ihlalleri yaşanıyor.

90'LARDA KISITLI DA OLSA YARGI ALANI VARDI ŞİMDİ O DA YOK

- Siz 90'lar da hak ihlallerinin rakipçisi olan bir avukatsınız. O günlerde de pek çok hukuksuzlukla karşılaşıp bunun için mücadele ettiniz. Aslında bugün karşılaştığız hukuksuzluklarla ilk deda karşılaşmıyorsunuz. Ancak bugün ki hukuksuz uygulamaları 90'lardaki hukuksuzluklarla karşılaştıracak olursanız Türkiye daha önce bu kadar kötü bir dönemden geçmiş miydi?

E.K: Ben 25 yıldır insan hakları savunuculuğu yapıyorum. Kendimi bu kadar çaresiz bu kadar güvensiz hissettiğim başka bir süreç yaşamadım. Ben 12 Eylül’de öğrenciydim ama 90'ları çok ağır yaşadım. 90'larda özellikle Kürt coğrafyasında yaşanan tüm hak ihlallerinin birebir takipçisi olduk. O dönem yaşanan gözaltında kayıplar, kontrülgerilla cinayetleri, köy yakmalar hepsinin şahidi olduk, hepsinin takibini yaptık. Hala bir çok kayıp dosyasının da avukatıyım. Ama o zaman bile kısıtlı da olsa hareket edebileceğimiz bir yargı alanı vardı. Şimdi o da yok. Her türlü elimiz kolumuz bağlı. Mesela düşünce suçu açısından baktığımızda o zamanda çok sayıda düşünce suçlusu vardı. O zamanda yargılanıyorduk. Ben de 95'te Kürdistan kavramını kullandığım için cezaevine girmiştim. Ancak bu zamana göre şöyle bir fark vardı. O zamanda her türlü yazıya dava açılıyordu. Savcı sizi ifadeye çağırdığında hiç bir şekilde tutuklanma endişesi yaşamazdınız. Yargılamanın sonunda hatta karar kesinleştikten sonra tutuklanıyordunuz. Şimdi daha ifadeye giderken savcı sizi tutuklamaya sevk ediyor. Sizin düşünce ifadeleriniz her an tutuklanma riski ile karşı karşıya. Hiç bir zaman bu kadar futursuzca tutuklamaların yapıldığı, bu kadar kolayca evlerin basıldığı, gözaltına alındığımız başka bir süreç yaşamadık. Ben bu süreci bir kabus süreci olarak değerlendiriyorum. Her gün bir kabus yaşıyoruz, her gece ev ne zaman basılır endişesi yaşıyoruz. Bu dışarda olsanız bile bir hapishanede yaşamak anlamına geliyor.

İNSANLAR HAKLARINI ARAMAYA KORKUYOR

- 15 Temmuz’dan buyana cezaevlerinden 20'den fazla intihar haberi geldi. Siz daha önce cezaevi intiharlarıyla karşılaştınız. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunlar gerçekten intihar mı?

E.K: Cezaevindeki intiharın tek sorumlusu orayı yöneten idaredir. Bir insanı intihara sürükleyecek ortamın tek sorumlusu yönetenlerdir. Bunun araştırılması gerekir. Eski dönemlerde bize böyle çok başvuru olurdu. Askerde de intihar deniliyordu. Bir çoğunun da araştırmalar sonunda intihar olmadığı ortaya çıkmıştır. Şimdi yaşananların da intihar olup olmadığını anlamak için araştırma yapmak gerekir. Bu sürecin farkı şu; insanlar ölülerinin ardından hak aramaya korkuyorlar. Mesele başvuruyorlar ama suç duyurusu istemiyorlar. Adım hiç bir yerde geçmesin korkuyorlar. Çünkü benim başka çocuğum da var. Onlara bir şey olmasın, gözaltına alınmayalım gibi endişeler yaşıyorlar. En korkuncu bence bu. 15 Temmuz sonrası meydana gelen olaylarda insanlar başvuru yapmaya çok korkuyorlar. Başvuru almadan olayların takipçisi olamıyoruz. Vekalet almadan hukuki sürecin takipçisi olamıyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİN KARŞILIĞI ÖMÜR BOYU CEZAEVİ OLSA BİLE GİTMİYORUM BURDAYIM

- Bütün hak ihlallerine karşı mücadele ederken sizin hakkınızda da 140 tane dava açıldı. Aslında her an hakkınızda bir tutuklama kararı çıkabilir. Sizin akıbetiniz de haklarını savunduğunuz müvekkilleriniz gibi cezaevi olabilir mi?

Uğur Kaymaz’ı öldüren polisler ceza almadı ama ben Uğur Kaymaz ile ilgili yaptığım konuşmadan ötürü ceza aldım. 3 yıl boyunca baskı altında olduğunu düşündüğüm için Özgür Gündem Gazete’sinin genel yayın yönetmenliği hanesinde adımı yer aldı. Ben aktif olarak hiçbir zaman bu görevi yapmadım. Basın özgürlüğünden yana olduğum için adım gazetede yer aldı. Yazmadığım yazılardan dolayı 140 tane dava açıldı. 18 dosyam yargıtayda ve ben yasa değişikliği olmazsa yazmadığım yazılardan dolayı ömür boyu hapiste yatıcam. Bu korkunç bir durum ama gitmeyeceğim. Yurt dışına da gitmeyeceğim. 95'te de gitmemiştim bugün de gitmeyeceğim. Cezaevinde yatıcam. Her an tutuklanabilirim. Başkalarının düşüncelerini ifade etme özgürlüklerini savunduğum için bu durumu yaşıyorum. Ama ben savunduğum düşüncelerimden asla vazgeçmeyeceğim.

- Af Örgütü Eren Keskin için dünya çapında imza kampanayası başlattı.

ZEHRA BULUT | HABERDAR

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.