Türkiye, Suriye’de açmazda; Erdoğan, Esad’ı devirmekten vazgeçmiş görünüyor

HABERDAR |

Ankara’da bir suredir Dogu Halep’teki muhalif gruplarla Rusya arasında müzakereler yapılmaktaydı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un da son oturumuna katıldığı düşünülen bu müzakerelerin ulaştığı kaydedeğer bir başarı yok.

Öte yandan, el-Hayat gazetesine konusan bir batılı kaynak, Ankara’nın bu müzakerelerde hedefinin ‘Dogu Halep’e karşılık el-Bab’ anlasmasi oldugunu iddia etti.

Bilindiği üzere Türkiye geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan Fırat Kalkanı Harekatı’nın somut bir kazanım elde edebilmiş olması için el-Bab şehrini kontrol altına almayı hayati olarak görüyor.

Ancak Halep’e yakınlığı ve bölgedeki stratejik konumu nedeniyle Şam yönetimi Türkiye’nin el-Bab’a girmesine tahammülü yok. Suriye’deki Türk askerlerine karşı yapılan saldırı bunu ortaya koyuyor.

ANKARA, PUTİN’İ İKNA EDEBİLRSE EL-BAB’A GİREBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Fakat Türkiye de el-Bab konusunda yenilgiyi kabullenmiş degil. Ankara Putin’i ikna edebilirse el-Bab’a girebilecegini düşünüyor. Bu nedenle MİT, Doğu Halep’in zaman ve enerji kaybı olmaksızın teslimine karşılık el-Bab şehrini almak niyetiyle Dogu Halep’teki muhalif gruplar, Fırat Kalkanı’na katılan muhalifler ve Rusya arasindaki müzakereleri organize ediyor.

TÜRKİYE, SURİYE DAVASINDAN VAZGEÇTİ

Suriyeli muhalifler arasında Türkiye’nin bu politikasi Kuzey Suriye’de Kürdistan’ın kurulmasını önlemek ve Halep’in kuzeyinde kendi kontrolünde bir bölge edinme karşılığında Suriye davasından vazgeçtigi elestirilerine neden oluyor.

HABERDAR |

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.