Gezginler için Fotoğraf Makinesi Seçimi

Yolda olmak, hayata dair tecrübeleri yazıya ve görsel bir dile çevirmek, tüm bu verileri blog sayfanızda paylaşmak gerçekten harika bir duygu.

İnternet hayatımızda kolektif bir bilincide beraberinde getirdi. Dünyayı saran bu bilgi ağında herkesin kendinden katacağı pek çok yararlı bilgi var. Gezginlerin yollardan topladığı hikayeleri yazınsal veriler ve fotoğraflarla anlatması blog okurlarına daha bir heyecan veriyor. Bu yazımda gezgin dostlara fotoğraf makinesi konusunda kısaca bir kaç çözümlemeden bahsedeceğim.

Gezginlik gerçekten pratiklik, hafiflik isteyen bir durum. Bir zamanların malzemelerine göre şu an gerek tekstil, gerek ekipman gerekse elektronik ürünler inanılmaz hafifledi. Bu hafifleme hem ekonomik hemde kütle anlamında gerçekleşti. Bu durum gezginler için muhteşem bir kazanım. İlk laptop bilgisayarımı aldığımda evdeki tüplü monitör sistemi, kasa, klavye ve mouse den oluşan sistem gözüme devasa gelmişti. Kendimi laptop ile daha özgür hissetmiştim. Şimdi olay cep telefonu, tablet boyutlarına kadar geldi. Yaşasın hafiflik.

Hafiflik, sadelik ve bağlantılılık. Bir gezgin için fotoğraf makinesi anlamında ilk tavsiyem akıllı cep telefonları olacak. Tamam sakin olun! Bu aletlere henüz fotoğraf makinesi gözü ile bakmıyor olabiliriniz. Burada yer alan yazıma bir göz atmadan cep telefonlarını hemen küçümsemeyin.

Artık cebimizde fotoğraf makineleri ile yarışacabilecek seviyede tatmin edici görsel sonuçlara ulaşabileceğimiz kameralı, akıllı cep telefonları mevcut. Geliştirilen uygulamalar sayesinde basit bir şekilde ve etkili fotoğraf üretmek, bu fotoğrafları hızla sosyal medyada, blog ortamında paylaşmak mümkün. Aynı zamanda bu aletler aracılığıyla akşam otelinizde dinlenirlen veya çadırınızda istirahat ederken gününüzün nasıl geçtiğine dair blog yazınızı, vlog için video kurgularını hazırlayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Cep telefonu fotoğrafçılığı hızla gelişen bir alan. Artık çözünürlük anlamında hangi teknolojiye el atsanız tatmin edici sonuçlara ulaşırsınız. Cep telefonu fotoğrafçılığında dikkat edilecek en önemli nokta uygulama alt yapısı. Bu akıllı telefon icadının en heyecan verici meselesi kaliteli, işinizi kolaylaştıracak uygulamalardır. Uygulama yoksa bu cihazların da bir anlamı yok. O yüzden cep telefonu, tablet almadan önce kesinlikle uygulama altyapısına bakmanız ve işinizi görecek uygulamaların hangi işletim sistemlerinde çalıştığına bakmanız doğru bir adım olacaktır.

Öncelikle işim icabı fotoğraf hayatımın merkezinde yer alan bir hareket. Bu bağlamda benim mobil platformlarda öncelikli değerlendirdiğim uygulamalar tabiiki fotoğraf uygulamaları. Bu noktada fotoğrafçılığa dair en başarılı uygulamaların iOS sistemde olduğunu düşünüyorum. iOS mu Android mi Windows Phone mu? hakkında detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tercih meselesinde cep telefonu fotoğrafçılığını seçmemde ve önermemdeki sebep; üretkenlik, hafiflik ve tabiiki bağlantılılık. Eğer seyahatiniz sonrasında hedef 40*60 cm üzeri baskılarsa bu teknoloji işinizi görmeyebilir. Ama alınan sonuçlar gösteriyor ki cep telefonu fotoğrafçılığında 40*40 cm (kaliteli baskı alan bir yerde 60*60 cm) baskı sonuçlarında sergileme anlamında tatmin edici olabilir.

Cep telefonu fotoğrafçılığı kendisi bir üretim ve dağıtım platformu olduğu gibi farklı görüntüleme teknolojileri ile de yazılım altyapısı sayesinde iletişim kurabiliyor. Böylelikle farklı bir cihazda üretilen görüntü kablosuz olarak cep telefonunuza geliyor. Burada uygulamalar ile işlendikten sonra sosyal ağlara fotoğrafınızı gönderebiliyorsunuz.

Son dönem çıkan pek çok fotoğraf makinesinde cep telefonu ile bağlantı kurma ve akıllı cep telefonunda bulunan uygulama aracılığıyla makinenin kontrolünü yapmak ve ortaya çıkan sonucu paylaşmak mümkün.

Olympus, Sony, Kodak gibi firmaların ürettiği yeni teknoloji ürünleri dijital fotoğraf üretiminin optik ve sensör kısmı ile ürettikleri birimleri akıllı telefonlarınız üzerinden kumanda ederek hem hafif hem de çözünürlük, baskı performansı, ISO performansı anlamında daha kaliteli sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.

Aynasız (Mirrorless) Kamera

Gezgin için öncelikli tavsiyem mobil fotoğraf cihazları. Peki diğer seçenekler nedir? İkinci tavsiyem aynasız (mirrorles) kamera teknolojisi olacak. Bu teknoloji cep telefonuna göre biraz daha büyük olsa da görüntü kalitesi ve performans olarak sizi harika sonuçlara ulaştıracaktır. Taşıması kolay, hafif ve son modellerde yer alan cep telefonu uygulamaları aracılığıyla kablosuz bağlantı özellikleri sayesinde fotoğrafı hızla paylaşma olanaklarında bulunan bir teknoloji. Bu konuda Olympus, Fuji ve Sony oldukça ilerlemiş durumda.

Üçüncü bir seçenekse DSLR teknolojisi. Açıkçası bu seçeneği yıllardır kullansak da bugünkü teknolojik altyapı, hafiflik, taşınabilirlik ve performans karşısında gezginler için pek tercih edilir bir sistem değil. DSLR teknolojisi hem hacim hemde kütle olarak yolculuk esnasında oldukça yorucu bir sistem.

Teknoloji yerinde durmuyor. Her gün karşımıza yeni bir görüntü kayıt ürünü çıkıyor. Kalite her geçen gün artıyor. Akıllı cihazların yetenekleri ve esnekliği fotoğraf anlamında bu cihazların yerini daha da kuvvetlendiriyor. Bakalım ilerleyen süreç bize ne gibi yenilikler getirecek.

Yazımı okuduğunuz ve paylaştığınız için teşekkür ederim.


Originally published at hasankasapoglu.tumblr.com.