Телемедицината — какви са предимствата и ограниченията

Healee
3 min readApr 24, 2018

--

Как може да ти помогне телемедицината

Откакто представихме Healee преди около месец, до нас достигат най-вече положителни реакции и коментари, което, разбира се, искрено ни радва и ни показва, че се движим във вярната посока.

И все пак, има и скептици — хора, на които не им е комфортно да получават медицинска помощ през приложение, без значение колко опитен и квалифициран е докторът насреща.

Съществува една нагласа, че докторът трябва да се срещне на живо с пациента, че трябва да може да го прегледа на място, и че докторът трябва да използва “специални докторски апарати и уреди”, за да може да достигне до вярната диагноза.

Трябва да признаем, че тези хора са прави. До известна степен.

Специалности, които си пасват с телемедицината

Преглед на място понякога може да е наложителен. Но все пак, има голям брой случаи, в които консултация чрез „онлайн визита“ може да е напълно достатъчна.

За да бъдем по-конкретни, ето една анкета сред лекари, която показва онези специалности, при които лекарите смятат, че телемедицината е най-полезна:

  1. Дерматология: 76 %
  2. Психиатрия: 54 %
  3. Инфекциозни болести: 46 %
  4. Управление на болката: 37 %
  5. Неврология: 36 %

Телемедицината като средство за второ мнение

Горепосочените цифри се отнасят основно до първични консултации. Телемедицината, обаче, може да бъде дори по-ефективна, когато говорим за второ мнение от специалист.

Например, когато вече си получил лабораторните си резултати, или разполагаш с образна диагностика (магнитен резонанс, компютърна томография, рентген и т.н.), или дори с хипотетична диагноза, и се интересуваш от допълнителен съвет, за да разбереш по-добре резултатите и да получиш повече информация.

Телемедицината — какво могат и не какво могат докторите

Разбира се, има много случаи и специалности, в които телемедицината не може да бъде достатъчна:

Уреди, с които (засега) само докторите разполагат

Следващият въпрос е свързан с всички уреди, инструменти и машини, които докторите използват при работата си.

Наистина, има много уреди, които обикновено бихте намерили само в един лекарски кабинет. Поне засега.

Добрата новина е, че много от тези устройства стават все по-достъпни, по-евтини и все по-подготвени за „облака“.

През следващите 5–10 години, ще можем лесно и евтино да използваме в собствения си дом:

Идеята е, че би могъл да използваш тези уреди от собствения си дом, докато консултиращият те доктор се намира на стотици километри от теб.

Бъдещето на телемедицината — сега

С оглед на всичко споменато, не е трудно човек да си представи как в недалечното бъдеще болниците биха могли да се превърнат основно в центрове за специализирано лечение и сложни интервенции.

Няма да се налага дори да излизаш от вкъщи за неща като рутинни прегледи, консултация с доктора при грип или обрив, или пък когато се нуждаеш от второ мнение, допълнителен съвет или просто от допълнително успокоение.

Всъщност, повечето от описаните ползи вече са достъпни. В много случаи, телемедицината вече е напълно приложима алтернатива на прегледа на място.

Не само това, но с телемедицината би могъл да получиш медицинска помощ много по-бързo и навреме, без да се налага да чакаш седмици или месеци за да бъдете прегледани от специалист, особено при проблеми, които могат да се влошат с времето.

--

--

Healee

Медицинска грижа. Където и да си.