Geleceğin Sağlık Teknolojileri

Sağlık teknolojisi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “bir sağlık sorununu çözmek ve yaşam kalitesini iyileştirmek için geliştirilen cihazlar, ilaçlar, aşılar, prosedürler ve sistemler şeklinde örgütlü bilgi ve becerilerin uygulanması” olarak tanımlanmaktadır. Buna sağlık alanında kullanılan farmasötik, cihaz, prosedür ve organizasyon sistemi de dahildir. Fakat teknoloji teriminin cihazlar için daha yoğun kullanıldığı dönemimizde sağlık teknolojisi denilince özellikle yüksek teknolojide yaşanan gelişmelerin uygulamaları öne çıkmaktadır.

Bunların en göze çarpanları ise özellikle kişiselleştirilebilir olan tüketici elektroniği sektörünün sağlık alanındaki ürünleri olarak ifade edilebilir. Aşağıdaki 2017 yılında görülebilecek olan sağlık teknolojisi ürünlerinden bazı örnekler görebilirsiniz;

Uyku apnesini engellemeye yönelik geliştirilen akıllı saat:

Apne çok tehlikeli bir sağlık durumudur vesolunumun uyku sırasında periyodik olarak durduğu anlamına gelir. Apne hipertansiyon, kalp hastalığı, beyin atakları, şeker hastalığı veya uyuşukluk yaratabilir. Bu soruna yönelik geliştirilen ve uyarılarla uyku apnesi sorununun önüne geçmeyi amaçlayan akıllı saat bu yılın öne çıkacak teknolojilerinden.

TempTraq: Akıllı Bant

Akıllı telefon üzerinden uygulama yardımıyla 7/24 ateş ölçmeye ve bunu kontrol altında tutmaya yarayan telefonla senkronize akıllı bantlar oldukça heyecan yaratmış görünüyor özellikle bebeklerinin ateşlerini kontrol altında tutmak isteyen anneler için.

Mio Slice: Adım sayar yeterli olmayanlar için

Günde 10 bin adıma ulaşırsanız can sıkıcı iş arkadaşınız Nathan için gerçekten harika, ancak sizin sağlığınız için kötü mü? Her bir insanın kişiselleştirilmiş bir fitness planına ve sağlık özümüne ihtiyacı olan farklı bir bünyesi vardır. Ve Mio Slice bunu dikkate alarak çözümler yaratmak istiyor ve herkese kendi kişiliğine yönelik bir takvim geliştiriyor.

Aira: Görme sorunu yaşayan herkes için

Sistem, bir çift akıllı gözlük veya telefon kamerası kullanarak bir Aira “ajanına” görme problemi kişinin gerçek zamanlı olarak etrafını görmesine yardımcı olur kulaklık yardımıyla ve daha sonra bulunduğu her duruma uyum sağlamasına izin verir.

Ayrıca kalp ritmini ölçerek kalp krizine karşı önlemler almak isteyen akıllı gömlek, telefonla senkronize bir şekilde çalışarak doğru bir şekilde diş fırçalamayı kolaylaştıran akıllı diş fırçası teknolojisi sağlık teknolojisinin önemli uygulamalarındandır. Bebeğin acıkıp acıkmadığını yada herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığını ölçmeyi amaçlayan bebek giyecekleri, kalori hesaplarını yapmayı kolaylaştıran ve fazla yenildiği takdirde uyarı veren çatal,kaşık gibi gündelik hayatta oldukça etkili olacak sağlık teknolojileri de son yılların trendlerinden.

Teknolojinin her alanda özellikle sağlık alanında bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde elbette kişisel ürünlerin de bundan etkilenmesi beklenir. Bu değişimin ne kadar hızlı ve etkileyici olacağının görülebileceği zamanlar pek uzakta değil üstelik.