Giyilebilir Teknolojiler, Spor ve Sağlık

Geçmişte yalnızca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz giyilebilir cihazlar, bugün yavaş yavaş hayatımızın içinde yer edinmeye başladı. Teknolojinin gelişimi, nesnelerin interneti ve nano-teknolojinin yaygınlık kazanmasıyla farklı alanlarda seri üretimi ve satışı da gerçekleştirilen; şimdilik yaygın olarak akıllı saat, bileklik ve gözlükler için kullanılan “giyilebilir teknoloji” terimi her geçen gün daha da yaygın olarak kullanılmaya başlıyor.

Bir ürüne giyilebilir teknoloji diyebilmek için belirli kriterler var elbette. Bu kriterlerin en önemlisi bu teknolojilerin sensörlerden aldığı bilgiyi mobil cihazlara ya da bir veri merkezine kablosuz bağlantı yoluyla iletmesi ve onlarla bağlantıda kalabilmesi. Şu an en çok kullanılan giyilebilir teknoloji ürünlerine akıllı saatler, akıllı bileklikler, artırılmış gerçeklik başlıkları, akıllı gözlükler, takılar ve hatta implantlar örnek olarak gösterilebilir.

Peki bu cihazlar sağlıklı yaşam ve spor için nasıl kullanılıyorlar?

Giyilebilir teknolojilerin sağlıklı yaşam ve spor konusundaki temel kullanım alanını ölçüm ve analizler oluşturuyor. Özellikle kalp ritmi, gün içinde alınan mesafe, vücuttaki su oranı, harcanan kalori, egzersiz hareketliliği gibi konularda yaptıkları anlık ölçüm ve bildirimlerle kişilere sağlıklı yaşam konusunda bir takvim ve öneriler çıkarmaya yardımcı olan bu teknolojiler özellikle profesyonel sporcuların spor vakitleri dışındaki hayatlarında da büyük yardımcılarından.

Ayrıca bazı hastalıkların izlenmesi, ölçümlenmesi ve sorunların önceden öngörülerek tedbirlerin alınması amacıyla üretilen ve kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri bulunmaktadır. Bunların en öne çıkanları arasında astım hastalığını inceleyen, belirtileri ölçümleyen ve ciddi bir durum ortaya çıktığı takdirde uyarıları ileten akıllı astım yönetimi adlı teknoloji ve bel sağlığı ile ilgili sorunlara odaklanan Valedo gösterilebilir.

Ayrıca IOS uyumluluğu bulunan QuellRelief adlı akıllı dizlik de uzun süren ayakta kalma, çalışma gibi durumlarında raporlama ve kişiye özel performanslarla çalışarak kişinin diz sorunlarını gidermeye destek sağlama açısından oldukça başarılı ve işlevsel bir giyilebilir teknoloji ürünü olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca sağlık görevlilerinin kişilerin durumunu izleyebilmesini sağlayan HealthPatch adlı üründe yine sağlık alanındaki giyilebilir teknoloji ürünleri arasında öne çıkıyor.

Tüm bu gelişmeler ve bilgiler ışığında yeni yeni ortaya çıkan giyilebilir teknoloji ürünlerinin hem spor hem sağlıklı yaşam hem de tıbbi uygulamalar üzerinde çok önemli yardımcılar olduğunu görmek mümkün. Ve bu ivmesi yüksek gelişmelerin gelecek hayatımıza çok daha fazla dokunacağını da elbette.