Sağlıklı Beslenme ve Teknoloji

Bugün dünyanın büyük bir bölümü beslenme kaynaklı problemlerle mücadele ediyor. Sağlıksız, yetersiz, dengesiz beslenme gibi farklı beslenme problemleri aşırı kilo kaybı, açlık gibi sorunları beslerken obezite ve aşırı beslenme gibi problemleri de beraberinde getiriyor. Her iki yönüyle de oldukça büyük sorunlara neden olan bu beslenme probleminin çözümü günümüz insanının en önemli gündemlerinden biri.

Peki nedir bu sağlıklı beslenme?

Sağlıklı beslenme temelde insanların besinlerden gün içerisinde gerekli miktarı düzenli ve ölçülü bir biçimde alması demektir. İhtiyaç duyulan tüm bileşenlerin (yağ,protein,karbonhidrat vs.) düzenli ve yeterli bir şekilde alındığı beslenme düzeni olarak da ifade edilebilir. Ayrıca beslenme düzenine dikkat edilmesi, öğünlerin programlı bir şekilde takip edilmesi, belirli özellikle yapay gıdalardan uzak durulması da sağlıklı beslenme kavramının içinin doldurulması açısından son derece önemlidir.

Öte yandan bu düzenler oluşturulurken ve kişisel sağlıklı beslenme kuralları belirlenirken çevresel faktörlerinde göz önünde bulundurulması elzemdir. Yaş, cinsiyet, genetik durum gibi faktörler beslenme üzerinde doğrudan etkilidir. Örneğin okul çağındaki çocuklar için daha hassas olan bazı durumlar yetişkinler için o kadar şiddetli önem göstermeyebilir. Ya da sporcular için gerekli olan yüksek proteinli beslenme düzeni daha hareketsiz bir yaşam süren bireyler için zararlı dahi olabilir.

Ayrıca sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşam için gerekli olsa da yeterli değil. Beslenme faaliyetlerinin düzeninin sağlanmasıyla birlikte egzersiz ve spor da sağlıklı yaşam için olmazsa olmazların başında geliyor. Tüm bu yapılanların düzenini sağlamak, kişiselleştirmek, ölçümünü sağlıklı bir biçimde yapmak için ise son yıllarda teknoloji önemli bir yardımcı konumuna geldi.

Mobil devrim ile birlikte özellikle aplikasyonlar üzerinden hem beslenme ve aktivite takibi gerçek zamanlı ve erişilebilir hale geldi. Alınan besinlerin besin değeri ve kalori ölçülerine eş zamanlı ulaşmayı yine mümkün hale getiren uygulamalar belirli amaçlar için belirli kitlelere uygun beslenme önerilerini paylaşmayı ve erişmeyi de mümkün kıldı. Ayrıca vücut ölçümleri ve bu değerlere yönelik beslenme ve aktivite planlamalarının doğru bir biçimde çıkarılması yine teknolojinin sağlıklı beslenme alanına yaptığı etkilerden biri olarak ifade edilebilir.

Kullanılabilecek bazı mobil uygulamalar:

MyFitnessPal: Kalori sayımı yaparak günlük gereken miktarı doğru bir biçimde, aşmadan yerine getirmeye yardımcı olmayı amaçlar.

Android: http://www.myfitnesspal.com/mobile/android

IOS: http://www.myfitnesspal.com/mobile/iphone

WaterYourBody: Günlük su ihtiyacını alınan ve tüketilen su bazında ölçümleyerek kullanıcısına öneriler sunar.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.northpark.drinkwater&hl=tr

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/water-your-body/id337998484?mt=8

Moves: Gün içinde alınan mesafeyi, yakılan kaloriyi, yürüyüş miktarını hesaplayıp rotayı işaretleyen uygulama önemli bir araç.

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.protogeo.moves

IOS: https://www.moves-app.com/