Sağlıkta Devrim Yaratan 5 Yeni Teknoloji Trendi

Tüm teknolojik gelişmeler sağlıklı yaşam ve sağlık uygulamalarının kişiselleştirilebilmesi noktasına doğru ilerlemektedir. Artık hastanede yapılacak birçok testin akıllı cihazlar sayesinde yapılabilmesi ve izlenebilmesi mümkün hale gelmiştir. Gelecekte de trendin bu kişiselleştirebilme noktasında devam etmesi beklenmektedir.

Bugün binlerce mobil sağlık aplikasyonu sanal hasta dosyaları, kronik hastalıklarda akıllı izleme, grip dalgalarını öngörmek için veya kanser kayıtlarını tutmak için büyük data sonuçları, dijital devrim sayesinde e-sağlık ve mobil sağlık hizmetleri dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de büyüyen en önemli pazarlardan. İşte mobil/teknolojik sağlık devriminin ete kemiğe büründüğü ve trendin daha net görülebileceği 7 teknoloji;

1- Uzaktan teşhis

Yaşlılar, kronik hastalar, engelli bireyler için oldukça önemli olan uzaktan teşhis sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden. 4G mobil internet devrimi ile beraber veri iletiminin de hızlanmasıyla özellikle acil durumların tespit edilmesi, ekip yönlendirme hizmetleri, belirli değerlerin merkezi sisteme aktarılması gibi konuları içeren uzaktan teşhis en önemli gelişmelerden biri olarak öne çıkıyor.

2-Mobil Hastane Çözümleri

Ülkemizde de sağlık bakanlığı ve bir GSM operatörünün işbirliği ile hayata geçirilen model temelde yine verilerin hızlı bir biçimde merkezi sağlık sistemine gönderilebiliyor. Özellikle acil vakalarda hasta henüz yoldayken verilerin iletilmesi büyük önem taşıyor ve zaman kaybını en aza indiriyor.

3-Mobil Tahlil

Mobil Tahlil ile kan analizi gibi tahliller ile sıtma, AIDS ve tüberküloz gibi hastalıklara cep telefonu kullanılarak uzaktan tanı ve teşhis konulmasını mümkün oluyor. Yine ülkemizde de hayata geçirilen ve bir GSM operatörünün Sağlık Bakanlığı ile yaptığı işbirliği çerçevesinde sağlık ocağı, klinikler gibi küçük birimlerin gelişmiş sağlık merkezleriyle veri işbirliği yapmasını sağlayan model oldukça verimli olmuştur.

4-Minicare (Mobil Kan Tahlili)

Küçük bir kan tahlili cihazı aracılığıyla, rahatsız hisseden bir kişinin sağlık merkezlerine gidip kan tahlili yaptırmasına gerek kalmadan, analizler evde veya ambulansta hızlı ve kolay bir biçimde yapılabiliyor ve mobil ortamda çok hızlı bir şekilde hastaneye iletilebiliyor. Doktorların kullanımında olan sistem doktorlara ambulansta, evde herhangi bir yerde profesyonel laboratuvar kalitesinde sonuçlar alma imkanı veriyor.

5-Mobil kayıt

Doktorlara özellikle günlük hasta turları arasında mobil cihazı kullanarak hasta kaydı, takibi, güncelleme yapma imkanı veren yazılımlar ve mobil uygulamalar sağlık alanında teknolojinin öne çıktığı alanlardan bir diğer olarak öne çıkıyor. Hasta ziyaretleri yada herhangi bir mobilite gerektiren durumda toplanan bilgiler tek tek yazmak yerine sadece telefona girilebilir. Böylece uygulama zaman tasarrufu ve verimlilik sağlar.

Ülkemizde bu teknolojinin en önemli örneği olarak görülebilecek online vaka arşivi ve hasta kaydı platformu Hipodoc Beta sürümüne ulaşmak için;

www.hipodoc.com