Spor ve Spor Yapmayı Kolaylaştıran Uygulamalar

Spor yapmak hem sağlığı korumak, hem zinde bir bedene ve iyi bir görünüme sahip olmak için olmazsa olmazlardan biri. Salgılanmasına yardımcı olduğu hormonlar, kas gücü ve rahatlamayı artırıcı yönü ve sağlığa ciddi katkısı olan spor; çok durağan hayatlar yaşayan modern insan için daha da hayati bir öneme sahip.

Evet düzenli spor yapmak oldukça önemli fakat bunu başarmak o kadar da kolay değil. Özellikle profesyoneller için çalışma hayatının ve günlük yaşamın temposunda spor için vakit bulmak, spor salonu, açık alan gibi alanlarda fiziksel aktivitede bulunmak pek kolay olmuyor.

Ayrıca insanlar, bu yoğunluk içerisinde günlük aktivite ve beslenme düzenlerini ayarlamada da zorluklar yaşıyorlar. Bu alanda da karşımıza mobil teknolojiler ve neredeyse her platformda efektif örnekleri bulunan uygulamalar çıkıyor. Günlük aktivite zamanı, aktivite türü, kişiselleştirilmiş gereksinim düzeyleri ile spor yapanların ve yapmak isteyenlerin imdadına yetişen bu uygulamaların başarılı örneklerini görmek ve deneyimlemek sağlıklı ve aktif bir yaşamın ilk adımları olabilir.

İşte o uygulamalardan birkaçı;

1- Endomondo:

Uygulama temelde aktivite düzeyini ve çabaları ödüllendiren puanlama sistemine odaklayan bir uygulama. Koşu, bisiklet,yürüyüş gibi farklı spor çeşitlerini algılayan kilo ve aktivite kontrolünü yapılan spora göre özelleştiren bu uygulama oldukça kullanışlı bir alternatif.

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/id333210180?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.endomondo.android

2- FitWell:

Bir spor hocası gibi çalışarak tüketilmesi gereken su, kalori miktarını ve yapılması gereken spor türü ve süresini tavsiye eden FitWell aynı zamanda adım sayar özelliği ile de dikkat çekiyor.

IOS: https://itunes.apple.com/tr/app/fitwell/id911012128?mt=8&ign-mpt=uo%3D4

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.fitwell.app

3- CarrotFit:

CarrotFit farklı bir metodla çalışan bir spor uygulaması, spor yapanlara yol gösteren uygulamalardan farklı bir metod izleyen uygulama belirlenen hedeflere ulaşamadığında cezalar ulaşıldığında ise ödüller vererek motivasyonu sağlıyor.

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/carrot-fit- 7-minute- workout/id769155678?mt=8

4- Nike+ Training Club:

En bilinen spor uygulamalarından biri olan Nike+ Training Club içinde barındırdığı 100’den fazla antrenman çeşidiyle adeta bir spor hocası olarak öne çıkıyor. Video ve ses desteği verdiği egzersizler için kullanıcılara rehber olan uygulama beslenme düzeni konusunda da önemli ipuçları veriyor. Ayrıca kullanıcılara yaptıklarını paylaşma imkanı da veriyor.

IOS: https://itunes.apple.com/us/app/nike-training- club-workouts- fitness-

plans/id301521403?mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nike.ntc