Tıbbi Görüntü ve Belge Paylaşımı

Tıbbi Görüntü Paylaşımı, hastaneler, hekimler ve hastalar arasındaki tıbbi görüntülerin, vakaların, dosyaların elektronik olarak paylaşılması, iletilmesi için kullanılan bir terimdir. Teknoloji CD veya DVD gibi geleneksel medya araçlarını kullanmak ve onu nakletmekten veya hastalarla birlikte taşımaktan ziyade günümüzde bulut bilişim teknolojileri kullanarak bu görüntülerin paylaşılmasına izin verir. Medikal Görüntü Paylaşımı, endüstrideki “Sağlık 2.0” girişimlerinin çoğuna katkıda bulunur. “Sağlık 2.0” artık tek yönlü teknolojilerden ziyade etkileşimli teknolojileri ifade eder. Tıbbi bilgiyi anında ve elektronik olarak değiş tokuş edebilmek doktorlar arasındaki iletişimin yanı sıra hastalarla da geliştirilebilir.

Özellikle ABD’de geçtiğimiz yıllarda çok önemli bir teknoloji ve akım haline gelen Tıbbi Görüntü Paylaşımı, 2009 yılında Kuzey Amerika Radyoloji Derneği tarafından hastalara görüntüleme geçmişlerini (raporlar ve resimler) kontrol etmelerini sağlamak amacıyla bu kayıtları çevrimiçi bankacılık veya alışveriş ortamında olduğu gibi yönetmelerine izin vererek “Görüntü Paylaşımı” projesini başlatmıştır ve bu önemli bir trend haline getirmiştir.

Kullanım Alanları:

Bakım Tesisleri: Kurumlar, aynı ağda olabilecek ya da olmayabilecek diğer tesisler arasında aktarımı kolaylaştırmak için tıbbi görüntü paylaşımını kullanmaktadır. Aynı zamanda sonuçları anında topluluktaki hekimlere yönlendirilebilir ve doğrudan hastalara gönderebilirler.

Doktorlar: Doktorlar konvansiyonel (geleneksel) medyanın (dökümanlar, belgeler, raporlar vs.) gelmesini beklemek yerine bu teknolojiyi kullanarak görüntülere anında erişebilirler. Bir hastanın tıbbi öyküsüne erişmek, bakım hizmetini geliştirir.

Hastalar: Son ABD hükümeti girişimleriyle birlikte, hastalar fiziksel medyayı taşımaya ve depolamaya gerek duymadan görüntüleme sonuçlarını elektronik olarak alabiliyorlar. Doktorlarla birden fazla alanda çok hızlı etkileşime girme ve sonuçlarını iletme imkanına da sahip oluyorlar.

Faydaları:

Hastaların medikal görüntüleme geçmişlerine daha iyi ve sağlıklı bir erişim imkanı sunar.

Görüntüleri anında ve verimli bir şekilde görüntüleme olanağı sağlar.

Uzmanların gerçek zamanlı işbirliği yapabilmesine olanak sağlar.

Yinelenen bakım maaliyetlerini düşürerek ekonomik verimlilik sağlar.

Hastalar için radyasyona maruz kalma sorunun azaltarak bu alanda yaşanacak sorunların önüne geçer.

Uzmanlık desteklerine ve uzman görüşlerine hastaların uzaktan, çok hızlı ve verimli ulaşabilmesine olanak verir.

Sağlık hizmetleri dahil olmak üzere birçok endüstriyel alanda mobil elektronik cihaz kullanımı artmaktadır buna bağlı olarak doktorlara, hareket halindeyken tıbbi görüntülere, belgelere erişme imkanı yani mobilite fırsatı sunar.

Ülkemizde tıbbi görüntü ve vaka paylaşımının en önemli araçlarından olan HipoDoc Beta sürümüne ulaşmak için tıklayınız;

www.hipodoc.com