Перестрілка в Мукачевому

Hromadske.TV
9 min readAug 16, 2015

--

Як Бійці “Правого Сектора” Втекли Від Слідства

ЧАСТИНА ПЕРША

Чому Стріляли та Куди Зникли

11 липня в місті Мукачеве на Закарпатті сталася стрілянина між представниками “Правого сектора”, помічниками депутата Михайла Ланя та місцевою міліцією. У сутичці були вбиті 2 людей. Ще 12 отримали поранення. Стрілянина розпочалась на подвір’ї спортивного клубу “Антарес”, куди “Правий сектор” приїхав на запрошення представників Михайла Ланя — народного депутата від об’єднання “Воля народу”. Незважаючи на блокування міліції і операцію “Перехоплення”, представники ПС змогли зникнути із місця злочину. Деякі з утікачів через місяць після інциденту і далі переховуються.

Хто влаштував зустріч в “Антаресі”

За кілька днів до інциденту співробітник місцевого управління СБУ Василь Щадей СМС-кою вислав номер телефону представника “Правого сектора” Артура Керімова помічнику народного депутата Михайла Ланя — Артуру Пашкуляку.

Щадей знайомий з Пашкуляком 3 роки. Разом ходили в школу бойового самбо. З Керімовим Щадей познайомився 2014-го, коли вони разом воювали на сході.

Зустріч влаштували Артур Керімов від “Правого сектора” та Артур Пашкуляк — з боку Ланя. (Батько Артура, Василь Пашкуляк, очолює “Народний фронт” у Мукачівському районі, раніше він був головою Мукачівської районної держадміністрації).

З чого почався конфлікт?

Як стверджують місцеві журналісти та люди, наближені до “Правого сектора”, оточення Михайла Ланя та Віктора Балоги — зустрічі між усіма зазначеними відбувались не один раз і в різних форматах. Конфлікти між “Правим сектором” і Ланьом тривали кілька місяців, між ПС і місцевою міліцією — півтора року, доки все не завершилося стріляниною 11 липня в Мукачевому.

За однією з основних версій, депутат Михайло Ланьо, відомий на Закарпатті як Блюк, має стосунок до контрабанди. Як нам пояснили наші джерела в прикордонній службі, нардеп займається захистом контрабандистів. Сам пан Ланьо свою причетність до незаконних перевезень через державний кордон неодноразово заперечував. На Закарпатті він людина доволі впливова, двічі обирався там до парламенту по мажоритарці.

Віктор Балога — теж народний депутат. На Закарпатті його називають Няньо — батько. А слово “сім’я” в регіоні вже давно не про сім’ю Віктора Януковича, а про сім’ю Віктора Балоги. За твердженнями джерел Громадського у Держприкордонслужбі, один із бізнесів, котрий контролює Віктор Балога, — контрабанда цигарок. Утім, і цей народний депутат будь-який стосунок до нелегального бізнесу неодноразово заперечував.

Ці двоє впливових людей на Закарпатті то мирились, то сварились. Ланьо до 2012-го був депутатом облради від партії Балоги “Єдиний центр”, пізніше він зі скандалом звідти вийшов і увійшов до фракції “Партії регіонів”. До парламенту 8-го скликання він обирався на тому ж окрузі, що й кандидат від “Єдиного центру” Балоги, і виграв.

Обидва депутати встигли публічно відхреститись від контрабанди і обидва встигли звинуватити одне одного у контролі над цим нелегальним бізнесом. “Контрабандою займається та людина, котра про це говорить. Він уже 15 років є кримінальним авторитетом — це є пан Балога”, — каже Михайло Ланьо в інтерв’ю Громадському.

Віктор Балога не заперечує, що допомагає фінансуванням “Правому сектору” з початку Майдану — з 2013-го року. “Але це мізер порівняно з тим, що ми допомогаємо 128-й бригаді ЗСУ”, — стверджує він.

Присутність людей із “Правого сектора” у приміщенні власного спортклубу “Антарес” Михайло Ланьо пояснює тим, що бійці просили поселити поранених побратимів у санаторій, і він погодився.

Натомість представники ПС називають Ланя контрабандистом і наркоторговцем. Роман Стойка, командир 1-го запасного батальйону ДУК ПС, який очолив групу утікачів з місця сутички, після інциденту записав відео з лісу. У ньому Стойка викладає свою версію подій і стверджує, що Ланьо сам призначив їм зустріч ще три дні тому. Інформація з оперативних зведень силовиків підтверджує, що люди нардепа справді намагались вийти на представників ПС.

“Нас викликав на переговори кримінальний авторитет Блюк, бо йому не подобалось, що ми чергуємо біля митниці і не пропускаємо контрабанду. Ми пішли на переговори. Нас було 12 чоловік, на спортбазі нас чекало 100 тітушок з вогнепальною зброєю. Я зайшов до нього в кабінет і він почав мені розповідати, що контрабандний бізнес весь його, і що вони з Шараничем (тодішній керівник міліції Закарпаття. — Громадське) сюди нікого не допустять”.

Прикордонники й митниками на пунктах пропуску в Закарпатській області підтвердили Громадському, що кілька разів представники ПС на машинах зі своїми розпізнавальними знаками під’їжджали до КПВВ. Вони були без зброї, у них завжди перевіряли доументи і вони їхали назад. Ніде більше вздовж кордону прикордонники машин “Правого сектора” не помічали.

Версія, яку найчастіше озвучують наші джерела і в міліції, і в СБУ, і в оточенні Балоги — що Віктор Балога з допомогою “Правого сектора” хотів трохи полякати Михайла Ланя. Що насправді було причиною для тиску — контрабанда чи щось інше — достеменно не відомо. Наші джерела в Прикордонній службі припустили, що Балозі йшлося про вивід групи контрабандистів з-під захисту Ланя. Напевно знаємо лише, що коли почалася стрілянина у дворі, комбат 1-го ЗБату ДУК “ПС” Роман Стойка із помічником стояли в кабінеті Ланя в приміщенні спорткомплексу “Антарес” і спілкувались за кавою із самим депутатом та його помічником. Розмова була (як стверджують ті, хто теж був у “Антаресі” в цей час) не про реабілітацію бійців ПС. Та ніщо не віщувало й застосування зброї — перемовлялись спокійно, не на підвищених тонах, без взаємних погроз.

Як Громадському пояснили люди з оточення Балоги і Ланя — ні один, ні другий не влаштовували би стрілянину в рідному місті. Для подібних справ такі люди виїжджають за межі Мукачевого.

Ті, хто бачив повну версію оперативного відео зі стрільбою біля “Антареса”, стверджують, що представник “Правого сектора”, який перший стріляв у охоронця Михайла Ланя, виглядав не зовсім адекватно. Чоловік, ще до того, як вистрілив, рухався неприродно, смикався, ніби перебував під дією наркотиків. Те, що представники ПС, котрі приїхали на зустріч до Ланя, не цілком адевкатні, пізніше підтверджував в інтерв’ю Громадському і Віктор Балога.

Хронологія подій 11 липня

13.00

4 машини ПС під’їхали до спортивно-оздоровчого комплексу “Антарес”, який є власністю Михайла Ланя. Вони, за версією СБУ, зробили 3 попреджувальні постріли в повітря і група осіб зайшла на подвір’я спорткомплексу.

13.40

З території спорткомплексу озброєні люди з шевронами “Правого сектора” винесли непритомне тіло і поклали в один зі своїх автомобілів.

13.50

Приїхали міліціонери, в їхній бік пролунали постріли з боку ПС.

14.00

“Швидка” забрала людину з ознаками вогнепального поранення голови. (За виглядом вхідного кульового отвору тепер очевидно, що представник ПС стріляв в охоронця Ланя в охоронця Ланя — Івана Повідайчика впритул. Раніше поширювались версії, ніби стріляв снайпер із відстані). Згодом Повідайчик Іван помер у лікарні.

Крок-за-кроком мапа Мукачівської Перестрілки

14.05

Прибули ще патрулі міліції. Бійці ПС застосували димові шашки і почали прориватися, протаранили машину міліції. Далі в ході прориву бійці ДУК ПС застосували гранатомети. 5 міліціонерів отримали поранення. Представники ПС виїхали в напрямку села Лавки.

У результаті Мукачівської Стрілянини загинуло двоє. Смертельні поранення отримали представник “Правого сектора” Руслан Ігнатоля та охоронець Ланя Іван Повідайчик. Ще 12 людей, цивільні та правоохоронці, отримали різні поранення. Крім того, до лікарні потрапили двоє представників “Правого Сектора”.

Фото зроблене на базі “Правого сектора” Закарпаття

18:10

У селі Лавки із заблокованими представниками ПС починаються переговори. Їх веде тодішній виконувач обов’язків Голови Закарпатського управління СБУ Володимир Гелетей (брат Валерія Гелетея — начальника УДО) з одного боку і батько командира 1-го запасного батальйону ДУК ПС Романа Стойки — Василь Стойка (екс-працівник СБУ) з іншого. Саме на вимогу Василя Стойки у переговорах також взяв участь Балога. Це підтвердив в інтерв’ю Громадському сам Віктор Балога: “Батько одного з хлопців, відставник СБУ, попросив мене, каже, що син хоче, щоб ти був на переговорах, я сказав — добре”.

Перша реакція лідера ПС на подіїї в Мукачевому

Ініціатором переговорів був Володимир Гелетей. Однак переговори не дали нічого. Представники ПС сховались у лісі. Кілька днів вони перебували в оточенні БТРів, гелікоптерів та представників спецпідрозділів АЛЬФА і ОМЕГА та Національної гвардії. Двоє з утікачів зрештою здались СБУ. Зараз вони в слідчому ізоляторі Служби безпеки в Києві.

Де представники ПС через місяць після стрілянини

Решту бійців ПС, що мають стосунок до Мукачівського інциденту, досі не затримали. За інформацією наших джерел, усі вони встигли втекти до зони Антитерористичної операції на сході України. От як їхню втечу коментує Сергій Князєв, новий голова міліції Закарпаття, призначений після перестрілки:

“- Основна маса людей, яка приймала участь у цьому, тікає від слідства, мотивуючи це тим, що слідство заангажоване. Вони переховуються, на території області ми не бачимо їх.

- У нас є інформація, що вони в АТО.

- Чому би й ні, якщо хочеш заховатись, заховайся в найбільшому місці.

- У вас є припущення, що вони там — у зоні АТО?

- Ці пропущення, які ви кажете, мають рацію.”

Те, що представників “Правого сектора” немає на території області, підтверджує і новий голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

“Їх тут нема, ну явно в області нема, хтось з їхніх керівників заявляв, що вони в надійному місці, але як можна тих людей, на чиїх руках кров, покривати…” — каже він.

Що всі причетні до стрілянини в Мукачевому бійці ПС перебувають на Донбасі, нам підтвердили і джерела у керівництві “Правого сектора”.

Прикметно, що на фото видно: на жодному з автомоблів “Правого сектора”, які втікачі змушені були покинути, ховаючись у лісі, нема кулемета.

Доти він був встановлений на одній з машин. Пізніше в розмові з Громадським керівник ПС Закарпаття Олександр Сачко сказав, що той кулемет міліції не дістався, і що ПС ніколи не віддає зброю, бо вона дуже важко дісталась добровольцям в бою.

Список підозрюваних представників ПС у перестрілці у Мукачевому

Стойка Роман (позивний Чесний) — командир 1-го запасного батальйону ДУК ПС. У минулому правоохоронець. Звільнений з міліції за контрабанду. Також притягався до відповідальності у 2013 році за вимагання, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Батько Романа Стойки працював у Закарпатському СБУ, рідний брат Богдан теж полковник СБУ, зараз на службі в Києві. Проти Стойки також порушено ще 7 кримінальних справ у 2014–2015 роках. Переховується.

Мунчак Роман (Муня) — раніше засуджений за кількома статтями в різні роки: незаконне поводження зі зброєю, порушення правил дорожнього руху, яке заподіяло смерть потерпілого, незаконне переправлення осіб через державний кордон. Здався працівникам СБУ 14 липня поблизу селища Бобовище. При затриманні у нього вилучили автоматичний карабін “Форт-201”. Зараз перебуває в слідчому ізоляторі СБУ в Києві. Обраний щодо нього термін утримування під вартою — 2 місяці без можливості застави.

Шманьо Іван (Десна) — раніше засуджений за крадіжку. Переховується.

Деяк Сергій (Цьопа) — керівник Хустського районного осередку ПС. Здався працівникам СБУ 14 липня поблизу селища Бобовище. При затриманні у нього вилучили автоматичний карабін “Форт-201”. Зараз перебуває в слідчому ізоляторі СБУ в Києві. Обраний щодо нього термін утримування під вартою — 2 місяці без можливості застави.

Каганець Руслан (Комендант) — притягався до адміністративної відповідальності за стрілянину в невідведеному для цього місці. Переховується.

Керімов Артур (Люстратор) — організатор зустрічі з Ланьом. Нкайімовірніше, він зі Стойкою були в кабінеті депутата, коли почалась стрілянина. Переховується.

Котуль Віктор (Кок) — переховується.

Латик Борис (Барон) — переховується.

Сабо Олександр (Руснак) — переховується.

Бурча Володимир (Скрудж) — доставлений 13 липня до Закарпатської обласної клінічної лікарні з пораненнями.

Горбенко Родіон (Радік) — доставлений 13 липня до Закарпатської обласної клінічної лікарні з пораненнями.

Руслан Ігнатоля (Пух) — загинув від отриманих поранень.

Також є відкриті кримінальні справи у 2014–2015 роках, у вчинені яких підозрюють частину з розшукуваних бійців ПС. Це викрадення і утримування людей, викрадення ікон, незаконне проникнення в приватні приміщення.

Післямова

Через перестрілку 11 липня президент України змінив Голову Закарпатської ОДА, було звільнено очільників Закарпатської та Мукачівської міліції, керівників місцевої митниці, керівників Мукачівського та Чопського прикордонних загонів, очільників місцевих управлінь СБУ.

Головним завданням президента, яке він озвучив, коли призначав нових людей на ці посади, було зупинити контрабанду на кордоні з Євросоюзом. За останній місяць тут дійсно траплялися лише поодинокі спроби перетнути нелегально кордон із цигарками. Як стверджує Геннадій Москаль — це нуль порівняно з тим, що було. Його тезу підтверджують офіційно і митники, і прикордонники. Але залишається запитання: як сталося, що контрабанду просто перестали возити? А не почали затримувати контрабандистів, що було більш логічно передбачити? І чи надовго це затишшя?

Поки що ніхто із міліції, СБУ, прикордонників, митників на Закарпатті не був затриманий.Тривають внутрішні перевірки і розслідування. Начальник Мукачівського прикордонного загону навіть пішов на підвищення. Натомість, до прикладу, угорські, словацькі митники й далі затримують чимало контрабанди зі свого боку кордону з Україною — а в нас вона ніби випарувалася.

Тим часом на Закарпатті починають готуватись до місцевих виборів, на які піде і Геннадій Москаль з президентською силою, і партія його опонента Віктора Балоги “Єдиний центр”.

Про те, чи вдалось побороти контрабанду, через яку за однією з версій і загинули двоє людей, були поранені ще 14 — у другій частині матеріалу Громадського.

Далі буде…

написала Настя Станко

продюсували Марія Жданова, Максім Еріставі

Сподобалося?

Завітай на сайт Громадського й підтримай гривнею

Не пропускай найголовнішого, читай наш Твітер

--

--

Hromadske.TV

Для нас українське громадське мовлення – це соціальна місія, громадянська позиція. Взяти участь може кожен – матеріально, технічно, організаційно, волонтерськи