تلگرام تایید کرد: اختلال در سرویس تلگرام مشکل شبکه‌ داخلی ایران است

حساب توییتر پیام رسان تلگرام امروز ۸ تیر ماه ۱۳۹۴ تایید کرد که اختلال ایجاد شده در ترافیک این شبکه در داخل ایران ربطی به سرویس دهی این شرکت ندارد و مشکلی داخلی در شبکه ایران وجود دارد. همچنین این پیام رسان در حساب توییتر خود اعلام کرد در پی یافتن دلایل این اختلال‌ها است.

Local network providers are limiting Telegram traffic in Iran. We are trying to find out the reasons. — Telegram Messenger (@telegram) June 29, 2015

در روزها و ماه‌های اخیر بارها مسوولان و رسانه‌های ایران پیرامون مسدود شدن و برخورد قضایی با کاربران تلگرام به دلیل آنچه که استفاده از استیکر‌های «غیراخلاقی» نامیدند، صحبت کردند.

یکی از کاربران شبکه تلگرام در گفتگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر با ابزار نگرانی از قطع شدن دسترسی به این شبکه گفت: «پیام‌ها ارسال نمی‌شود. در روز‌های اخیر در غالب ساعت‌های روز بدون فیلترشکن متصل نمی شود. به نظرم کم کم باید برای اسباب کشی به برنامه دیگری آماده شویم.»

خبرگزاری کار ایران، ایلنا در دو مرحله در تاریخ‌های ۱۷ خرداد و ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ خبر از ایجاد اختلال در سرویس‌های شبکه تلگرام داد و خواهان پاسخ‌گویی مسوولان شد اما تا به امروز هیچ کدام از مسوولان پاسخی برای این اختلال‌ها به مردم نداده‌اند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات در ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۴ با اعلام «نظارت کامل بر شبکه‌های اجتماعی» و«برخورد با ناشران محتوای غیراخلاقی» در شبکه‌های اجتماعی گفت: «برای شبکه‌هایی که از محتوا یا استیکرهایی در قالب توهین به مقامات کشور استفاده کرده یا نسبت به ترویج مسائل غیراخلاقی مبادرت می‌کنند بر اساس قانون محدودیت اعمال می‌کنیم.»

این در حالی است که استیکر‌ها درواقع فایل‌های تصویری هستند که در هر برنامه‌ای قابلیت ارسال و دریافت دارند و این پذیرفتنی نیست که صرفا چون تعدادی کاربر اقدام به تولید به استیکر‌های غیراخلاقی می‌کنند، کل این شبکه را مسدود و یا در آن اختلال ایجاد کرد.

کاربران ایرانی از مدتی پیش به دلیل امنیت بیشتر اپلیکیشن تلگرام نسبت به نمونه‌های مشابه ماننده وایبر و وی‌چت به صورت گسترده‌ای شروع به مهاجرت در فضای تلگرام به عنوان گزینه اصلی برای ارتباط‌های امن‌تر و داشتن گروه‌های گفتگو کردند.


Originally published at persian.iranhumanrights.org.

Like what you read? Give IranHumanRights.org a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.