İnsanların eksiklikleri aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir mi?

İnsanların eksiklikleri aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir mi?

Merhabalar, okuduğum bir hikayeden sonra bu yazıyı yazmaya ve hikayeyi de sizlerle paylaşmaya karar verdim. Yazımın başlığı biraz iddialı oldu belki ama bence insanların eksiklikleri onların en güçlü yönleri olabilir. Yeter ki insan pes etmesin ve farklı refleks ve güçlerini geliştirmek için mücadele etsin.

Çoğu insan eksik düşündüğü yönlerini göstermek istemez. Eksikliklerini herkesten saklamanın daha büyük bir eksiklik olduğunu anlamaz. Bu kişilerin dışında bir de eksikliği olmadığı halde sürekli bahanelere sığınan kişiler var ki onların durumu daha da içler acısı.

Aşağıdaki hikayeyi okuduğunuzda bir eksikliğin üstünlüğe nasıl dönüştüğünü göreceksiniz. İnsanların eksiklikleri bazen, aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir. Ama yeter ki bu eksiklik kafalarında olmasın…!

İnsanların eksiklikleri aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir mi?

9 yasındaki bir Japon çocuğun en büyük hayali günün birinde çok iyi bir judocu olmaktır. Fakat talihsiz bir trafik kazası sonucu sol kolunu tamamıyla kaybeder. Hem çocuk hem de ailesi yıkılır. Ailesi sırf çocuk oyalansın diye, Japonların en unlu hocalarından birini tutarlar.

Hoca kolları sıvar, çocuğa tek kolla yapabileceği yegane fırlatma hareketini öğretir. Gece gündüz çocukla beraber bu hareketi çalışırlar. Bir müddet sonra çocuk hareketi gayet iyi ve hızlı bir şekilde yapmaya baslar, fakat hocası çocuğa her gün saatler boyu ayni hareketi adeta ezberletir. Çocuk bu hareketten sıkılır ve yeni hareketler öğrenmek istedikçe hocası bu hareketi dünyada en hızlı sen yapana dek çalışmasını ve başka hareket öğretmeyeceğini söyler. Bir müddet sonra çocuk bu hareketi yıldırım hızıyla yapmaya alışır. Bunun üzerine hoca çocuğa artık bir turnuvaya katılma zamanının geldiğini söyler. Olacak şey değildir. Tek kollu bir judocu tek hareketle turnuvaya katılacak. Çocuk itiraz ettikçe hocası “Evlat; sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme” diye öğütte bulunur.

İnsanların eksiklikleri aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir mi?

1. tur 2. tur derken çocuk turlar? gayet rahat geçer. En nihayet finale gelir. tek hareket bilgisi ile finale kadar gelen çocuğun finaldeki rakibi bölgenin en iyi judocusudur. Çocuk dev cüsseli rakibini görünce korkar. Hocası yine sakindir, “evlat sen bu harekette dünyada teksin, kendi oyununu yap yeter” der. Çocuk rakibine kendi hareketini simsek hızıyla uygular, rakip kalktıkça ayni hareketi yineler. İnanılır gibi değildir, çocuk tek kolla tek hareket sayesinde şampiyon olmuştur.

Çocuk dayanamaz ve hocasına sorar “hocam inanamıyorum,ben nasıl şampiyon oldum?” der.Hocası yine sakin ifade ile söyle cevaplar, “Bu zaferin iki sırrı var oğlum.Birincisi judonun en güç hareketlerinden birini çok iyi yapabilmendir. İkincisi bu harekete karsı tek bir savunma vardır.O da hareketi yapanın sol kolunu tutmak!..

Peki sizler/bizler ne yapıyoruz? 
 
 Eksikliklerimizi kabullenip kabuğumuza çekilerek ve kendi kendimize acıyarak bir yaşam sürdürmeyi mi tercih ediyoruz? Yoksa tam aksi bir hayatı mı tercih ediyoruz?
 Hayatla mücadele etmeliyiz. Gücüm yok dediğinizi duyar gibiyim. Soruyorum size; “mücadele etmezseniz gücünüzün olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?”
 Bırakın eksik yönlerinize sızlanmayı silkinin ve çok geç olmadan başlayın mücadelenize.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, yazımı beğenerek, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Like what you read? Give İnovaktör a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.