Perihan Hanım’ın Feci Ve Boktan Hikayesi

Hikaye, İstanbul’un orta sınıf semtlerinden birinde, bir kooperatif apartmanının 3.katındaki 3+1 dairede başlıyor.

İlkokul öğretmeni Perihan Hanım, kendisi gibi öğretmen olan kocası Sami Bey ve tek çocuğu Umut’la bu evde yaşıyor. Perihan Hanım mahalleye titizliğiyle nam salmış. Televizyon reklamlarına hijyen kelimesi gireli daha bir yıl olmamış. Perihan Hanım’ın vergi iade zarfları deterjan alışverişlerinin fişleriyle dolu.

Ailece her sabah hep beraber evden çıkıp okulun yolunu tutuyor, akşam hep beraber eve dönüyorlar. Akşamları Sami Bey haberleri izlerken, Perihan Hanım da bir gece önceden hazırladığı yemekleri ısıtıyor. Yemek yenip sofra kalkınca önce bulaşık, sonra ev temizliğine girişiyor Perihan Hanım. Mutfaktı banyoydu, ertesi günün yemeğiydi derken gece yarısı oluveriyor ve her gün, her akşam işte bu tempoyla geçiyor.

Perihan Hanım tüm işlerini bitirip yatağına uzandığında öyle yorulmuş oluyor ki, yıllardır aynı günü yaşadığının farkına varmaya zaman bulamıyor. Ve tabii ki o günlerde en büyük korkusuyla sınanacağını da aklının ucundan geçirmiyor.

Pazar günleri, kahvaltının ardından Türk kahvesi pişiriyor Perihan Hanım. Az şekerli, bol köpüklü. Sami Bey’in yeni bir Pazar ritüeli var artık. Birkaç hafta önce alaturka tuvaletlerinin yerine klozet taktırdılar. Perihan Hanım istedi. O günden beri Sami Bey, Pazar sabahlarını kahvesi ve sigarasıyla klozet üzerinde gazete okuyarak geçiriyor. Bu Pazar da yine aynı şeyi yapacak. Fakat ağzında uzun Maltepesi, bir elinde kahve fincanı, bir elinde çakmağı ve gazetesiyle uzun ince koridoru yürürken hayatlarının geri dönülmez biçimde nasıl değişeceğini bilmiyor Sami Bey.

Fincanı dikkatle klozetin yanındaki lavabonun sabunluğuna koyuyor önce, yanına da çakmağını. Gazetesini koltuğunun altına sıkıştırıp pijamasını indiriyor. Daha yeni temizlenmiş buz gibi klozete yavaşça oturuyor ve gazetesini kucağına açıyor. Uzanıp çakmağını alıyor. Ağzında durmaktan filtresi ıslanmış Maltepesini yakıyor ve çakmağı aynı yere bırakıp kahvesini alıyor. Birkaç küçük yudum ve bir iki fırttan sonra karnındaki o acı tatlı hareketlilik başlıyor. Hafifçe ıkınıyor Sami Bey, hafifçe ıkınmak yeterli oluyor. Banyodaki sigara dumanına bok kokusu karışıyor ve bu koku Sami Bey’e tuhaf bir rahatlama veriyor.

Kahve ve sigara hiçbir zaman aynı anda bitmiyor. Kahvenin ardından son birkaç fırt daha alıyor sigarasından ve poposunu hafifçe kaldırıp izmariti klozete atıyor, Perihan Hanım’ın kızacağını bile bile. Perihan Hanım’dan gizli böyle küçük kaçamaklar yapmak iyi geliyor Sami Bey’e. Ayakları uyuşmasa kalkacağı da yok klozetten ya… Sonunda gazetesini özenle katlayıp koltuğunun altına alıyor ve toparlanıyor. Perihan Hanım mutfakta bulaşık yıkarken Sami Bey’in tuvalette sigara içmesine de kızıyor kendi kendine. O çıktıktan sonra girip her yeri en baştan temizlemesi lazım. Kulağı banyonun kapısında, kocasının çıkmasını bekliyor.

Sami Bey sifonu çekiyor. Rezervuardaki su klozete doluyor. Sami Bey’in önceki gece yediklerinden kalanlar ve sigara izmariti suyla birlikte gözden kaybolmaları gerekirken klozetin içinde yüzüyorlar. Sami Bey telaşlanıyor ve sifonu tekrar çekiyor. Biraz daha su geliyor, klozetin içindeki su biraz daha yükseliyor. Sami Bey’in alnında bir anda boncuk boncuk ter damlaları beliriyor. Beyni çözüm üretmek için çalışacağı yerde Perihan Hanım’ın vereceği tepki için endişeleniyor.

Yapabileceği pek bir şey yok. Tıkanmış lağımın boklu suyu kendine akacak kanal ararken kaderin çok acı bir cilvesi olarak Perihan Hanım’la Sami Bey’in klozetlerini seçiyor.

Perihan Hanım banyodan gelen seslerden bir aksilik olduğunu fark ediyor. Koridorda telaşla ilerlerken banyonun önünde duran Sami Bey’in çaresiz bakan gözleriyle karşılaşıyor önce. Sonra gözlerini büyük bir korkuyla kocasının arkasındaki kapının aralığına çeviriyor. Gördüğü manzaradan başı dönüyor Perihan Hanım’ın, dizleri titremeye başlıyor, midesi bulanıyor.

O renk, o koku, o çaresizlik üzerine geliyor, etrafını sarıyor, kaçacak, nefes alacak yer bırakmıyor.

Perihan Hanım ogünden sonra iflah olmuyor. Ne eve temizliğe gelen kadınlar, ne kendi yaptığı temizlik tatmin ediyor. Tam 1 yıl sürüyor tuvaletinin artık temiz olduğuna ikna olması. Ağaçlardan düşen kahverengi yapakları, yerlerdeki boş çikolata paketlerini bok parçası sanarak geçirdiği, her gece ıslak ve yapış yapış kabuslardan uyanarak, her gün deterjanlara, ıslak mendillere biraz daha bağımlı olarak geçen koca bir yıl. Hastaneler, doktorlar, hatta hacılar hocalar bile işe yaramıyor. İlaçlar içiyor, dualar okuyor ama o günü her gün yeniden ve yeniden yaşamaktan kurtulamıyor Perihan Hanım.

Artık işi olmadığı zaman evden çıkamıyor. Otobüslere dolmuşlara katiyen binemiyor. Paraya dokunamıyor, tanımadığı insanlarla temas kuramaz oluyor. Ve işte bu ahval ve şerait içinde geçen birkaç yılın da sonunda malulen emekli oluyor Perihan Hanım.

Sami Bey önceleri bu korkunç ve talihsiz olay için kendini suçladıysa da, bir süre sonra dayanamaz oluyor. Oğlan da üniversite okumaya Ankara’ya gidince, topluyor bavulunu, gidiyor evden. Nereye gidiyor, kime gidiyor kimse bilmiyor.

Perihan Hanım için zaman, bizlerin hissettiği gibi akmıyor. Kaç yıl, kaç ay o evin içinde, aynı günü yaşadı kendisi de bilmiyor. Yalnızlık ve çaresizlik içinde bekliyor Perihan Hanım. Özgürlüğüne kavuşacağı, bu ev hapsinin son bulacağı günü bekliyor.

Ne bir komşu, ne arkadaş, kimseyle görüşemiyor. Apartmandakiler biliyorlar Perihan Hanım’ın durumunu. Arada bir, bayramlarda mesela, ya da öğretmenler gününde uğruyorlar. Kapı ziline aşağıdan, apartman kapısından basıyorlar. Önce megafondan konuşuyorlar, sonra kapı aralığından şöyle bir selamlaşıp evlerine gidiyorlar. Kapıcı bütün alışverişini yapıyor. Evin girişine her sabah yeni ve steril kağıtlar serip alışveriş torbalarındaki her şeyin temiz olduğuna ikna olduktan sonra alıyor kapıcının getirdiği siparişleri.

Arada bir oğlu geliyor, bir tek ona dokunabiliyor artık. Evinin dışındaki dünyayla tek bağı da o. O da fazla kalmıyor geldiğinde. Okulunu bitirdi, avukat oldu, evlendi bile. Ne mezuniyetini görebildi oğlunun, ne mürüvvetini. Oğlunun durumu iyi çok şükür, ama para bazı dertlere derman olamıyor işte. Annesinin ömrünü tüketmesini içi sızlayarak seyretmekten başka bir şey yapamıyor Umut. Dünyaya biraz daha bağlansın diye her yolu deniyor yine de. 300 kanallı tv paketlerini bilgisayar ve internet izliyor. Annesine yaptığı en büyük iyilik de bunlar oluyor.

Perihan Hanım önceleri pek de anlamadığı cihazları ustalıkla kullanıyor artık. Yaşayamadığı yıllarının acısını çıkarır, bomboş geçen bir hayatın içini büyük bir açlıkla doldururcasına dolduruyor bütün profillerini. Kendini baştan yaratıyor, çevresini baştan yaratıyor, dünyayı yeniden tanımaya başlıyor. Yıllarca kuramadığı cümlelerine, kusamadığı öfkesine, büyütemediği sevgisine bir yer buluyor. Sanal hayat, Perihan Hanım’ın gerçekliği oluyor. Dokunmadan sosyalleşebileceği tek yer. İnternet onun gerçek hayatı, gerçekte ne kadar yalnız olduğunu hatırlamamasının tek yolu.

Artık günleri temizlik yapmanın yanında internette takılmakla da geçiyor Perihan Hanım’ın. Gerçek acılar çekip gerçek sevinçler yaşıyor kendince. Eski günlerdeki gibi yorulacak bir temposu yok ama, yine de kendini öyle bir yoruyor ki, yatağına uzandığında düşünmeye, düşüncelerinde kendisiyle karşılaşmaya fırsat kalmadan dalıyor uykuya. Kendisinin bile kendine itiraf edemediği, çok ama çok derinlerde bir yerde, bunun son olması umuduyla…

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.