Sizde Kalabilir

Kafanda bin tane düşünce, yürüyorsun. Belki bir yere yetişmeye çalışıyorsun ya da kafan balon gibi işten dönüyorsun. Dışarıda olan hiçbir şeyle, birilerine çarpmamak için gösterdiğin çabadan başka bir ilgin yok. O yolları gide gele geliştirdiğin manevra kabiliyetin sayesinde otomatik pilotta yürürken, elinde A3 kağıt tutan bir kol suratına uzanıyor.
“İngilizce öğrenmek ister misiniz?”
“Lazer epilasyon kampanyamız başladı!”
“Bir saniyenizi alabilir miyim?”
“Fal ikramımız!”

Boşluktan fırlayıveren kollar, neredeyse boynuna dolanıyor. Lazer yaptır, İngilizce öğren, fal baktır! Filmin en can alıcı yerinde aniden başlayan youtube reklamları gibi. Görüntüye zart diye alakasız bir kol giriyor, bir anda yere çakılıyorsun. Korkuyla karışık bir ‘n’oluyo lan?’ hissi. Ne olduğunu anladığın an atlayıp geçmek istesen de birkaç saniye bu duruma katlanman gerekiyor. Lazer yaptır, İngilizce öğren, fal baktır!

Algılarımızın ince ayarları Greenpeace’cileri, İngilizce kursu ve lazer epilasyon broşürcülerini mümkün olan en uzak konumdan görebilmeye doğru evriliyor. Birkaç metre ötende bir broşürcü fark ettiğinde, vücudun otomatik olarak şerit değiştiriyor. Ne yazık ki insan teknolojisi henüz bu duruma karşı %100 koruma sağlamıyor. Anlık bir gaflet, seni o kabusla, boğazından suratına doğru uzanan o kolla her an baş başa bırakabilir.

Birkaç yılda geliştirdiğimiz bu özelliğin açıklarını arayan İngilizce kursu ve lazer epilasyon sektörü, baya ilgimi çeken bir sistem geliştirmiş; “SİZDE KALABİLİR!”

Bu sihirli sözcükler, çok derinlerde bir yerlere, DNA’larımıza, uzak geçmişimizdeki atalarımıza götürüyor bizi. “Sizde Kalabilir”… Birkaç kuşak öncesi savaşlar görmüş akrabalarımızdan gelen genleri harekete geçiriyor. Bir şeylerin bize bedava verilmesini seviyoruz, bizde kalabilen şeyleri seviyoruz, gerekli gereksiz her şeyi biriktiriyoruz, bir gün lazım olur cümlesini en çok elle tutabildiğimiz şeyler için kuruyoruz. Doymak nedir bilmeyen bir istifleme isteğimiz var. Açlık, bedavanın cazibesiyle birleştiğinde çok tehlikeli bir hal alıyor. Binbir emekle inşaa ettiğin algı kalenin duvarlarını bir top atışı gibi sarsıyor, gözlerin suratına uzanan kolun sahibine dönüyor.

Olur da kendini bu sarsıntıya kaptırırsan, vücudunun sen ne olduğunu anlamadan sesin geldiği yöne dönmesine izin verirsen avıcının tuzağına da düşmüş oluyorsun; “HOCALARIMIZIN HEPSİ YABANCI…”

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.