Kniha 11

z

Když mi bylo při prvním setkání s rodinou Záhorských řečeno, že mám v levé plíci škrkavku, projížděl jsem různé rady na internetu, jak by bylo nejlepší se tohoto nezvaného hosta v mém těle zbavit. Narazil sem ve vícero článcích na pozitivní účinky česneku a hřebíčku v tomto směru. Tak jsem prostě začal dělat to, co všichni děláme.- něco jsem se dočetl a vrhl se to vyzkoušet bez nijakého systému léčby. Teď, když to píši, tak mne napadá vhodné přirovnání – jako byste se chtěli stát třeba skvělým fotbalistou a začali trénovat jen střelbu na branku a zapomněli na to, že fotbalista také musí umět běhat, mít vytrvalost, smysl pro hru, aby věděl komu nahrát atd atd.

Taky mi byl tento postup hned při další konzultaci vytknut. A bylo mi řečeno, že všeho moc škodí. Ať to prý nechám na imunitě. Ta, až bude mít dostatek prostoru se tím zabývat, tento problém vyřeší. Nebo aspoň tak jsem to pochopil. Dokonce jsem si chtěl udělat výplach ricinovým olejem, o kterém jsem se dozvěděl od kolegyně ze zaměstnáni. Při konzultaci mi bylo toto rozmluveno s odůvodněním, že tento olej není pro mne vhodný. Tenkrát to bylo myslím založené na vypití 1 dcl koňaku po ránu na lačno, že prý se paraziti vrhnou na ten sladký nápoj, aby dostali do sebe energii. Opiji se a tudíž se nebudou tak pevně držet na stěnách našich vnitřností. Ricinový olej, který asi po 15 min vypijete, vyvolá průjem, díky kterému se tito vyplaví z těla. Prý dcera kolegyně tuto proceduru podstoupila a vyšlo z ní asi pět 10 cm parazitů. To, co uviděla v záchodové míse, ji natolik šokovalo, že ihned volala mamince do zaměstnáni. Reakce její matky zněla asi takto: „Vidíš, já ti pořád říkala, ať ty psy nepusinkuješ!“

Jak čas běžel a já se čtrnáctidenní pravidelností jezdil na konzultace do Trutnova, začal jsem pomalu „přičichávat“ k věcem, o kterých tu. hovořím, přesněji jak některé věci funguji. Ať se jednalo o stravu, o vodu nebo o mezilidské vztahy. Prostě to poznání mě přitahovalo čím dál víc.- zajímat se a poznávat o čem vlastně život je. Pomalu jsem dostával odpovědi na otázky, které jsem si občas v životě kladl již dříve- PROC JSME VLASTNĚ TU? Ale vzápětí jsem tyto otázky v tom spěchu někam založil, v té záplavě každodenních povinností, v té honbě za něčím a ničím, co nás odvádí od podstaty našeho života. Buď jsem byl v posilovně a dělal všechno to nutné okolo, jen třeba mé stravování zabralo spoustu času. Nebo jsem byl na mobilu a hrál hry, byl na internetu, díval se na filmy, které jsem v tom mobilu měl stažené. No řekněte – myslíte, že proto jsem tu? Abychom ten život takto zahodili? Abychom stále někoho hodnotili, kritizovali, či se někomu snažili vyrovnat?

To poznání bylo tak úžasné a já najednou dychtil po dalších informacích, a tak jsem sáhl ve svých 49 letech po knize. Já, který v životě nikdy žádnou nepřečetl! První, druhá, třetí, vlastně ani není podstatné kolik jich bylo, ale já začal dělat to, co mi paní. Kylarová kdysi prorokovala, že budu hodně číst. Nevím, jestli jsem naplnil slovo „hodně“, ale jedno je jisté. Na člověka, který nikdy nečetl knihy žádné, ani. Výlety pana Broučka do 16. století, i když to byla povinná četba ( díky tomu jsem pak dostal pětku z písemky), jsem začal číst a za jeden rok jich přečetl víc než za. celý svůj život. Nejvíce jsem toho přečetl během prvních měsíců léčby, protože jsem hodiny proležel v posteli. Nebylo mi totiž vůbec dobře, stále mi byla zima, neboť tělo spotřebovalo všechnu svou energii na boj s nemocí. To pozoruji i u ostatních pacientů, kteří podstupují tuto léčbu.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.