Kniha 27

Ležím během své dovolené u bazénu plného vody a znovu se mi vybavuje její důležitost v našem životě. I samo tělo chápe její důležitost a tak s ní hospodáří nad míru opatrně, aby nedošlo k dehydrataci organizmu. Vzpomínám si na okamžik, kdy mi jeden člověk řekl: „Já, když se napiji, tak jdu okamžitě čůrat, ta voda mnou jen proteče.“ Musel jsem na to zareagovat, i když nemám žádnou praxi ani vzdělání v oboru, stačí jen. logicky vyvodit počínání našeho těla. Jakmile jste se napil, tak tělo vyhodnotilo, že je v těle dostatek tekutin a mohlo tu znečištěnou vyloučit. Přece by neudělalo takový nesmysl,že by vyloučilo tu čistou a znečištěnou si v těle nechalo, jsem si v duchu povídal. Nechtěl sem ale dál vykládat jen svoje domněnky, a tak jsem se na to raději zeptal rodiny Záhorských. Poslali mi k tomu zajímavý materiál:

Voda jako absolutní detoxikant

Tabitha Hume je registrovanou dietetičkou s vlastní praxí v Jihoafrické republice. Sama měla po dlouhá léta problém s nevyváženou stravou, a tak se rozhodla dát se na cestu, aby sama objevila pravdu o metabolismu, lidském těle a kontrole váhy. Studovala medicínskou fyziologii na Univerzitě v Kapském městě a dále absolvovala postgraduální studium – obor lidská výživa a dieta. Ve své knize Dieta X píše:

Vysvětlím vám, proč v dnešní době tak oblíbené „detoxikační“ diety a půsty mohou ve skutečnosti uškodit vašemu metabolismu.

Představím vám potravinu, která si skutečně zaslouží své postavení absolutního „detoxikantu“ – vodu! Jen velmi málo lidí pije dostatek vody.

Nepít dostatek vody je špatný návyk – ano, návyk. Když vaše tělo začne být dehydrované, stimuluje „centrum žízně“ v mozku, aby vám oznámilo, že se máte napít. Pokud však tyto signály žízně ustavičně ignorujete a nepijete dostatek vody, přestane je mozek vysílat.

Dále píše, že například dítě, které vypilo při jídle velkou sklenici vody, nemělo chuť jídlo dojíst – a tak přišlo o cenné živiny. To už dnes dávno neplatí. Tady je pádný důvod, proč pít vodu před jídlem nebo při jídle: když potrava vstupuje do naší trávící soustavy, pohybuje se v ní v podobě polotuhé tekutiny. Voda se definitivně vstřebává až na konci této dlouhé a namáhavé cesty. Proč? Protože se musí postarat o to, aby potrava volně a hladce cestovala trávícím traktem. Pokud nepijete, když jíte, zůstává potrava poměrně tuhá a postupuje střevy příliš pomalu. Důsledkem je pak zácpa.

K zadržování vody píše:

Pokud bylo vaše tělo určitou dobu dehydrováno, možná zjistíte, že když zahájíte správný pitný režim, budete nějakou dobu trochu vody zadržovat. Ale nebojte se. To se brzy samo spraví, až se ledviny začnou „probouzet“ a zvyknou na stálý přísun vody. Až se propusti konečně otevřou, začnete chodit poměrně často močit – alespoň nějakou dobu. Tomuto procesu se říká diuréza. Velice zjednodušeně- je to známka toho, že ledviny teď mají pocit, že je „bezpečné“ nechat vodu odtéct, protože nehrozí nebezpečí, že by se tělo opět ocitlo bez vody. Vytrvejte, protože po nějaké době si ledviny zvyknou na pravidelný rytmus.

Rozhodně není vhodné užívat léky na odvodnění a nutit ledviny, aby vylučovaly vodu z těla.

Vysvětlím vám to na příkladu jednoho příběhu: Slunce a vítr se hádaly, kdo je silnější. Vsadily se, kdo dokáže rychleji ukrást kabát muži, který šel po silnici. Vítr začal foukat a mužův kabát se rozevlál. Muž si ho přitáhl těsněji k tělu. Čím silnější vítr foukal, tím pevněji si muž držel kabát. Nakonec to vítr vzdal. Slunce, které se celou dobu dívalo, se usmálo a klidně řeklo: „Nemůžeš ho nutit, aby si ten kabát sundal. Musíš to udělat tak, aby si ho chtěl sundat.“ Slunce zaměřilo na muže své horké paprsky a muž si za chvíli kabát rozepnul a sundal si ho.

A tak pracují i ledviny. Nemůžete je pořád nutit, aby se zbavovaly nadbytečné vody, kterou tělo zadržuje, protože tím naopak dosáhnete jedině toho, že bude na vodě ještě víc „lpět“. Jediným způsobem jak je přimět, aby účinně fungovaly, je pít tolik vody, kolik vaše tělo potřebuje.

Když jsem dočetl tuto obohacující moudrost, uvědomil jsem si, jak rodiče svým dětem už od útlého dětství vštěpují špatné návyky ohledně konzumace vody v době, kdy přijímáme potravu. Kdy se najde někdo, kdo toto špatné povědomí, jak s vodou nakládat během celého dne, změní, už od útlého dětství??? Kolik lidí by se zbavilo utrpení a ušetřilo i finance za léky? Měli bychom se to naučit hlavně my-rodiče vždyť my jsme schopni udělat pro svoje děti cokoliv. Tak proč je nenaučit to, co udělá jejich děti zdravá, a nebude je to stát ani korunu z jejich rozpočtu navíc. NENÍ TO ÚŽASNÉ?

Like what you read? Give Ivo Havíř a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.