Wicepremier Jarosław Gowin potwierdza powrót liberalnej nowelizacji ustawy hazardowej!

Przepisy proponowane przez Gowina mają poparcie wicepremiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Nowelizacja to temat ważny dla wielu środowisk w Polsce, a w szczególności pokerzystów. Przez ostatnie miesiące wydawało się, że rząd za wszelką cenę będzie próbował wprowadzić państwowy monopol na pokera online.

Dzisiaj rano pojawiły się bardzo dobre wiadomości, które potwierdzają moje wiadomości z ostatniego piątku. Wicepremier Jarosław Gowin w audycji Konrada Piaseckiego ,,Gość Radia Zet” (jako pierwszy poinformował o tym serwis PokerStrategy Polska) przyznał, że rząd wrócił do rozwiązań hazardowych proponowanych przez niego.

Poniżej możecie przeczytać fragment rozmowy, w którym poruszono kwestię nowelizacji ustawy hazardowej.

,,Jarosław Gowin: -Na pytanie jednego ze słuchaczy o to, co z obecną ustawą hazardową, wicepermier Gowin odpowiedział: -Czekamy na notyfikację z Brukseli. W momencie, gdy ta notyfikacja się pojawi, to w Sejmie zgłosimy poprawki przygotowane przez Polskę Razem [szefem tej partii jest Jarosław Gowin- JS] zaakceptowane, poparte wręcz już przez premiera Morawieckiego. Jestem przekonany, że ostateczne rozwiązania będą zbliżone do modelu duńskiego. I mówię to z pełną odpowiedzialnością. Mamy obietnicę Jarosława Kaczyńskiego, że PiS te rozwiązania poprze-.

Konrad Piasecki: -A model duński jaki jest?

JG: -Model duński generalnie rzecz biorąc jest mocno liberalny, czyli to są takie rozwiązania, których od dawna oczekują środowiska np. graczy w sportowego pokera. Bardzo ciekawe środowisko swoją drogą, Zetknąłem się z tym środowiskiem po raz pierwszy, gdy zaczęliśmy przygotowywać nasze rozwiązania. Bardzo inteligentni, ciekawi i nonkonformistyczni ludzie-.

KP: -To są ci, którzy w tych ciemnych okularach za wielkie pieniądze grają w pokera? Czasami między jednym a drugim rodeo są transmisje z pokera-.

JG: -Przyznam, że nie oglądam ani transmisji z rodea, ani z pokera sportowego. Jako konserwatysta oglądam głównie piłkę nożną, o ile w ogóle mam czas-”.

Dzisiejsze słowa wicepremiera Gowina potwierdzają to, czego udało mi się dowiedzieć kilka dni temu: rząd wycofał się z pomysłu monopolu na pokera online. Pisałem:

,,Jeśli chodzi o pokera online, to w ostatnich dniach usłyszałem ciekawe informacje od jednej z osób związanych z rządzącą koalicją. Otóż podobno do gry wróciła ta część nowelizacji ustawy hazardowej, którą kilka miesięcy temu zaproponował Jarosław Gowin (zarówno w kwestii pokera online, jak i zakładów bukmacherskich), a która ostatecznie nie znalazła się w projekcie rządowym. Podobno rozwiązania wicepremiera Gowina, wsparło troje ważnych ministrów. Z tego, co mi powiedziano, powyższe propozycje zostały wysłane do Komisji Europejskiej”.

Pisałem również, że rozwiązania Gowina popiera troje ważnych ministrów. Zostałem poproszony o nieujawnianie ich nazwisk, ale teraz mogę już napisać, że jest wśród nich wicepremier Mateusz Morawiecki (o czym powiedział dzisiaj także Jarosław Gowin).

Liberalne przepisy miałyby zawierać m.in. zapisy mówiące o tym, że pokerroomy, które będą chciały działać w Polsce będą zobowiązane do wystąpienia o licencję i płacenia podatku GGR w wysokości 10%, a gracze będą płacić 10% podatku od pokerowych wygranych (pomniejszonych o sumę wpisowego).

Do projektu nowelizacji miałyby wrócić także inne przepisy proponowane wcześniej przez Jarosława Gowina. Legalne miałyby być również domowe gry pokerowe, ale pod warunkiem, że pula nagród nie przekroczy 760 złotych. Turnieje live mogłyby być także organizowane poza kasynami, po uzyskaniu licencji.

Like what you read? Give Jakub Suszka a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.