למה אנחנו לא עושים מספיק כדי לעצור את המגיפה (בחשבון פשוט) — [Why We Are Not Doing Enough To Stop the Pandemic (in Simple Math)] — Hebrew

Jason S Warner

Follow

Mar 20 · 38 דקות קריאה

Photo credit pending.

[זה רק 5 דקות קריאה מכאן, ואז עוד 25 דקות להסבר מפורט למי שרוצה ללמוד יותר על איך וירוס הקורונה מייצר כל כך הרבה בעיות על פני כדור הארץ]


ראשית, הקורונה הוא וירוס טריקי. הוא מתחמן אותנו לחשוב שהוא לא ביג דיל ושהוא לא ישפיע על איזור המגורים שלנו. אני לא ראיתי או הבנתי את הסכנה עד לשבוע שעבר. אנחנו חושבים, ״ובכן, כל המסעדות והחנויות סגורות ורובינו עובדים מהבית, אז מה שקרה בסיאטל ואיטליה וניו-יורק לא עומד לקרות היכן שאני גר…״

שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת.

אני אסביר את החשבון הפשוט.

כולנו צריכים דרך פשוטה להבין כיצד המגיפה כבר מתקדמת למקום המגורים שלנו, אפילו אם יש לנו מעט או אפס מקרים מדווחים. זו הסיבה שהווירוס הזה טריקי כל-כך, ולמה הוא מסוכן כל-כך. על זה המאמר הזה.

התקווה שלי היא שאם תיקחו ברצינות את 5 דקות הקריאה ותבצעו תרגיל חשבוני אחד פשוט אך מלמד, ב-5 הדקות הבאות תבינו את כל מה שקורה עם המגיפה ותראו בבירור את מה שכולנו חייבים לעשות.

אני אסביר.

לבסוף, דיברתי באופן אישי עם אחיות בסיאטל וקליפורניה, וגורמים נוספים מהקהילה הרפואית יצרו איתי קשר כדי לסייע ולספר את הסיפורים שלהם. ל-5 הנשים האמיצות בסיאטל וקליפורניה עמן שוחחתי, ולכך עובדי מערכת הבריאות שפנו אלי, לא שכחתי אתכם ואספר את הסיפור שלכם בפוסט עתידי ברגע שיתאפשר לי.

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

חלק 1: [5 דקות קריאה] מדוע כולם בארה״ב, בכל מקום, צריכים לבטל כל מגע חברתי לא חיוני עם אנשים ולהישאר במקום ל-20 ימים, החל מעכשיו:

במשפט אחד, זה בגלל המתמטיקה:


צמיחה הנדסית גורמת לוירוס להתפוצץ כמו פצצה בערים שלנו, לפני שאנחנו יכולים לראות מה קורה, מפני שאנחנו לא יכולים לזהו את הספירה של אנשים שנדבקו, בגלל מחסור בבדיקות ובסימפטומים.

וירוס הקורונה עוצר את העולם מפני שזה וואחד וירוס טריקי. הוא עובד עלינו לחשוב שהוא לא ביג דיל בהרבה דרכים שונות שאפרט בפוסט הזה.

אבל הוירוס כבר בשכונה שלכם והוא הולך לגרום לבעיות קשור ולהרוג הרבה אנשים שאתם מכירים אם לא נעבוד יחד לעצור אותו החל מהיום. זה נשמע כמו הגזמה. אני יודע. אני מבטיח לכם שזו לא הסטריה. זה מתמטיקה.

והחדשות הטובות הן שיש פתרון פשוט: כולם בארה״ב צריכים ״לעצור במקום״, למעט קניית מזון ומוצרים חיוניים אחרים, במשך 20 ימים. פתרון פשוט, אך מאד קשה ליישום כי זה אומר להפסיק ללכת לעבודה ולמעשה, היכן שתהיו, אפילו אם אתם לא בבית, לעצור במקום במשך 20 ימים. אבל כולם חייבים לעשות זאת, כי אין דרך אחרת לעצור את הווירוס.

זה מכתב פתוח לכל אזרח בארה״ב ולכל אזרח בכל מדינה בנושא מגפת הקורונה:

אני לא עיתונאי או חברת מדיה. אני המנכל של חברת שירותי תוכנה (SaaS) המתמחה בדאטה ואנליטיקה, שגם במקרה גם טוב במתמטיקה. אך, כפי שאמרתי בעבר, אני לא חרטטן. אני האונה השמאלית של המח, בחור אנליטי ולא אחד שנוטה לתאטרליות יתר, פוליטיקה או היסטריה. אני אומר את האמת, ואני משתמש במתמטיקה בכדי להוכיח שמה שאני אומר נכון.

לבסוף, לאחר שקראתם את זה, עליכם לעדכן את החברים, משפחה, עוקבים והקהילה בה אתם חיים כיום, ולהעביר להם לקרוא את המאמר הזה.

אם אתם משפיענים, אנא תשקלו היטב את המאמר הזה, מכיוון שאתם במעמד ייחודי לעזור לאזרחים להבין, וגם להציל חיים. אם אתם רוצים לדבר איתי לפני שיתוף הפוסט, פרטי יצירת קשר למדיה נמצאים בסוף הפוסט. אנא שלחו לי מספר פרטי בפייסבוק אם זה אתם.

בואו נצלול פנימה, אולי תרצו לפתוח מחשבון.

היכן אנחנו נמצאים ומה הלאה — חשבון המגיפה

חברים רבים, משפחה וזרים גמורים חשבו שאני משוגע ביום חמישי ה-12 במרץ כשפרסמתי את זה בפייסבוק. אני כתבתי את הפוסט הזה מכיוון שנפלה אצלי ההבנה שכמעט כל מי שאני מכיר וחשוב לי לא מספר נקודות מפתח בנודע למגיפה: האופי ההנדסי של מתמטיקת המגיפה; זה לגמרי חיוני שניישם באופן מיידי ריחוק חברתי; ושנילחם בנורמות החברתית שגורמות לחוסר פעולה ועיכוב. לכן כתבתי את הפוסט הזה בשבוע שעבר, להשמיע צלצול אזהרה לחברים ולמשפחה שלי. מאז, הפוסט נקרא מעל 4 מליון פעמים באתר מדיום ושותף מעל 200 אלף פעמים בפייסבוק.

מה הפוסט המקורי (לפני 8 ימים), הכל השתנה — בתי ספר ומסעדות בארה״ב סגורים. צרפת וספרד בסגר. הורו ל-7 מיליון אנשים בקליפורניה להסתגר במקום, שזו דרך אחרת לומר ״באמת, עליכם לעצור כל מגע לא חיוני עם אנשים אחרים״. הבורסה קרסה יותר ממה שציפינו. מדינו נוספות שוקלות מדיניות דומה. כמו תמיד במקרה של חשבון הנדסי, התפשטות הווירוס מתקדמת מהר יותר מכפי שאנחנו חושבים.

הוירוס הטריקי הזה גרם לרבים מאיתנו לחשוב שהכל טוב. לא הבנתי את זה עד שבוע שעבר. אבל ברגע שתבינו, הדבר הבא שיקרה יהיה ברור.

זה לא מורכב, זו לא הגזמה, זה מתמטיקה פשוטה.

איך המתמטיקה מראה לנו שאנחנו לא עושים מספיק, ומה עלינו לעשות בשלב הבא (שזה להישאר במקום, לעצור טיסות ולעזור לאחרים להבין)

״אחזור על זה שוב ושוב.״ דוקטור פאוצי אמר. ״כשאתם מתמודדים עם התפרצות של מגיפה מדבקת, אתם תמיד מאחורי היכן שאתם חושבים שאתם נמצאים אם אתם חושבים שהיום משקף את היכן שאתם נמצאים.״ דר׳ אנטוני פאוצי {מקור}

זיכרו את הציטוט הזה. קראו אותו עשר פעמים ותצרבו את זה במח שלכם. אנחנו צריכים לחשוב על הציטוט הזה מדי יום ביומו עד שנעבור את המגיפה. לכן אומר דר׳ פאוצי, ״אחזור על זה שוב ושוב״.

על אף כל מה שקרה בשבוע האחרון ל״נעילת״ ארה״ב אנחנו לא עושים מספיק בגלל הדרך ההנדסית בה וירוס הקורונה מתפשט. צר לי לומר זאת, אך הגרוע מכל טרם הגיע.

אני יודע מה אתם חושבים: בקושי יש נדבקים בסביבה שלי. זה גם מה שאני חשבתי, אבל זה וירוס טריקי וקטלני, ואני אסביר.

הווירוס מצליח לעבוד עלינו מכיוון שהוא לא הורג הרבה אנשים, והסימפטומים קלים יחסית כך שנראה שאתם מוגנים ביישוב שלכם. הוא גם עובד עלינו לחשוב שזה לא סיפור גדול. אבל כפי שתראו בפוסט, וירוס הקורונה יהיה קטסטרופלי ביישוב שלכם אם לא נתחיל לעצור אותו היום. דבר כאן לא נועד לקרוא לפאניקה או להיסטריה. המתמטיקה תראה לנו שזו קריאה למעשים.

הנה למה: כפי שאמרתי בפוסט הראשון שלי: טבע הצמיחה ההנדסית של הדבקת הקורונה הוא כזה שבתחילה זה מתחיל לאט, ואז מתפוצץ כמו פצצה ומקריס את בתי החולים והחברה באופן שקשה להתחיל לדמיין. למרות שצמיחה הנדסית מאד פשוטה לניבוי, הוויורס ממשיך להשתמש בחשבון הנדסי נגד כולנו באופן בתוחכם: אחת הבעיות הכי גדולות היא שהמח שלנו מחווט לחשוב באופן לינארי, בניגוד לאקספוננציאלי, שזו הדרך שבה מתפשט הנגיף ובועט בתחת של כולנו בכדור הארץ.

תרגיל חשבון פשוט להבין איך הווירוס מהתל בנו:

זה לוקח דקה 1. אם אתם רוצים להבין את הסכנה, ולדעת איך כולנו נפלנו שבי בתחכום של הווירוס, עליכם לבצע את השלב הזה. פתחו מחשבון:

חלק א׳: מתמטיקה לוגריתמית (חשבון רגיל): דמיינו את עצמכם יוצאים מדלת הכניסה וצועדים 20 צעדים, וכל צעד הוא מטר. לאחר 20 צעדים, מה המרחק שתעברו? התשובה: 20x3=60 (60 מטר). סופר קל. אני מאמין שדמיינתם במוחכם כמה רחוק מהדלת הגעתם כשעצרתם, וההערכה שלכם כנראה די מדויקת. זה בגלל שהמוחות של כולנו מתוכנתים לעבד מידע באופן קווי.

חלק ב׳: מתמטיקה הנדסית: (הסיבה שהווירוס עוצר כרגע את כל כדור הארץ ולמה הוא כזה טריקי): כעת, דמיינו שאתם יוצאים מהדלת ולוקחים 20 צעדים, אבל הפעם כל צעד גדול פי 2 מהצעד הקודם. הצעד הראשון מטר, השני יהיה 2 מטרים, השלישי יהיה 4 מטרים וכך הלאה. כעת, לאחר 20 צעדים, לאיזה מרחק תגיעו? בלתי אפשרי לענות על זה כי מדובר בצמיחה הנדסית. המח שלנו לא יכול לעבד את המידע בחשבון הנדסי. הוא לא תוכנת באופן הזה. לכן המציאו מחשבונים.

כמו אויבים רבים, וירוס הקורונה מנצל את אחת החולשות שלנו כבני אדם לפגוע בנו: לכן המח שלנו לא יכול לעכל באיזו מהירות הווירוס מתפשט מכיוון שמדובר בצמיחה הנדסית. וכדי להחמיר את המצב אנחנו לא יכולים להשתמש במחשבון לראות באיזו מהירות הוא מתפשט כי אין לנו בדיקות קורונה שיספרנו לנו כמה נדבקו.

המתמטיקה מגלה לנו שהתשובה לחלק ב׳ היא מטר כפול 2 בחזקת 20. 2 בחזקת 20 זה 2 כפול 2 עשרים פעמים. כל מי שקרא את הפוסט הראשון שלי יודע ש-2 בחזקת 10 זה 1,024. כנראה שלא נשכח את המספר הזה אי פעם.

כך נראים 20 הצעדים ההנדסיים:

2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2

ואז מכפילים במטר פר צעד. נכון פשוט?

פתחו מחשבון ובצעו את התרגיל. ברצינות, הכניסו את כל ה-2. מדובר בהרבה 2 אני מבין. אבל עשו את זה במחשבון, ובסוף הכפילו ב-1 מטר עבור כל צעד. זו התשובה לחלק ב׳.

2x2 עשרים פעמים זה 1,048,576 אז התשובה לחלק ב׳ היא מעל מיליון מטר, שזה מעל 1000 ק״מ. 20 צעדים הנדסיים בלבד. חשבון הנדסי הופך את זה לאפשרי לבן אנוש להתחיל להבין את תבניות המספרים, אפילו כשהם פשוטים כמו 20 צעדים.

קצב התפשטות הווירוס היא הנדסית. 2 אנשים מדביקים 2 אנשים, ואז כעבור 3 ימים ארבעת האנשים הללו מדביקים 8 אנשים נוספים, וכך הלאה עד שעוברים 30 ימים:

2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 = 1024

אבל אנחנו לא רואים את התפשטות הווירוס כי לרוב האנשים יש סמפטומים קלים אם בכלל, ואין בדיקות. אבל אז מתפוצצת הפצצה וכל בית חולים בכל עיר בארה״ב יקרוס. מכיוון שהווירוס כבר כאן, והוא מתפשט (אפילו עם ריחוק חברתי, ואסביר כאן למטה).

אז הקונספט הראשון שצריך להבין הוא שצמיחה הנדסית גורמת לווירוס הקורונה להתפוצץ היכן שאתם גרים, מכיוון שהווירוס עובד עלינו עם חשבון הנדסי. הוא מכפיל את עצמו כל 3 ימים, אבל אנחנו לא רואים את כל המקרים הללו כי אין בדיקות ומח שלנו לא מסוגל לעכל את קצב הצמיחה. אבל כעת העולם נסגר ואיטליה בקטסטרופה כי הם חיכו זמן רב מדי לעצור במקום ולהפסיק את ההדבקה של הווירוס — כי מדובר בווירוס ממש טריקי.

זו הסיבה שכמעט כולם לא ראו את ההשלכות והסכנות הצפויות של וירוס הקורונה, למרות שרואים את הווירוס (ומדוע השמעתי את פעמוני האזעקה בפייסבוק לפני שבוע). עכשיו, כשאנחנו מבינים, הידע יעזור לכולנו להבין את מה שיגיע בהמשך. אבל מאד קל לשכוח איך הווירוס מתנהג כי הוא התפשט בקצב הנדסי והמח שלנו לא יודע לעבד את המידע. הצד הזה של המח אחראי לכך שנראה לנו שדברים ״לא חמורים״ ושהריחוק החברתי הנוכחי נראה ״בסדר״ כי יש לנו מקרים מעטים כל-כך ביישוב שלנו.

הבעיה הגדולה עם הווירוס הספציפי הזה של קורונה (יש מספר בעיות גדולות לצערי, אך זה המפתח):

* הווירוס מתפשט, וכבר התפשט ביישוב שלכם, מכפיל את מספר הנדבקים כל 3 ימים, במשך 30 הימים האחרונים. אולי יותר. אפילו אם יש לכם מקרים מועטים יחסית לאוכלוסיה. הפצצה מוכנה להתפוצץ ואנחנו חייבים לעצור את ההדבקה היום.

* אבל אנחנו לא יכולים לראות את ההתפשטות, או לספור אותה כי אין לנו מספיק בדיקות והסימפטומים קלים. לכן זה לא מופיע בדיווחים. וזה קל אצל מרבית האנשים.
כך שגם אם היו לנו בדיקות, אולי לא היינו מאתרים אותם. כך שכל כמה ימים מספר הנדבקים מכפיל את עצמו. הווירוס הזה ממש אוהב להתפשט.
* זה ביישוב שלכם, כנראה לפחות חודש, אולי יותר. אולי 8 שבועות.
בת ה-16 שלי אולי נדבקה בתחילת פברואר. לעולם לא נדע. היה לה חום, ואז זה הפך לצינון עם שיעול קשה, בסגנון שפעת. אבל כעבור יומיים היא יצאה מזה. היא שכבה יומיים במיטה אבל אפילו לא הייתה חייבת לראות רופא. גלשה באייפון שלה כל היום. היא בת 16. זה לא היה ביג דיל. זו עוד דרך בה הווירוס מהתל בנו. נראה שזה לא ביג דיל. למרות כל מה שקרה באסיה ואירופה, כל החדשות על המגפה, כשהיא פיתחה את התסמינים הקלים הללו, לא חיברנו את הנקודות. אבל במחשבה לאחור, עכשיו כשהתמונה מתחילה להתבהר מסביב לעולם, ועם המתמטיקה… אני חושב שזה כנראה היה הקורונה. לרוב האנשים יש תסמינים קלים. ויש לנו רק 6 חולים מאומתים ביישוב שלנו (בנד Bend) בזמן כתיבת הפוסט הזה. אבל אני מעריך שזה כאן מאז תחילת ינואר. וואחד וירוס טריקי.

זה סיפור לא אמיתי, מומצא, כדי להמחיש מה הווירוס המתוחכם הזה עושה ביישוב שלכם, ברגעים אלו: אז בואו נניח שהקורונה הגיעה ל-Bend (וגם ליישוב שלכם) בדיוק לפני 30 ימים, מכפיל את כמות הנדבקים כל 3 ימים כפי שהמתמטיקה מוכיחה. אנחנו לא יודעים, כי אין בדיקות והווירוס גורם לנו לחשוב שזה לא ביג דיל כי הסימפטומים קלים כל כך. אז בנד עברה מ-2 נדבקים לפני 30 יום להרבה יותר נדבקים, אף אחד מהם ללא סימפטומים עד השבועות האחרונים. אבל גם כשאנשים ב-בנד הראו סימפטומים, הם קלים ואנחנו רק בודקים את אלו שחולים ממש כי אין מספיק ערכות בדיקה בנמצא. מאחר ויש עשרה פרקי זמן של 3 ימים בהם הווירוס הכפיל את קצב ההדבקה, כנראה שהתפתחות הנדבקים ב-בנד הייתה כזו:

2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2= 1028 נדבקים ב-בנד (וביישוב שלכם), כולם ב-30 הימים האחרונים. ויש מעט מאד סימפטומים ומעט ערכות בדיקה אז אנחנו אפילו לא יכולים לראות את הווירוס מתפשט. צמיחה הנדסית גורמת לווירוס להתפרץ כמו פצצה.

כעת, נכון ל-20 במרץ, יש לנו רק 6 מקרים מאומתים, ויישמנו ריחוק חברתי, כך שהווירוס לא יכול להכפיל את עצמו בכל 3 ימים. לא נראה ביג דיל, רק 6 מקרים. אבל, מכיוון שהרבה אנשים צריכים לעבוד וחלק מהאנשים לא הקפידו על ריחוק חברתי ועדיין נוסעים ממקום למקום, בואו נניח שהווירוס מתפשט בקצב של 25% ממה שהוא התפשט לפני הסגר.75% מהנדבקים לא מפיצים את הקורונה כעת, אבל 25% כן. שזה רבע מקצב ההדבקה. אז לוקח לווירוס פי 4 זמן להכפיל את עצמו.

אז במקום להכפיל את עצמו כל 3 ימים, האטנו את הווירוס בסגר החלקי ואולי כעת זה לוקח פי 4 זמן, כלומר מכפיל את עצמו כל 12 ימים. תחת תנאי ״הסגר החלקי״ ב-בנד (וביישוב שלכם) הווירוס כעת מכפיל עצמו רק כל 12 ימים, עם סגר חלקי, אבל זה עדיין בצמיחה הנדסית ועדיין הולך להתפוצץ על כולנו.

צמיחה הנדסית גורמת לווירוס להתפוצץ כמו פצצה ולכן עלינו לעצור אותו עכשיו.

זו הבעיה: צמיחה הנדסית גורמת לנגיף להתפוצץ, אפילו עם תנאי סגר חלקי. וכשהווירוס מתפוצץ, אנשים רבים מתים בגלל כמו שאנחנו רואים באיטליה.

חשבון הנדסי הוא תמיד בעיה גדולה:
בעוד 12 ימים מהיום עדיין יהיו
2 x 1028 = 2056 מקרים ב-בנד (והיכן שאתם מתגוררים) ואז כעבור 12 ימים נוספים מספר הנדבקים יהיה 2 x 2056 = 4,112 ב-בנד (והיכן שאתם גרים). רואים את הבעיה? סגר חלקי לא עובד כי קצב ההדבקה הוא עדיין הנדסי.

* הדרך היחידה לעצור את זה, כפי שהוכח בווהאן, ספרד, צרפת ואיטליה, זה סגירה מלאה עם יציאה הכרחית בלבד מהבית, כמו רכישת מוצרים חיוניים. הווירוס לא יכול להתפשט אם אין מגע בין אנשים. עלינו לעשות את חלקנו ולהישאר בבית למשך 20 ימים.

אם הגעתם עד לכאן, ואומרים, ״אני עדיין לא מבין למה זה ביג דיל, כמעט אף אחד לא מת מהקורונה, זה כמו שפעת.״ אני אסביר הכל למטה בחלק 2. אז תמשיכו לקרוא אם אתם רוצים להבין מדוע כל העולם מסתגר מפני הווירוס הבעייתי הזה. זה לוקח זמן להסביר את הכל, אבל אם אתם עוקבים בזהירות ובאמת קוראים ועושים את תרגילי החשבון, תבינו הכל בסוף.

אם קראתם עד לכרן, ואתם מבינים את המתמטיקה ומדוע אנשים רבים כל-כך ימותו אם לא נעצור את הווירוס המתוחכם והמסוכן הזה מייד, אתם יכולים להפסיק לקרוא ולעבור לסוף, שם אני מסביר מה כולם חייבים לעשות כדי לעצור את הווירוס.

אבל בבקשה שתפו את זה עם כל העוקבים, חברים ומשפחה וכשאתם משתפים, הסבירו להם למה חשוב שיקראו את זה היום — יש לנו עומס של מסרים על המגפה, אז אתם חייבים להסביר להם למה הם חייבים להסביר את הפוסט הזה.

כולנו מופגזים במידע על הווירוס: יש הרבה הייפ וחדשות אודות הקורונה, שזו דרך נוספת בה הווירוס עובד עלינו לחשוב שזה לא סיפור גדול — אנחנו מפסיקים להקשיב לכל החדשות כיוון שזה לא נראה כמו ביג דיל ביישוב שלנו. אני בטוח שזה מה שחשבו באיטליה.

חלק 2: [25 דקות קריאה] הסבר מפורט מדוע סגר חלקי לא עוצר את הווירוס ומדוע הקורונה מכבה את כדור הארץ:

בדקתי את אמיתות המתמטיקה וההנחות. אם אתם אנשי דאטה, בדקו בעצמכם. ביקשתי ממומחים בעלי שם מתחום אנליזה כמותית מורכבת ומדענים עם תארים מ-MIT (אחת מהאוניברסיטאות היוקרתיות בארה״ב) שיאשרו את הנתונים והמסקנות, וצירפתי חלק מהמחקר שלהם בתחתית הפוסט ואמשיך לעשות זאת. אבל אני אוהב לשמור על הדברים פשוטים.

למה עלינו לצפות בהמשך בהתבסס על המתמטיקה:


למרות צעדי הסגר האחרונים, פצצת הקורונה הולכת להתפוצץ בסיאטל וערים מרכזיות נוספות השבוע, כפי שהמתמטיקה צופה. אבל זה הולא להתפוצץ במקום המגורים שלכם וגם היכן שאני גר, למרות צעדי הריחוק החברתי שאנחנו נוקטים. אני אתמקד בסיאטל, שם גרתי ולמדתי באוניברסיטת וושינגטון. אבל הפצצה מתפוצצת באזורים נוספים כמו ניו-יורק וקליפורניה בעוצמה לא פחות גרועה (ואולי חמורה יותר), אבל בחירת עיר אחת עוזרת למקד את הפוקוס ולהסביר מה עומד לקרות בשלב הבא באופן שכולנו נבין.

אין לנו דאטה מספיק טובה בגלל מספר סיבות, כולל זה שאין לנו (עדיין) מספיק בדיקות אבל הנה מה שעומד לקרות בהתבסס על המתמטיקה. זה משתנה ממקום למקום בגלל שתנאי הסגר שונים ממקום למקום וקרו בזמנים שונים. חלק עשו זאת היטב, אחרים פחות טוב, חלק אולי עדיין עושים את זה בצורה גרועה, אני לא יודע. בנוסף, חלק מהמקומות התחילו מוקדם יותר מאחרים. חלק החלו באופן מידי וחלק באופן מדורג. נוכל לדעת זאת בוודאות כשנתחקר את הכל לאחר שהמגפה תהיה מאחורינו.

איך לדעתכם עובד הריחוק החברתי בקהילה שלכם? אנשים עדיין נפגשים? חלק עדיין עובדים? אני עדיין רואה בפייסבוק ואינסטגרם שהמסר עדיין לא נקלט אצל כולם. אני כאן כדי לומר לכם, וכתמיד בגיבוי המתמטיקה, שאנחנו חייבים להסתגר במקום החל מהיום. לא מחר. היום.

מה שהמתמטיקה מההתפרצות בווהאן סין מראה שעומד לקרות:

יש לנו דרגות שונות של בטחון בנתונים הקיימים, מקורות המידע, ולא מספיק בדיקות קורונה בארה״ב (כך שאי אפשר לעקוב אחרי מספר הנדבקים האמיתי). אני נשאר עם הגרף הזה שמראה את ההתפרצות בווהאן מכיוון שהוא מקל עליי להסביר באופן פשוט ובמונחים ברורים, והנתונים האלו קיימים הכי הרבה זמן מכיוון שווהאן היא מקור ההתפרצות. אבל מכיוון שהמתמטיקה צפויה (ב-100% מהמקרים, זו הסיבה שאני ממשיך להשתמש בה כדי להסביר את מה שקורה), אני בוחר להשתמש בדאטה הישנה ביותר (היא כנראה מדויקת יותר מדאטה בזמן אמת שנחשפת מדי יום כי אנחנו בעיצומו של המשבר ועדיין לא בודקים מספיק). במונחים פשוטים, זה הגיון בריא להשתמש בנתונים מההתפרצות המקורית מכיוון שהם לא הופרכו, ונמצאים כאן מאז ינואר. הדאטה החדשה שנופל על כולנו מכל הכיוונים מדי יום, יכולה להיות טובה או לא. אין דרך לאמת זאת עדיין.

כל אחד, מכל מקום, יכול להשתמש במקורות מידע מאומתים אחרים, המתמטיקה תהיה זהה. צירפתי טבלאות מפוארות בהמשך, שמגיעות ממומחה ניתוח כמותי מוסמך שבילה את כל הקריירה בחישובים מתמטיים (איכס) ובעל תואר MBA. האיש הזה פנה אליי עם אותן המסקנות אליהן אני הגעתי, לאחר שביצע מחקר עצמאי עם נתונים מהמרכז לבקרת מחלות (CDC). כמו כן, מדען ובוגר MIT בדקו את כל ההנחות והחישובים, מכיוון שאני מבין את חשיבותן של הנחות אלו ושל מה שאני מפרסם, כי יש הרבה דיס-אינפורמציה ופחד בנוגע למגפה. המתמטיקה נכונה.

CHART 1: Source: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca

התרשים למעלה מראה את ההתפרצות בווהאן והורכב לאחר שהמשבר הסתיים ברובו. מעולם לא פגשתי את מי שיצר אותו, תומאס פואיו, אבל כולנו חייבים לו הרבה אחרי שהכל יסתיים. הוא אחד האנשים שזיהה הכי מוקדם את המתמטיקה והעלה את הדאגה שלו לאתר מדיום (Meduim) בלינק שמתחת לתרשים. הוא יותר חכם ממני: שני תארים שניים בהנדסה ו-MBA מסטנפורד והוא מנהל עסק עם מחזור של מיליארד דולר.
כבכיר (לשעבר) בתחום משאבי אנוש, אני יכול לומר לכם באחריות שאין הרבה אנשים שמבינים בזה יותר ממנו. כבר חודש שהוא מתריע על כך.

הנה מה לחפש בתרשים למעלה, בהינתן היכן שאנחנו נמצאים כיום. זה חשוב להבין ולא סתם להציץ בגרף. הנה על מה כדאי באמת להסתכל.

הנה שתי נקודות מפתח:
הנקודה הראשונה היא לראות את השיא של מקרי הקורונה בווהאן (המלבנים הכתומים). רואים איך הפיק הגיע 12 ימים לאחר הסגר המוחלט? זה הטרנד הכתום בצורת הר.

הפיק הזה הוא כשמקרי הדבקה חדשים החלו לרדת. במילים אחרות, לאחר תחילת הסגר, לקח 12 ימים לכמות הנדבקים המאומתים החדשים להגיע לשיא ואז להתחיל לרדת. המשמעות היא שהעומס בבתי החולים המשיך לעלות לאחר הסגר במשך 12 ימים. אני לא אכנס לעומק הסיבות של זה, אבל זה בגלל אופן הצמיחה ההנדסית של התפשטות הווירוס, והעובדה שזה דוגר מספר ימים לפני שחולי קורונה מראים סימפטומים (בפעם האחרונה שבדקתי 50% מהחולים הראו סימפטמים ביום ה-כ, ו-99.7% מהחולים האחרים הראו סימנים עד היום ה-14). דרך פשוטה להבין את זה היא שכל החולים שהודבר ממש לפני הטלת הריחוק החברתי בקהילה שלכם — אצל חלקם לא יופיעו סימפטומים עד לאחר 12–14 ימים). בנוסף, זה לרוב לוקח מספר ימים נוספים לפני שהם מבינים שהם צריכים לגשת לבית-החולים (בישראל זה להתקשר למד״א א.ר) כי לוקח זמן עד שהם מרגישים ממש חולים. כך שחלק מהחולים הקשים של קורונה לא מגיעים לטיפול הנמרץ עד לאחרי 20–22 ימים מיום ההדבקה. אבל הם מגיעים ומראים לכם את המתמטיקה בעוד דקה.

אז מקרים חדשים עדיין יזוהה במקום מגורכם, על אף הניסיון האחרון לריחוק חברתי קיצוני. אבל מה שאתם צריכים לדעת זה שיש עוד הרבה מקרים חדשים שינחתו בבית החולים הקרוב לביתכם.

כפי שעכשיו אראה לכם בעזרת חשבון פשוט, זה הולך להיות צונאמי, וזה למה אנחנו חייבים להסתגר בבית היום ולעצור את כל הטיסות וגם למה את חייבים לשתף את הפוסט הזה עם כל מי שאתם מכירים.

נקודת המפתח השנייה בתרשים היא הגובה של המלבנים הכתומים לאחר כניסת הסגר לתוקף.
רואים את המספר של מקרים מאומתים (המלבנים הכתומים) שבפירוש מתפוצצים גם לאחר תחילת הסגר? זו הפצצה שמקריסה את בתי החולים שלנו עד שאנחנו עוברים את השיא, בהנחה שאנחנו נמצאים מספיק זמן בסגר. כל הנדבקים החדשים ממלאים את מיטות בתי החולים וחוצים את מספר המיטות ומכונות ההנשמה וציוד המיגון של הצוות הרפואי. זה נראה כמו הר כתום או צונאמי כתום מפני שזה בדיוק מה זה: זה צונאמי של חולי קורונה שמגיעה ליישוב שלכם ותקבור את בית החולים, עובדי מערכת הבריאות והקהילה שלכם.

ווהאן הטילו סגר מלא ומידי בתוך יום. ארה״ב לא.

זוכרים איך בשבוע שעבר בארה״ב יכולנו להתאסף עד 250 אישי וכעת זה 10? כמדינה עשינו שינוי משמעותי? זו הייתה אסטרטגיה לא נכונה. איטליה וצרפת עשו את אותה הטעות. למרבה הצער גם ארה״ב.

זוכרים איך איטליה חיכתה ואז סגרה את הכל? ואז צרפת וספרד עשו בדיוק את אותו הדבר? יש לי חבר בספרד ויש שם מחסומים ברחובות ונקודות בידוק. אני לא ממציא את זה.

זה מה שאנחנו חייבים לעשות כדי לעצור את הפצת הנגיף: אנחנו חייבים לעבור לסגר בבית באופן מידי ולעצור טיסות, למשך 20 יום. זו האסטרטגיה היחידה שתעצור את הווירוס (והיא תעצור אותו כי הווירוס לא יכול להתנייד לבדו). צרפת, איטליה וספרד הגיעו לאותה המסקנה וכעת הטילו סגר מלא על כל המדינה, כמו שווהאן עשתה מוקדם מאד. הסינים למדו מההתפרצויות הקודמות (MERS ועוד) אבל גם ערכו מספיק בדיקות שעזרו להם להבין באיזו מהירות הקורונה מתפשטת, והסינים ידעו מה לעשות: סגר מלא ומיידי. צרפת, איטליה וספרד עשו את אותה הטעות שאנחנו מבצעים, ולא למדו עד שהיה מאוחר מדי. סגר מלא יעצור את כל דרכי ההדבקה של הקורונה וזו הדרך היחידה למנוע קטסטרופה. ככלה שהמדינות יחכו יותר, כך יגדלו ההשלכות הכלכליות והאובדן בחיי אדם יעלה באופן אקספוננציאלי.

הנה המתמטיקה שתומכת בסגר ביתי: 12 ימים זה כנראה שהזמן הקצר והטוב ביותר להגיע לשיא של מקרים חולים חדשים, מכיוון שסין הכריזה על משטר צבאי קיצוני שהוא כנראה הדרך היעילה והמהירה ביותר לעצור כל התפרצות (למעט הכלה שעליה נדבר כשכל זה יסתיים).

נקודת המפתח היא שאנחנו לא סין, ואנחנו לא צריכים להכיל משטר צבאי ולהקים נקודות ביקורת, אבל זה אומר שהסגר שלנו פחות הרמטי, אז יהיה מטופש מצידנו לצפות שהשיא של ההתפרצות ייקח רק 12 ימים.

הנה המתמטיקה שמסבירה מדוע אנחנו חייבים לעבור לסגר ולעצור את כל הטיסות. מהתרשים למעלה, מקרים בווהאן עלו מבערך 700 ביום למחרת הסגר והמשטר הצבאי (כפי שאני מבין שהיה) לכ-3,800 מקרים ליום 12 יום אחרי הסגר. מקרים ליום עלו בממוצע של 16.6% מדי יום עד לשיא (קצה ההר הכתום). מתוך התרשים של ווהאן יצרתי את הטבלה הפשוטה הבאה:

CHART 2: This data is taken from the Orange Tsunami Wuhan Chart (Chart 1) above

טבלה 2: הנתונים הללו נלקחו מתוך הצונאמי הכתום של תרשים ווהאן (תרשים 2) למעלה

הנה עיקר המתמטיקה: הסך הכל של העמודה הצהובה הוא הפצצה שתקריס את בתי החולים, שגם ככה כבר בתפוסה כמעט מלאה. זה המסבר המצטבר של מקרים חדשים שממלאים וקוברים בתי חולים בחולי קורונה. בכל יום, חולי קורונה ממשיכים להגיע, עד שנגיע מעבר לשיא, השיא של הצונאמי הכתום. המספר הזה, סך המקרים של העמודה הצהובה, מוערך להיות כ-40,113 מהתרשים של ווהאן (אתם יכולים לסכום אותם). נקודה חשובה: עמודה צהובה זו רק מראה חולים חדשים ליום עד ליום ה-18 אחרי הטלת הסגר והמשטר הצבאי. החולים ממשיכים וממשיכים וממשיכים להגיע בכל יום עד שההדבקה תיפסק כליל. זה פשוט לא מופיע בתרשים. בגלל המתמטיקה.

אם אתם קוראים משהו על המגפה, תקראו את זה:

המתמטיקה היא הפצצה שלגמרי מרסקת את בתי החולים, מכיוון שברגע שחולה מאושפז בבית החולים, הטיפול בהם אורך מספר שבועות, אם הם מחלימים. וההחלמה תלויה באם יש מספיק רופאות ואחיות לטפל בהם. ואם יש מספיק מיטות. ומספיק מכונות הנשמה, ומספיק מיגון לצוות הרפוי כדי להעניק סטנדרט של טיפול שלא מדביק את הרופאות והאחיות והצוות והמאושפזים האחרים.

קחו את זה בחשבון: מיטות בתי החולים יתמלאו והצוות הרפואי לא יעמוד בעומס גם אם יעבוד משמרות כפולות, מה שמעלה את דרגת הלחץ שלהם. לבתי החולי בסיאטל, ניו יורק ומקומות נוספים יש מלאי נמוך באופן קריטי של ציוד מיגון לצוות. כמות העבודה והמאושפזים מעלה את דרגת החשיפה של הצוות הרפואי להידבקות. בווהאן, לרבים מהצוות הרפואי היה מיגון ברמה גבוהה ביותר יחסית לארה״ב, ועדיין חלקם נדבקו והיו צריכים להיות מטופלים. כלומר, פחות רופאות ואחיות לטפל בחולים ואז יותר מאושפזים חתים. אם אתם רוצים לתמוך בצוותים הרפואיים הקרובים לביתכם ובמשפחתם, ההחלטה הטובה ביותר שתקבלו כעת היא להישאר בבית.

איך לתפוס את מה שהולך לקרות היכן שאתם גרים:

קשה להעריך מה הולך לקרות ביישוב שלכם בלי מספיק בדיקות קורונה ובלי לדעת כמה יעיל הסגר. לכן דר׳ פאוצי ממשיך לחזור על עצמו:
״אחזור על זה שוב ושוב.״ דוקטור פאוצי אמר. ״כשאתם מתמודדים עם התפרצות של מגיפה מדבקת, אתם תמיד מאחורי היכן שאתם חושבים שאתם נמצאים אם אתם חושבים שהיום משקף את היכן שאתם נמצאים.״

הוא חוזר על זה שוב ושוב מפני שאנשים מתים. מילוני אנשים מתים ואנחנו לא רוצים שזה יגיע אלינו בגלל חשבון הנדסי.

אז הנה שאלה שעליכן לקחת בחשבון: אתם מאמינים שהריחוק החברתי הנוכחי בארה״ב יהיה קרוב ליעילותו ומלא כמו הסגר במשטר הצבאי בסין (שהוטל תוך יום אחד)? אתם רואים מה קורה עם החברים והמשפחה שלא עושים זאת כי הם צריכים לעבוד, או מודאגים מהמצב הכלכלי או שכבר הזמינו כרטיסי טיסה או לא רואים את הבעיה או חושבים שזו שפעת רגילה. זו בעיה קיומית עבור ועבורכם ועבור כולם במשפחה שלכם ושלי.

מכיוון שאנחנו לא בסגר מלא כמו בווהאן, ובגלל שהווירוס מדבק כל-כך, השיא לא יגיע תוך 12 יום מעכשיו בארה״ב, כמו שקרה בווהאן. זה מרגיש כאילו נכנסנו לסגר כי הרבה השתנה בזמן קצר, אבל זה לא מספיק כדי לעצור את ההדבקה של הנגיף.

זו אותה הטעות שעשו בצרפת, איטליה וספרד. זה למה אתמול סך המתים באיטליה חצה את זה שבסיון. השיא ימשיך לצמוח וימשיך לגדול בארה״ב, וליותר מ-12 ימים, אך איש לא יודע בוודאות, כי למרבה הצער אין מספיק בדיקות קורונה.

זכרו את דר׳ פאוצי: ״כשאתם מתמודדים עם התפרצות של מגיפה מדבקת, אתם תמיד מאחורי היכן שאתם חושבים שאתם נמצאים אם אתם חושבים שהיום משקף את היכן שאתם נמצאים.״

זה בגלל החשבון ההנדסי והאופן בו המח של פועל שזה מאד קשה לראות את הגעת גל הנדבקים, באותו האופן שאנחנו לא יכולים לחשב כמה מרחק נעבור ב-30 צעדים הנדסיים.

למה סגר ביתי מלא זו ההחלטה הנכונה מבחינה מתמטית: מהנתונים של ווהאן בתרשים 1 (זה עם גל הצונאמי הכתום) אנחנו רואים שמספר הנדבקים החדשים היומיים לאחר הטלת הסגר הוא כ-2.5 פעמים אחרי הסגר המלא ביום 12. הדבקת הווירס הפסיקה לצמוח הנדסית מיד לאחר הסגר, מכיוון שההדבקה של הנגיף לא אפשרית כשכולם נשארים בבית. אבל מקרים חדשים המשיכו לצמוח באופן לינארי בקצב של כ-16.6% מדי יום עד לפיק, שהוא קצה גל הצונאמי הגדול והכתום.

הנחה הגיונית שמספר המקרים ימשיכו לגדול בארה״ב 20 ימים אחרי שנגיע לסגר מלא. זה לא יהיה 12 ימים בארה״ב, וזה יהיה הרבה הרבה יותר גרוע אם לא נפעל מהר וניכנס לסגר מלא והפסקת טיסות. אנחנו לא יכולים להוכיח את זה או להכניס למודל או להראות את המתמטיקה של זה כי אין לנו את הנתונים או הזמן אבל בעיקר כי באמריקה אין לנו מספיק בדיקות קורונה כך שאנחנו לא יכולים לראות מה קורה מבלי הספירה של המקרים המאומתים. חולים רבים לא יכולים להיבדק ומדביקים אחרים. אנחנו טסים עם העיניים מכוסות ללא הבדיקות.
הדבר החשוב שכולם יבינו: בלי ערכות בדיקה זמינות הווירוס מנצל את החשבון ההנדסי נגדני וממשיך להתפשט בקצב צמיחה הנדסי, אבל אנחנו לא יכולים למדוד את הצמיחה בגלל המחסור בבדיקות.

תרגיל חשבון קריטי שממחיש מה המתמטיקה מגלה שיקרה בקהילה שלכם:

ברגע שנבטל מספר גבוה בהרבה של אינטראקציות בין בני אדם, הווירוס לא יכול להתפשט בקלות וייעלם עם הזמן, או שחיסון יהיה זמין.
בהנחה ש-20 יום לשיא המקרים החדשים, זה איך שנוכל לחשב הערכה לסך כל אשפוזי הקורונה ביישוב שלכם.

אני מזהיר אתכם שהתרגיל הזה עלול להיות קשה לחלקכם מכיוון שמספר הנדבקים גדלים מאד ממספר שנראה מאד קטן, אבל על כולנו להבין את המתמטיקה מכיוון שכך אקספוננטים עובדים. זו הסיבה ש-20 צעדים הנדסיים שמתחילים מצעד בגודל של מטר מגיעים ל-1,000 ק״מ. המספרים עולים ממספר קטן מאד ולמספר גדול באופן לא ייאמן.

צעד 1: קחו בחשבון שמקרים קיימים באופן סביר, מאחר ואין מספיק בדיקות:

קחו את מספר המקרים המאומתים ביישוב שלכם והכפילו בחזקת 10 כדי לקבל את הצפי האמיתי לחולי קורונה. זכרו מהפוסט הראשון, שמכיוון שאין לנו מספיק בדיקות, והווירוס מתפשט בקצב הנדסי מדי יום וימשיך להתפשט עד שאנחנו מונעים מהווירוס מלהתפשט דרך מגע בין בני אדם, יש הרבה יותר מקרים מאלו שמאומתים ועלינו לקחת זאת בחשבון.

פי 50 זה מה שהרווארד חשבו לפני שבוע, ויש לנו כמה אינדיקציות שמראות שיש הרבה יותר מקרים לא מאומתים משחשבו קודם לכן ושהמקרים הלא מאומתים מוסיפים על העומס בבתי החולים יותר ממה שציפו. יש אנשים שמעריכים שיש פי 100 יותר מקרים בפועל מהמקרים המאומתים. אבל אנחנו לא יכולים לדעת כי בארה״ב אין מספיק בדיקות. אתם תחליטו באיזה מספר להשתמש. ואנחנו רוצים להיום קונסרבטיביים כי אנשים ימותו. הרבה אנשים ימותו.

ניקח את העיירה שלי, בנד, באורגון כדוגמא להמחשה:

6 מקרים מאומתים נכון ל19 במרץ כפול 10 שווה להערכה של 60 מקרים בפועל ב-בנד ב-19 במרץ. מכיוון שתמיד יש יותר חולים בפועל מחולים מאומתים מכיוון שלרבים יש את הווירוס ולא מפתחים סימפטומים, ואין לנו מספיק בדיקות קורונה.

צעד 2: חישוב את מספר החולים בפועל שמצריכים אשפוז. ב-בנד אורגון:
15% מ-60 המקרים בפועל = 9 מקרים המחייבים אשפוז בבית החולים ב-19 למרץ. חלק מהמקרים הללו טרם אושפזו, כי לוקח לנדבקים 2–14 לפתח סימפטומים, ועוד מספר ימים להיות ממש חולים. שימו לב שהכל ״נראה סבבה״ ב-בנד כי המח שלנו לא יכול לעכל את קצב הצמיחה ההנדסי של ההדבקה שעדיין קורית, למרות סגר חלקי בגלל שאין מספיק בדיקות זמינות.

צעד 3: לבסוף, ניקח את קצב הצמיחה בווהאן לאחר הסגר כדי לראות מה יקרה אחרי שהיישוב שלנו ייכנס לסגר מלא.

כעת, חשבו את מספר המקרים היומיים שימשיכו עד ליום השיא שמוערך שיהיה בעוד 20 יום, למרות הסגר. אלו הנדבקים הבלתי ידועים (כי אין בדיקות) שנגלה רק אחרי הסגר, ברגע שאנשים יפתחו סימפטומים ויחלו באופן חמור.

אם אחרי שאנחנו נכנס לסגר ללא טיסות ובאמת מיישמים סגר מלא, ואם זה אכן ייקח 20 יום ל-בנד אורגון להגיע לשיא המקרים, אנחנו יכולים להסיק שקצב הצמיחה של נדבקים יהיה דומה לזה שהיה בווהאן עד לשיא, והוא:

Chart 3: Forecast infections even after truly locking down for Bend, Oregon (where I live) Note: I did not model beds freeing up due to fatalities or recovery because of immateriality

תרשים 3: תחזית נדבקים גם לאחר סגר מלא ב-בנד אורגון (מקום מגוריי).
הערה: לא הכנסתי למודל מיטות שהתפנו עקב מתים או מחלימים בגלל חוסר מהותיות

ברגע שניכנס לסגר מלא עם הפסקת טיסות ונבטל מגע בין האזרחים שלנו, לאחר 20 יום אנחנו אמורים להגיע לשיא. הנה החלק הקשה שנעבור מכיוון שאנחנן ארצות הברית של אמריקה, אבל שיהיה החלק הקשה ביותר: ל-בנד יהיו 1,116 מקרים נוספים עד לשיא ואז עוד מכיוון שמקרי החולים בקורונה ימשיך להגיע לימים רבים נוספים לאחר השיא.

נקודה חשובה: תרשים זה ממחי את מספר המקרים רק עד נקודת השיא, שזו הנקודה בה מספר המקרים החדשים מתחיל לרדת. החולים ימשיכו להגיע אחרי השיא, עד שכל החולים יחלימו או ימותו.

ל-בנד יש רק 226 מיטות בתי חולים במרכז הרפואי סיינט צ׳ארלס, 655 מתוכם, לפחות, כבר מאויישים (אני חושב שהם בתפוסה מלאה אבל לא הייתה לי הזדמנות לאשר את זה. אם מישהו ב-בנד יכול לשלוח לי הודעה פרטית אשמח לאשר את המידע). יש אלפי חולי קורונה בצונאמי הגדול והכתום שהולכים לקבור את בית החולים סיינט צ׳ארלס היכן שאני מתגורר. אנשים רבים ימותו ויהיה סבל רב מאד.

נקודת מפתח:
הכל נראה שנעצר אך זה לא מספיק כדי להימנע מגל צונאמי כתום של נדבקים בקורונה. לא ב-בנד אורגון, ולנו יש רק 6 מקרים מאומתים. וגם לא היכן שאתם מתגוררים. אתה יכולים לעשות את המתמטיקה היכן שאתם גרים. התחילו עם מספר המקרים המאומתים ועברו דרך שלבים 1, 2 ו-3.

היום, אנשים עדיין טסים במטוסים ונוסעים דרך שדות תעופה, אנשים עדיין נוסעים לחופשה, נפגשים בקבוצות גדולות ולא נמנעים ממגע חברתי. אנשים רבים עדיין הולכים לעבודה, ואני מבין שזו משוכה גבוהה. הסיבה למה זה חשוב היא שאנחנו חייבים לשטח את העקומה שקם מקטינה את הזמן הכולל של ההשלכות הכלכליות על כולם.

אך למרום הכוונות הטובות שלנו בשבוע שעבר, הקורונה עדיין מתפשטת בקצב הנדסי.

זו הנקודה שדר׳ פאוצי חוזר עליה שוב ושוב: אנחנו תמיד מפגרים מאחורי הנקודה בה אנחנו חושבים שאנחנו נמצאים בה.

בגלל העיכוב בסגר אמיתי, איטליה חווה אסון בקנה מידה לאומי. זו המתמטיקה שעובדת לרעת כולנו. הלוואי ויכולתי לומר שכולנו נהיה במצב טוב יותר מאיטליה אבל המתמטיקה זהה באיטלקית ובאנגלית. מתמטיקה היא מתמטיקה. וברגע שהם הבינו את זה הם נכנסו לסגר מלא, אבל כעת הם צריכים להתמודד עם צונאמי גדול בהרבה של חולי קורונה.

הרבה מאד אנשים מתים כי זו פצצה הנדסית שגדולה מדי עבור יכולת ההכלה של מערכות הבריאות שלנו, בכל יישוב, בכל מדינה. גל חולי הקורונה הוא צונאמי: לא יהיה יותר מיטות או מסיכות או ציוד מיגון או מקום והמקרים החדשים ימשיכו להגיע מדי יום גם לאחר שניכנס לסגר מלא.

לאחר שראיינתי 5 אחיות בסיאטל השבוע, אני צריך לצבוע את התמונה שהן חלקו איתי. דיברתי איתן באופן אישי ואשתף בפירוט רב יותר בהקדם האפשרי: לאחר מספר ימים של קבלת צונאמי של חולי קורונה, בתי החולים לא יכולים יותר לטפל בכולם, אז הם נאלצים לקבל החלטות קשות עד בלתי אפשריות. פרוטוקל ההקלה הראשון ששיתפו איתי האחיות עמן שוחחתי (אוף דה רקורד, הן לא היו אמורות לדבר איתי) זה שככל שמקרי הקורונה קופצים, הם נאלצים להעניק רק טיפול מקל לבני 65 ומעלה. זה בגלל שאין להם מספיק כח אדם, מיטות, זמן או משאבי רפואיים אחרים אז הם חייבים לקבל החלטות קשות על בסיס ההערכה למי יש סיכויי החלמה גבוהים יותר. זה פרוטוקל תגובה רפואית זהה לזה של בית חולים בשדה קרב.

כפי שציינתי בפוסט שלי בשבוע שעבר, זה ישפיע על כולנו. כולם יכירו אנשים שימותו. אז כשהסבתא שלכם או מכר זקן יגיע לבית החולים, הצוות ישים אותם במקום בו הם יוכלו למות באופן הומאני אך לבד, מכיוון שברגע שהם יאושפזו בבית החולים, החברים והמשפחות לא יכול לבקר אותם מחשש להפצת הווירוס, אז הם ימותו מבלי לומר שלום למשפחה שלהם, לבד, במחלקה מאולתרת, מכיוון שאין מקום ואנחנו חייבים לקחת את החולים למקום בו יוכלו למות באופן הכי הומאני שאפשר. זה הפרוטוקול בסיאטל היכן שגל צונאמי של חולי קורונה מגיעים.

בתי חולים קורסים משמעות איש מאיתנו לא יקבל טיפול בסטנדרט אליו הורגלנו. בתי החולים עושים כל שביכולתם להתכונן. דיברתי עם האחיות. כשבתי החולים מלאים, ולאחיך יש התקף לב, אין מי שיטפל בו כי אחוז ההישרדות שלו הוא פחות מ-10% ובתי החולים קורסים. כשאבל שלך על סכרת צריך טיפול ממוקד, אין מי שידאג לו כי כל המיטות תפוסות אז הוא נלקח לאוהל מאולתר אבל אין שם מסכות והרופאים עסוקים ויש יותר מדי מטופלים וכך אבא שלך לא יטופל.

מה שנעשה בשלב הבא מאד מאד חשוב, וצריך להתחיל היום.

אני כותב לאזרחים ולראשי הערים של היישובים והערים ומקומות בהם נראה כאילו הקורונה לא יהיה ביג דיל מכיוון שאתם עדיין מספר ימים, או שבוע, או 9 ימים או 12 ימים או יותר מאחורי סיאטל וניו יורק וקליפורניה ואיטליה ואתם אולי חושבים שהריחוק החברתי שלכם מספיק. אני בדוק שהמספרים עדיין נראים קטנים באזור שלכם. ב-בנד יש לנו רק 6 מקרים מאומתים, אבל מכיוון שאנחנו לא יכולים לראות את כל החולים בפועל (כי אין לנו בדיקות קורונה) ובגלל שהווירוס נמצא ב-בנד ובערים שלכם מספר שבועות והתפשט בקצב הנדסי, גל הצונאמי הגדול והכתום של חולי קורונה עומד להכות בנו, אנחנו פשוט לא רואים את זה עדיין בגלל המתמטיקה ובגלל שעדיין אין לנו בדיקות. ווהאן ויפן וסינגפור ערכו בדיקות.

קליפרניה הייתה חכמה את הסגירה החלקית לפני כמה ימים. עכשיו, על כל מקום בארה״ב חייב לעשות את אותו הדבר. ואנחנו צריכים לסגור את שדות התעופה. וכולם צריכים להישאר בבית ולא ללכת לעבודה. אבל רק ל-20 ימים עד שנוכל לבצע הערכת מצב מחודשת.

גם אם לעיר שלכם יש 0 או מספר מאד קטן של מקרים מאומתים (כמו אצלנו ב-בנד אורגון) נכון לכתיבת שורות אלו. אני מפציר בכם לעשות את תרגיל החשבון למעלה ולקרוא את הפוסט הראשון שלי שנקרא 3.5 מיליון פעמים ב-3 ימים.

זה לא הזמן להיכנס לפאניקה, אבל אנחנו לא יכולים לחכות. אנחנו לא צריכים שהממשל יורה לנו על כך, מכיוון שהמתמטיקה אומרת לנו מה לעשות, ומתמטיקה היא ברורה והיא צפויה, 100% מהפעמים:

למשך 20 הימים הבאים, למטה כתובים 7 דברים שעל כולנו לעשות כדי לשטח את העקומה, לקצר את משך הזמן, לצמצם את האובדן בחיי אדם ולהקטין את המשבר הכלכלי עבור כולנו. אין עוד דרך אחרת, אין עוד אופציה. כל דבר פחות מכל מאיים לחסל את האומה שלנו, מכיוון שהווירוס מנצל את הצמיחה ההנדסית נגדינו ואנחנו לא יכולים לראות את זה כעת בגלל המחסור בבדיקות.

7 דברים שהאמריקאים צריכים לעשות, החל מהיום:

1. עליכם להישאר במקומכם למשך 20 הימים הקרובים

2. עליכם להימנע מכל קירבה לאנשים אחרים, ל-20 הימים הקרובים. אתם יכולים ללכת למכולת או לתדלק או לבית מרקחת לקחת תרופות. רק תהיו חכמים. זה מתועד מה שעליכם לעשות. שמרו מרחק 2 מטר מאחד לשני. שטפו ידיים. אתם מכירים את התרגולת.

3. זה אחד קשה:
עליכם לומר לבוס שאינכם יכולים להגיע למשרד במשך 20 ימים. תראו להם את הפוסט הזה ובקשו מהם להתחשב במידע הזה. זה למעשה יקטין את המשבר הכלכלי כי זה יקצר את התקופה. אם נמתין זה יוביל משבר גדול באופן הנדסי לכולם בארה״ב

4. עליכם לבטל או לשנות את הטיסה שלכם, גם אם אתם רחוקים מהבית וגם אם חברת התעופה מחייבת אתכם על הטיסה. תאמרו לחברות התעופה והמלון שיקראו את הפוסט הזה. ניכנס לפרטים בעוד 20 ימים.

5. ברגע שאנחנו מסכימים שזה מחויב המציאות, אתם חייבים לעשות את המיטב כדי לשכנע אחרי ואזרחים נוספים שעל כולנו לבצע את 7 הצעדים הללו.
רבים יתקשו, כפי שכולנו התקשינו לעשות את השינויים הענקיים הללו ולקבל את מה שבאמת קורה. כולנו פוחדים והמתמטיקה קשה להבנה עבור כולנו. בנוסף, בגלל חוסר הוודאות בנושא הכספי והמשבר הפיננסי והפחד הם עלולים להתקשות בלהשלים עם האמת. עשיתי כמיטב יכולתי, להסביר את המצב באופן הפשוט ביותר שאני יכול, בהינתן שאין לנו זמן לבזבז.

6. אתם עלולים להידבק. אולי תחלו. אבל אל תלכו לבית החולים אלא אם תהיו ממש חולים בכדי לאפשר לצוותים הרפואים לטפל באלו שנמצאים במצב קריטי.

7. אם אתם משפיענים או מכירים משפיענים, בבקשה צרו איתי קשר או תעזרו למשפיען לקרוא את הפוסט הזה. הדרך הטובה ביותר ליצור איתי קשר היא דרך הודעה פרטית בפייסבוק.
אנשים עם מיליוני עוקבים חייבים לעזור להפיץ את המסר. בגלל חשבון הנדסי, הווירוס ממשיך להתפשט לכן כל שעה חשובה. כולם חייבים לקרוא את זה.

8. התקשרו את שלחו מייל או שלחו את הפוסט הזה לראש העיר או לגורם ממשלתי. הזמן עובד לרעתנו. הדרך המהירה ביותר ליישם את הצעדים הנחוצים היא שהממשלה תעזור לכולנו לתקשר ולאכוף את ההתנהגויות הללו. זו אחריות עליונה של הממשלה, לעזור לכולנו בזמנים כאלו כשאנחנו נלחמים במצב מפלצתי כמו מגפת הקורונה.

לסיום: ווהאן עצרה את הנגיף ב-12 ימים וחוזרת לחיים נורמליים, מכיוון שקשה להעביר את הנגיף ללא מגע בין אנשים. אין יותר מקרים בווהאן. לקח להם 12 ימים להגיע לשיא, והרבה סבל לאחר מכן. רבים מתו, אבל אנחנו יודעים שיש רק דרך אחת להילחם בנגיף.

אני מבין שיש חוסר וודאות וזה מפחיד. אבל אני מאתגר אתכם: זה רק 20 ימים. בסיום 20 הימים יהיה לכולנו יותר מידע והצעדים הבאים יהיו ברורים יותר. אולי נצטרך יותר מ-20 ימים. אבל הסגרות במקום אחד הכרחית כדי לעבור את זה עם מינימום סבל ואבדות בנפש.

אנחנו נבנה מחדש, כמו תמיד, ונצא חזקים ומאוחדים יותר כאומה בגלל זה. ואנחנו חייבים לעבוד יחד, לעזור אחד לשני, מכיוון שהדרך לעבור את זה מחייבת אותנו לפעול כך.

בבקשה שתפו את הפוסט, וכשאתם משתפים אותו, תסבירו לכולם מדוע עליהם לקחת את הזמן ולקרוא פוסט ארוך כל כך.

זו לא פאניקה, אך הזמן לפעול הוא עכשיו.
על כולנו להיכנס ״אול אין״ כדי לנצח את הווירוס או שההשלכות יהיו גדולות והרבה יותר ובממדים קטסטרופליים. הסברתי הכל בעזרת שימוש במתמטיקה כמיטב יכולתי.

האומה הנפלאה שלנו תעבור את זה, אבל זה תלוי בכל אחד מאיתנו, כאמריקנים מכל הצבעים, מכל מוצא אתני, מכל מצב חברתי, מאלסקה ועד הוואי, מפלורידה ועד וושינגטון, לעבוד באחדות ובאמת, לעשות את מה שנכון לטובת חבריכם האזרחים ולמען עתיד האומה הנהדרת הזו. זה רק 20 ימים.

אלוהים יברך את כולנו, אלוהים יברך את אמריקה.

תהיו חכמים. הישארו ערניים. עזרו לאחרים.

ג׳ייסון.

Our great nation will get through this, but it’s up to each of us, as Americans of every color, from every ethnicity, from every social stature, from Alaska to Hawaii, from Florida to Washington, to rally together in unity and truth, to do what is right for the sake of fellow citizens and the future of this great nation. It is just 20 days.

God bless all of us, and God bless America.

Be smart. Stay vigilant. Help others.

Jason

John 16:33

To all the healthcare workers: thank you for your service, and for sharing your stories with me. Thank you for your bravery, and your service to all of us. Our great nation will rise up to support you. You are the true heroes. God bless you.

Follow me on Facebook if you want to receive future updates, I will have more information to share and will share via followers on Facebook and Medium.

NOTE: Anyone, including the media, is free to use this post, any related content, in all or in part, for any purpose, in any format, with no attribution required. Please direct message me on FB if you have other ideas for how to raise awareness.

Finally, I can no longer keep up with friend requests on Facebook given how much my posts have been shared. To receive updates or follow me, please use the “Follow” button on Facebook. My Facebook page is here, or follow me here on Medium, but Facebook is probably best as I may provide other updates that are not a blog post.

Media inquiries:

jwarner@recruitingdash.com [I am likely to be very slow to respond to email]. Include in any message the size of your audience and a URL for your organization and what date and time you propose during which we may amplify this message. I will make myself available on any days including the weekend if required, provided the audience size is appropriate. I am on Pacific Standard Time.

Influencers with very large followers:

When you share, please explain the importance of why you are sharing when you share this post. Your followers need to know why they must read this. If you wish to speak with me first, DM me on Facebook. Tell me who you are, and how many followers you have. Time is working against us so we must prioritize based on who is able to amplify the message the most. I am one guy.

URGENT: We all would benefit from solving these three challenges:

1.) Translating this into all languages. If someone could help with this please share it with me via a Google doc at jwarner@recruitingdash. Don’t forget to label each language so I can label the links once reposted. I only speak English. Time is of the essence, please help.