Міжнародний оптимізм, Prozzoro та децентралізація. Кілька історій з відкриття Українського економічного тижня

Автор: Орися Грудка, журналіст

Два рази на рік — восени та навесні — Київська школа економіки проводить Ukraine Economy Week. Цьогоріч вже вдруге осінній Тиждень проходить за підтримки компанії ICU та завершується Ukrainian Financial Forum у Одесі.

Відкриття Економічного тижня відбулося минулого понеділка у просторі mOre у Києві. Захід пройшов у форматі презентації другого видання «Білої книги реформ» та панельної дискусії, зосередженої на критичному та дещо провокативному огляді процесу українських реформ з 2014 року.

Григорій Овчаренко, ICU

«Такі дискусії потрібні, аби спільно осмислити й обговорити, чому ми не там, де хотіли бути 5 років тому, і чому ми незадоволені темпом реформ», — наголосив на відкритті вечора Григорій Овчаренко, ICU.

Диспутантами та почесними гостями заходу стали Франсіс Маліж, виконавчий директор регіону Східної Європи та Кавказу Європейського банку реконструкції та розвитку, Сергій Марченко, заступник голови Адміністрації Президента, Григорій Овчаренко, Голова підрозділу з управління локальними активами, та Тимофій Милованов, Почесний президент KSE. Модерувала дискусію Юлія Клименко, віце-президент KSE з бізнес-освіти.

Під час розмови спікери зачепили 3 гострі питання.

Оптимізм міжнародних партнерів

Міжнародні партнери більш оптимістичні щодо реформ, аніж українське населення. Таку позицію висловив Франсіс Маліж. Він наголосив, що за чотири роки в Україні відбулася макроекономічна стабілізація, виросла якість банківської системи, підвищилася прозорість імплементації реформ, а можливості для корупції звузилися.

Франсіс Маліж, виконавчий директор регіону Східної Європи та Кавказу Європейського банку реконструкції та розвитку

«Чому я такий оптимістичний? Думаю, що багато з того, що було зроблено, не може бути скасованим — через інституції, громадянське суспільство і контроль, який у вас є. Прозорість може бути далі покращена, але навіть тепер вона дуже висока».

Чого не вистачає українським реформам то це прозорості власності, яка потрібна, аби уникнути конфліктів інтересів, зокрема на ринку газу, вважає пан Маліж. Те, що податки були спрощені, а деякі регуляції скасовані — безперечно позитивно. Однак, у цій країні забагато прихованих монополій, які не так просто регулювати в умовах невизначеності кінцевих бенефіціарів.

Пан Маліж також наголосив, що рекапіталізація банків має тривати, а потреба «номер один» для інвесторів — якісні правоохоронні органи.

ProZorro для виявлення непрозорості

На думку Почесного президента Київської школи економіки Тимофія Милованова, Prozzoro є чудовою прозорою системою, але важливо ставити питання, що саме вона уможливлює. Він зазначив, що у теорії через цю електронну систему ми відкриваємо ринки і робимо їх прозорими, але на практиці є маса способів для саботажу системи.

Аби це помітити, ми потребуємо даних, і одна з переваг ProZorro — доступність таких даних. Зокрема, «Біла книга реформ» містить аналіз зв’язків на ринках газу та фармацевтичної продукції, який показує, що кількість учасників цих ринків у 2017 та 2018 роках стрімко зростала порівняно з 2015–2016 роками, коли Prozzoro тільки починала працювати.

Також дані свідчать, що 2017 року постачальники дещо хаотично намагалися брати участь у великій кількості аукціонів, але вже 2018 року помітне формування кластерів — тобто постачальники поділили ринковий «пиріг», знайшовши свої ніші.

Тимофій Милованов, Почесний Професор #KSE

Технічно, такий аналіз потребує лише кілька годин, — наголосив Тимофій Милованов, — і його може здійснити кожен, хто має мінімальний набір потрібних навичок. Однак, раніше таке дослідження не було можливим через відсутність даних. Отже, справжня перевага ProZorro у тому, що ця система дозволяє аналізувати дані.

Загрози децентралізації

На питання про вади й переваги реформи децентралізації Сергій Марченко, зазначив, що децентралізація поряд з можливостями містить і загрози. Тому важливо замислитися: що далі?

Сергій Марченко, заступник голови Адміністрації Президента

Сьогодні державний бюджет у дефіциті. Місцеві бюджети мають багато грошей, але це результат не активності місцевої влади, а дії закону. Проблема у тому, що місцева влада часто нічого не робить, щоб отримати ці гроші. Також дуже часто громади не інвестують їх, а чекають на наступні вибори. Варто замислитись, як розірвати це порочне коло.

Ще трохи цитат з відкриття четвертого Ukraine Economy Week ви знайдете за посиланням

  Kyiv School of Economics

  Written by

  Official profile of the Kyiv School of Economics (KSE) http://www.kse.org.ua/uk/

  Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
  Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
  Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade