Interview with alumni

Григорій Овсянников, KSE’2011, Columbia Business School MBA’2017

Григорій Овсянников на KSE Welcome day 2017

Григорій Овсянников, випускник Київської школи економіки (KSE) 2011 року, розповів нам про те, чим відрізняється освіта в Україні і США, чому він пішов працювати у консалтинг та які 3 навички допоможуть досягти успіху у цій сфері.

1. Що Вам найбільше запам’яталося за ваш час навчання в KSE?

Мені запам’яталося, як після першого дедлайну з домашніх завдань студенти склали список, в якому всі записували скільки годин вони спали. Як виявилося, я спав найбільше — 7 годин, тому що почав робити домашнє завдання ще в день, коли нам його задали.

Іншим пощастило менше. Середній показник варіювався від однієї до трьох годин.

2. Ви вчилися на MBA програмі в Колумбійській бізнес-школі. Розкажіть, будь ласка, про свій досвід навчання за кордоном.

Навчання на MBA було наступним після KSE, проте перед цим я працював вже майже п’ять років. Можу сказати, що це дуже вплинуло на мене як на професіонала. Студентам KSE хотів би порадити ще рік-два повчитися на інших програмах, до того як їхати на MBA за кордон.

3. Чим, на вашу думку, відрізняється західна освіта від української?

Я б сказав, що різниця між українськими ВНЗ та навчанням на бакалавраті/магістратурі, наприклад, у Великій Британії чи США дуже проста: у цих країнах ринок набагато розвиненіший за наш і попит на випускників значно більший.

Студенти ще з початку свого навчання проходять стажування у великих компаніях влітку, а опісля продовжують навчання. Таким чином, до випуску студент-бакалавр вже матиме більш ніж два-три стажування в різних сферах, що підвищує його цінність.

4. Чи відрізняється освіта в KSE від освіти в інших українських вузах?

Я вважаю, що є дві основні відмінності: цінності та curriculum. Щодо першого, то, мабуть, ще один університет, який хоч приблизно можна порівняти з KSE за цінностями та колективом — це Києво-Могилянська академія. В інших вишах такого і близько немає.

А щодо curriculum, то в державних університетах він відірваний від світових реалій. Я, на жаль, отримав ступінь бакалавра з фінансів у Одесі. Чесно можу сказати, що після випуску мене з таким же успіхом можна було б назвати бакалавром з хірургії, тобто ті фінанси, які вивчають там, не мають нічого спільного з реальним світом. У мене навіть виникає відчуття, що вони там вигадали свої фінанси. :)

Григорій Овсянников на KSE Welcome day 2017

5. Ви казали, що працювали майже 5 років до MBA. Розкажіть, будь ласка, про свою першу роботу.

Моєю першою роботою (на якій я вже почав отримувати гроші і навіть зміг прожити на них певний час) було стажування в Procter & Gamble (P&G).

При чому, коли я прийшов туди вперше на бізнес-гру, то взагалі не планував там працювати, тому просто був собою, але після гри мене запросили на ще два інтерв’ю, після яких запропонували долучитися до їх команди. За два місяці до закінчення другого курсу мені вже запропонували позицію менеджера.

6. Що найбільше вплинуло на ваше рішення піти в сферу консалтингу?

Коли я приїхав із Одеси до Києва, то навіть не знав, що таке інвестиційний банкінг і консалтинг. Якось до нас з лекцією прийшли хлопці з компанії Bain & Company, після чого я почав мріяти працювати у сфері консалтингу. Моїми топ-компаніями були Bain та BCG, але мене не взяли ні в одну з них. Я все одно не втратив віру та, в результаті, потрапив у McKinsey.

Найбільше у цій сфері мене притягувала можливість своєю роботою впливати на дуже великі та важливі речі.

7. Які топ-3 навички, на вашу думку, потрібно розвивати, аби потрапити в цю сферу?

1) Структурне та аналітичне мислення. Для того, щоб його розвинути, потрібно вивчати математику та фізику і не три місяці чи рік, а мінімум декілька років.

2) Емоційний інтелект. Він потрібен для того, щоб, прийшовши на роботу, вже з першого дня вміти задавати влучні питання та правильно реагувати на різні ситуації.

3) Бажання. Це не навичка, яку ти розвиваєш, але для того, щоб втриматися у цій сфері, потрібно мати дуже велике бажання. Буде багато ситуацій, коли отримуватимеш відмови, але ти повинен не здатися, а навпаки, продовжити йти за своєю мрією.

8. Які найбільші відмінності у специфіці роботи в консалтингу в Україні та за кордоном?

В Україні ти працюєш з людьми на набагато вищих позиціях, маєш змогу вчитися у найкращих, в той час як в США такої можливості немає. Окрім цього, в США немає такої унікальності у вирішенні проблем, адже будь-яку річ вже робили до тебе, а ти просто береш і підлаштовуєш її під свою проблему. В Україні в умовах нового ринку було дуже мало досвіду, треба все робити з нуля.

9. Робота в консалтингу вважається найбільш виснажливою сферою. Як Вам вдається підтримувати баланс між роботою та особистим життям?

Ще до того як шукати цей баланс, у тебе повинен бути драйв від того, що ти робиш. Мені цікаво ходити на роботу щодня, бо те, чим я займаюся , поза моєю зоною комфорту і я бачу, як розвиваюся. А щодо балансу, то мені більше подобається викладатися на повну чотири дні, а потім три дні відпочивати, не згадуючи про роботу.

Ще одна річ, яка дуже впливає і на любов до роботи, і на продуктивність — це можливість подорожувати.

10. А в яких країнах довелося вже попрацювати?

За час роботи в McKinsey працював у Росії, Люксембургу, Україні та США. А в P&G — у Туреччині.

11. Де найбільше вразили культурні особливості?

Якщо чесно, мені дуже подобається в Україні. Я щодня відкриваю для себе нові можливості саме тут.

12. Зараз все більше уваги, як в Україні, так і за кордоном, приділяється роботизації процесів у виробництві. На вашу думку, чи загрожує це Україні та на які сфери варто звернути увагу вже зараз?

Я вважаю, що у найближчі 20–30 (ну, мінімум, 10) років нам це не загрожує. Не буде такого, що ти прокинешся і раптом станеш не актуальним на ринку праці. Роботизація не стосується якоїсь конкретної сфери, змінюватиметься все.

Головне — залишатись гнучким та відкритим до нових знань, щоб постійно вивчати нові сфери, а також думати на перспективу та слідкувати за трендами.

Я думаю, що моє покоління консультантів буде останнім, яке не вмітиме якісно програмувати. Наприклад, ті результати, яких можна досягти вмінням аналізувати великі дані за допомогою технологій, вже зараз створюють абсолютно новий світ, з яким не можуть конкурувати інші компанії.

13. І на останок, Ваше життєве кредо.

Все буде добре, я дізнавався! :)

______________________________________________________

Інтерв’ю підготувала Юлія Куца, студентка Київської школи економіки