Reklama na Facebooku — klikaj w „Dlaczego to widzę?”

Nie zawsze zwracałam na to uwagę. Jak wielu z Was, mam raczej skłonność do szybkiego przewijania treści na swojej tablicy. Tempo przyspiesza, kiedy trafiam na reklamę, która nie jest interesująca lub po prostu „zlewa się” z pozostałymi treściami. W tym niepochlebnym pośpiechu ciężko sobie wyobrazić, że możemy znaleźć więcej niż trzy sekundy na to, żeby zatrzymać się przy reklamie. Bardzo niesłusznie! Większa dociekliwość nie tylko uczyni naszą tablicę bardziej dopasowaną do naszych potrzeb, ale również zwiększy świadomość związaną z różnymi sposobami targetowaniem reklam. „Dlaczego to widzę?” nie jest skarbnicą ogromnej wiedzy, jednak niewątpliwie dostarcza nam:

  • informacji na temat naszych preferencji reklam określonych przez Facebooka na podstawie naszej aktywności
  • częściowych informacji o metodach targetowania innych reklamodawców

Po raz pierwszy zaczęłam się tym bardziej interesować, kiedy przeczytałam artykuł z początku stycznia tego roku opublikowany na Social Media Today. W tekście jest mowa o najważniejszym błędzie, jaki jest popełniany w trakcie realizacji kampanii na Facebooku. Zgadnijcie o co chodzi… Tak, o zbyt ubogie targetowanie, brak korzystania z potencjału, jaki niesie ze sobą ten kanał. Autor tekstu wykazał, że większość z reklamodawców kieruje reklamy do grupy odbiorców określonej na podstawie wieku (szerokie widełki) i lokalizacji. Na mojej tablicy sytuacja nie wygląda aż tak źle (co za chwilę Wam pokażę). Kiedy dociera do mnie reklama „wyrwana z kontekstu” to natychmiast ją ukrywam i zaznaczam dlaczego — robi to dobrze i Facebookowi i mi, a nawet reklamodawcy — niech wie, że coś jest nie tak.

Czy wiecie gdzie powinniście kliknąć? Tak, mowa o prawym górnym rogu…

Jak widzicie, to rozwijane menu jest dla nas bardzo przydatne. Możemy ukrywać reklamy, które nie łączą się z naszymi zainteresowaniami, zapisać coś interesującego, powiedzieć Facebookowi, że reklama jest ok i przede wszystkim… dowiedzieć się dlaczego widzimy akurat „zdjęcie kotka, a nie pieska”. Co zobaczymy po kliknięciu w „Dlaczego to widzę?”. A to:

Tak to zazwyczaj wygląda u mnie. A u Was? Poklikacie trochę w opisany przycisk? :)