Referandumdan Hayır Çıkma İhtimali

Nedenini tam anlayamamakla beraber son haftalarda bu ihtimal artmıştır. Bunun nedenlerinden biri hükümetin ve Erdoğan’ın daha kampanya’ya başlamamasıdır. Muhalefetin bunu iyi değerlendirdiğini söyleyebiliriz.

Fakat her şey yeni başlıyor. “Biz Türk milliyetçileri AKP+MHP bir araya geldik; onlar ise bölücü terör örgütü PKK ile.”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümetin attığı bu yeme bu sefer düşmemesi gerekir. Bu konu tartışılmaya başlandığı andan itibaren Evet’e yarar. İstediğin kadar vur onlara, siz şunu şunu yaptınız de. Hiçbir önemi yok. Umarım her zaman yaptığı gibi saftirik bir şekilde atlamaz. Birileri de avcunu yalamak zorunda kalır.

Aylar önce yazmıştım. Konuyu siyasete çekmeye çalışıyorlar diye. AKP+MHP vs CHP+HDP tartışmasını sürekli gündeme sürüyorlar. Ülke insanımızın hassasiyetlerini bildikleri için iğrenç bir davranış olsa da yapmakta ısrar ediyorlar. Çünkü bu Evet’leri arttırıyor.

CHP’ye birçok öneride bulunmuştum. Bazı yetkilileri ile daha ayrıntılı sohbet etme fırsatı da buldum. Önerdiğim şeyleri yaptılar. Siyaset tartışmasına girmediler. Partiyi geri plana attılar. Söylem olarak Erdoğan eksenli konuşmadılar. (rasyonel akıl bunu yapmalarını ön görür zaten. “ben söyledim yaptılar” gibi yanlış anlaşılmasın.)

Bu arada hazırladıkları broşürler evlere ulaşıyorsa o da çok doğru bir hareket. Özellikle akp’nin yüksek oy oranları yakaladığı yerlere dağıtılmalı. Çünkü bu seçimde %55 gibi bir yüzde çıkmayacak. Ucu ucuna ya evet çıkacak ya da hayır. AKP ve MHP’ye yakın seçmenden alacağın her oy çok önemli. CHP’li ve HDP’li seçmende fire söz konusu olmaz.

Bazı arkadaşlar HDP’li seçmenlerin evet vereceğini söylüyor. Bu çok düşük bir ihtimaldir. Milletvekilleri, Belediye Başkanları hapisteyken, her yere kayyum atanmışken, çözüm sürecini bırakıp son 2 yılda yaşanılanlardan dolayı evet ihtimali söz konusu değildir. Ha belki sandığa gitmeyebilirler. AKP kendisine oy vermeyeceklerini bildiği için bu ihtimale oynadı. Partinin Başkanlarını, etki yaratan isimlerini içeri attı. Bir şekilde seçmenleri sandığa getirmeleri gerek. Umarım bu konuda sıkıntı olmaz. Ayrıca AKP’li Kürtlerin de mutlaka hayır tarafında çoğunluğu sağlayacağını söyleyebilirim.

Burada film AKP ve MHP seçmeninde kopuyor. Herkesin buna odaklanması lazım. Bu insanlar evinde, okulunda, sokakta her yerde. Lütfen onları aşağılamayın, ikna etmeye çalışın. Yapıcı cümleler kurun. Ve Erdoğan’dan bahsetmeyin.

Sosyal medya’dan tarafgirlik yapmanızın hiçbir katkısı yoktur. Hatta evet’leri arttıracak eylemlerden biridir. İnsanlara temas edin. yüz yüze konuşun. İlla sosyal medya’dan bir şey yapacağım diyorsanız; Levent Gültekin gibi duygusal bağ kurmaya çalışıp, onların diliyle konuşmaya çalışın. Erdoğan’lı görseller paylaşmayın. Bunları yaparsanız hiçbir şekilde o insanları ikna edemezsiniz.

Umarım Kemal Bey kendini ön plana çıkarmaz, tartışmaya girmez. Tek istedikleri bu inanın. Bu tartışmanın kazananı bellidir! Şu günlerde hayır oyları artıyor. Lütfen bozmayın şu durumu.

alooo kılıçdar sana diyorum. gözünü seveyim uzaktan izle. ego’nu bir kenara bırak, bir seferlik be. başkansın olm zaten daha ne istiyon. referandum’u atlatalım sana acaip övgülerde bulunacağız. başbakan kemal diye bağırırız belki bak.

Like what you read? Give Emre Berenson a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.