Türkiye’de Indie ve The Away Days

Yıllardır Indie müzikte dinlemediğim ülkenin grubu kalmadı. Ben ve yapanı dışında dinlenmeyen o kadar çok şarkılar keşfettim ki. Onları toplayıp, playlistlerimde paylaştım. Facebook ve Youtube’a yükledim. Benim gibi birçok arkadaş var. Elden ele yayılıyor güzel işler. Dediğim gibi çok güzel işler çıkıyor ortaya. Fakat çoğu grup veya kişi devamını getiremiyor. Devamlılık zor çünkü. Maddi yönü oldukça zayıf.

Bu müziğin çok karışık bir matematiği yok. Teknik değil de duygular ve hikayeler ön planda. Hayatlarımız berbat evet. Ama arabesk müzik dinleyemeyiz. Bir şekilde kafamızı dağıtmamız, hayatın olumlu taraflarına odaklanmamız gerekiyor. Ve Indie müzik bunu sağlıyor. Yaşatıyor yani. Mutsuz insanların müziğidir aslında. Cıvık değildir. Her şey olduğunca. Ve grupların soundları birbirine oldukça benzerdir. Çok dinlendiğinde sıkılma belirtileri görülebilir.

Türkiye’de pek kitlesi yok Indie müziğin. Indie müziğin büyükleri bile bizim memlekette underground kalıyor. İstisnalar var evet. Mesela Arctic Monkeys; Türk kızları da aşık Alex Turner’a. Ama onları dinleyen de indie diye dinlemiyor, bilmiyor ki. Sözlük diliyle: “Do I Wanna Know? Arctic Monkeys’çileri”

The Away Days’e gelirsek; yaşadıkları, çıktıkları ülkenin handikabını yaşıyorlar. Kendi ülkende bir kitleye sahip olduktan sonra dünyaya açılmak daha kolay oluyor. Bizim grup zor yoldan ilerliyor. Ama sağlam adımlarla gittiklerini söyleyebilirim. Her yeni işlerinde kaliteyi arttırıyorlar.

Keşke ülkemizde The Away Days kalitesinde onlarca grup olsa. Festivaller düzenlenebilse. Biz de her yıl yurt dışı festivallerine gitmek zorunda kalmasak. Dolar da aldı başını gitti. Zor gideriz zaten.

Can Özen ve grubu tebrik ediyorum. Umarım hakettiği değeri görür. Biz paylaşacağız, önereceğiz insanlara. Beğeniler oldukça iyi görünüyor. Öneri olarak; yaza albümün “top” şarkılarının remixlerini hazırlamalı grup. İlgi görecektir.

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=nkpj9wfccri)

(bkz: https://itunes.apple.com/…183752753?l=tr&app=itunes)