Ekonomia współdzielenia w szkoleniach informatycznych. Dlaczego indywidualni eksperci mogą przekazać Ci więcej wiedzy niż tradycyjne firmy szkoleniowe?

Wyobraź sobie, że Twojemu zespołowi brakuje technicznych kwalifikacji, żeby rozwiązać skomplikowany, ale ważny dla firmy problem. Takim problemem może być chociażby migracja do chmury AWS, wdrożenie technologii Big Data, implementacja kluczowego modułu przy użyciu nowo powstałego frameworku opartego o Scala — czyli coś co inne firmy mogły już nawet zrobić, a już na pewno coś, co może kosztować dużo czasu i pieniędzy jeśli samemu będziesz okrywać się koło na nowo. Jak zawsze, w przypadku takich wyzwań technologicznych, wierzysz w swój zespół i chcesz żeby podwyższał on swoje umiejętności. Dochodzisz do wniosku, że praktyczne szkolenie przeprowadzone przez uznanego specjalistę mogłoby być czymś, co skieruje Twój zespół na właściwe tory i przyśpieszy prace.

Albo wyobraź sobie, że Ty (lub zespół, którym kierujesz) masz do dyspozycji roczny budżet szkoleniowy i chciałbyś spożytkować go najlepiej jak tylko potrafisz — z korzyścią dla siebie, Twojego zespołu i firmy.

Co zrobiłbyś w takich sytuacjach?

Prawdopodobnie wyszukałbyś w Google firmy szkoleniowe, które akurat oferują komercyjne szkolenia z tematów i technologi, z których chciałbyś się przeszkolić. Wybierasz szkolenie z przedstawionej Ci oferty szkoleniowej, ustalasz termin, negocjujesz cenę i zakładasz, że instruktor będzie miał odpowiednią wiedzą i doświadczenie oraz będzie umiał je przekazać. Ufasz firmie szkoleniowej, że jakość będzie odpowiadała cenie i że te wyczekiwane kilka dni szkolenia będą spędzone w produktywny sposób.

Takie podejście jest jak najbardziej okej — większość firm tak właśnie zamawia szkolenia dla swoich zespołów. Dlaczego Ty mógłbyś zatem chcieć spróbować zrobić to w inny sposób?


Dlaczego mógłbyś chcieć uczestniczyć w technicznym szkoleniu, które nie jest oferowane przez żadną firmę szkoleniową, ale przez najbardziej kompetentną osobę jaką tylko można znaleźć (osobę, która “była tutaj, widziała to, robiła to”)? Jakie mogą być zalety takiego podejścia?

Sami sobie głośno zadaliśmy takie pytanie i po jakimś czasie znaleźliśmy kilka zalet:

  • Autentyczna wiedza i doświadczenie. Na świecie jest tak wiele osób, które niekoniecznie pracują dla firm szkoleniowych, ale mają duże pokłady eksperckiej wiedzy nabytej w swojej codziennej, pełnoetatowej pracy w takich firmach jak np. Spotify, Facebook czy Allegro. Gdyby można było łatwo skorzystać z ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia, to nie bylibyśmy ograniczeni do relatywnie małej oferty firm szkoleniowych, które nie zawsze zatrudniają najlepszych możliwych specjalistów.
  • Atrakcyjne stawki. Ponieważ szerokim łukiem omijamy firmy szkoleniowe, które inkasują lwią część zysków ze szkoleń, to instruktorzy mogą zaoferować bardzo atrakcyjne stawki za swoje szkolenie.
  • Transparencja. Dzięki publicznym ocenom, komentarzom, referencjom i stawkom możemy porównać szkolenia oraz specjalistów. To pozwala świadomie podejmować decyzje oraz wysyłać zapytania szkoleniowe do najlepszych z nich.
  • Elastyczność. Indywidualny ekspert ma większą chęć dostosowywać szkolenie do naszych potrzeb, modyfikować agendę, dodawać bonusowe ćwiczenia lub odpowiadać na techniczne pytania uczestników długo po zakończeniu szkolenia. Może on robić rzeczy, które niekoniecznie “opłacają się” firmom szkoleniowym.

Jeśli przyszły Ci do głowy inne powody, proszę podziel się nimi w komentarzach.


Powyższe powody zachęciły nas do stworzenia platformy Knowledgio.

Knowledgio działa jak “BlaBlaCar dla warsztatów informatycznych”, czyli łączy firmy poszukujące wysokiej jakości szkoleń dla swoich zespołów z indywidualnymi specjalistami, którzy posiadają ekspercką wiedzę i chcą się nią dzielić.

Jak mówi Chińskie przysłowie — nawet jedna rozmowa z mądrym człowiekiem uczy tyle, ile miesiące studiowania książek. Jeśli z nim się zgadzasz choćby w najmniejszym stopniu, wówczas zachęcamy do przejrzenia dostępnych już warsztatów i profili specjalistów albo nawet do zgłoszenia zapotrzebowania na szkolenie dla siebie lub swojego zespołu. Jesteśmy przekonani, że Twoje życzenia będą realizowane przez społeczność instruktorów.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.