Uyandım bir sabah.

Ne kitabı, ne de okuyucusu olan bir yazarın umudunda. Oturdum yatağa, düşüne durdum Türkiye’de muhalif bir demokrat edasıyla. Sigara uzattı İspanya’dan bir anarşist. İsrail’den bir Arapsa çakmağı. Sigaradan bir fırt çektim ve ne mi oldu? Çernobil’de nükleer kaza. İranlı sünni bir arkadaşımın yazdığı roman vardı hemen yanımda. Okumaya başladım ve ilerleyen satırlarda öldüğünü öğrendim. Şaşırdım, aslında iyi adamdı diye söylenirken, Almanya’dan bir Yahudi kulağıma “neden?” diye fısıldadı. Ne neden?

Canım sıkıldı, pencereye doğru gidip, bahçeleri izlemek istedim. Mavi gökyüzü, rengarenk çiçekler, ağaçlar ve napalm bombası. Tank gürültüsü, mg3 ve düşen insanlar. İşte Suriye’de sıradan bir gün diye söyleniyordum ki, pikap arkasında bir doçkacı bana doğru yöneldi. Korktum, çektim perdeyi. sonra mutfağa gidip buzdolabını açtım, ama içinde Afrikalı aç bir çocuk vardı. Bu neydi ki şimdi? Kapağı kapatıp büyük boy pizza söyledim bende. Yarım saat sonra, üzerinde 45 kalibre NATO yazan bir paket geldi. Şuan da sinirli ve bilinçli bir tüketici olduğumdan şikayet için aradım işletmeyi. Telefonu kapatıp savunma bakanlığından bir uzlaştırıcı gönderdiler. Geldi oturdu, baya da bir sohbet ettik, aşktan ve Rus kızlarından bahsetti. Bir de iPhone hediye etti, gitti sonra. Ama hala içimde gece saat 10'da metroya binen bir genç kızın tedirginliği var. Yada soğuk savaş sonrası bir komünistin. Neden ki şimdi yani? Neden olacak Ortadoğu’dan atılan bir cisim bana doğru geliyor çünkü. Bu kötü olmalı, yaklaştı ve sağ kulağıma denk geldi. Ama patlamadan önce şunu duydum. Power is for Allah, imperialism! İyi de ne alaka? Anadolu burası?

Acaba neler oluyor ki böyle dünyada? diye düşünürken, San Cristobal’dan bir maya yerlisi dikildi önüme. Ve “anlam arama!” dedi. Tamam dedim bende. Mexico City’nin neza kentinden bir çete mensubu “güç, bütün anlamı bu” diye girdi araya. Sende haklısın aslında dedim. Mısır’dan rejim karşıtı bir militan hepimize bağırarak “inancımız, hayattır!” diye çıkıştı. Adamı sakinleştirmeye çalıştığım sıra, keskin nişancı olan bir dostu tarafından kafasından vuruldu ve yere yığıldı. İşte orada anladım ki, “inançlar sağlıksızdır”.

24.06.2016

Adem Çekim

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.