Uprawa poziomek

Poziomki są bardzo podobne do truskawek. Rosną do trzydziestu centymetrów, natomiast ich owoce mają około dwóch centymetrów. To samopylne byliny, które nie wytwarzają rozłogów. Co ważne — kwiaty są na nich prawie do pierwszych mrozów.

Zaleca się sadzenie poziomek w odległości około trzydziestu centymetrów od siebie. Poziomki leśne lepiej rosną posadzone gęściej w wilgotnym półcieniu. Byliny preferują lekką, przepuszczalną oraz lekko kwaśną glebę. Jeśli gleba nie do końca spełnia zapotrzebowanie odżywcze poziomek zaleca się nawieść obornikiem lub kompostem.

Dla poziomek najbardziej niekorzystne są zimna, bezśnieżna zima i gorące, suche lato. Należy pamiętać o podlewaniu gleby, aby uniknąć podsychania bylin oraz zmniejszenia owocowania. Nie zaleca się sadzenia bylin na miejscu, gdzie wcześniej rosły truskawki, maliny, pomidory, ogórki i ziemniaki. W tym samym miejscu poziomki powinny rosnąć do trzech lat. Można je wysadzać od maja do końca września. Uprawa jest bardzo prosta i nie sprawia dużych kłopotów, nawet początkującym ogrodnikom.

Poziomki warto mieć we własnym ogródku ponieważ są źródłem witamin (B1, B2, C, E) oraz soli mineralnych. Surowe owoce zalecane są przy kolkach brzusznych, a także wspomagają przemianę materii. Co więcej sprawdzają się w leczeniu chorób układu krążenia oraz chorób nerek. Maseczka z poziomek wpływa natomiast korzystnie na wygląd skóry twarzy.

Najbardziej popularne odmiany do uprawy to:
Regina — owoce są wyjątkowo smaczne i duże, zbierać je można od czerwca do października. Natomiast byliny nie są odporne na mróz oraz choroby.
Rugia — byliny obficie owocują. Poza tym są odporne na mróz i choroby. Owoce są duże, dobre do jedzenia na surowo oraz do zamrożenia. Zbierać je można od czerwca do października.
Sweeheart — owoce są średniej wielkości, smaczne i bardzo słodkie.
Baron Solemacher — cechuje się dużymi owocami, żółtego lub czerwonego koloru. Smaczne i pachnące, przypominają leśną poziomkę. Czerwone — nadają się do jedzenia na surowo i na przetwory. Natomiast żółte, tylko do jedzenia na surowo. Poziomki nie są odporne na choroby oraz mrozy. Owoce można zbierać od czerwca do października.

www.krosagro.pl

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.