Всі ми трохи Патерсон

кадр із фільму Джима Джармуша “Патерсон”

Якщо ви шукаєте екшену, стрілялок чи неймовірних любовних ліній, то новий фільм Джима Джармуша “Патерсон” скоріше за вам не сподобається. За 2 години стрічки майже нічого не стається. Лише проза життя у всій її будденності. Точніше, поезія.

Головний герой — такий собі Патерсон, який народився і живе у місті Патерсон (ага) все своє життя. Він — воді автобуса, у нього маленький будиночок і собака. Кожного дня він встає о 6.20, снідає пластівцями, потім цілий день водить автобус одним і тим самим маршрутом, обідає і повертається додому, гуляє із собакою і п”є пиво у місцевому барчику. 
Ось так проходить усе його життя. 
Але є одна деталь — Патерсон справжній поет. Він пише всюди — вдома, в автобусі, за обідом, — і про все, що його оточує — кохана дівчина, сірникова коробка, водоспад. При цьому його не цікавить визнання чи слава. Патерсон просто насолоджується процесом. Адже проблеми можна побачити всюди. складніше побачити щось хороше у кожному дні. 
Як на мене, саме про це і є фільм.
А ще про те, що бути звичайним — це не гріх. мати просте життя — це нормально. Не писати маслом, не зніматись у рекламі стартапу своїх друзів, не вирватись зі свого маленького міста і не стати непомітною мурашкою мегаполісу, писати поезії, але не бажати всесвітньої слави — це теж все нормально.

Особисто я все-таки певна, що варто мати здорові амбіції, розвиватись і відкривати нове, але це не повинно перетворитись у якийсь культ. Рух заради самого руху. Внутрішня енергія — вичерпний ресурс, треба з обережністю його використовувати.

Єдине, що мені не зайшло, це персонаж Лори, дівчини Патерсона. Така собі творча у вічних пошуках себе. То вона пече, то малює фіранки, то на гітарі грає. Її можна сприймати як таку собі музу, що надихає свого чоловіка та охороняє його від проблем побуту. І думаю, в цьому є сенс. Але надто вже іграшковою вона вийшла. Іноді здавалось, що коли зранку Патерсон іде на роботу, Лора вимикається як лялька і оживає лише за пару годин до його приходу, щоб приготувати вечерю. Але це вже суб”єктивно.
В усьому іншому фільм приємний, життєвий і простий, але разом з тим не нудний. Він про те, що оточує нас кожного дня — дорога на роботу, розмови незнайомців у автобусі, побутові дрібниці та життєві неприємності. Та у Джармуша це все тепле та приємне, як лапмове світло чи звук вінілового програвача.

Що ще важливо, що “Патерсон” лишає легкий і приємний післясмак. А це трапляється не так вже і часто.

Одним словом, якщо збиратеметесь в кіно, зверніть увагу на цю стрічку. Не пошкодуєте.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.