Ako som nepísala PR článok, ktorý som nakoniec publikovala

Keď počúvať rady múdrejších a skúsenejších je otrava a učenie sa na svojich chybách fun.

Jednou zo stratégií v BizWebs.com je propagácia virtuálnej meny Bitcoin. Chceme byť odlišní od svojich “rovesníkov” a osloviť skupinu podnikateľov, ktorí fandia tzv. “dark scene” digitálnej kryptomene.

Napísala som teda blog, ktorý som nechala odobriť profíkovi @JamieRedman . Do dnešného dňa 676 prečítaní. Pecka. Skúsime posunúť informáciu ďalej do sveta. Šéf posiela tipa na platení PR servis. Preverujem podmienky. Snažím sa urobiť mini swotku či do toho ísť alebo nie. Pretože štandard balíček bol za $159.00 .

Second option. Standard package plan.

Veď článok je už napísaný. Gramaticky upravený native speaker-om. Nemáme čo stratiť? Odoslala som ho v surovej forme. Áno presne ten blog, ktorý je spomenutý vyššie;)

Chyba. Článok bol okamžite pozastavený na status “On hold”. A začal môj mesačný text battle. Nieže by som nevedela, ako PR článok vyzerá, nechcela som však prísť o hodnotné informácie, ktorý samotný blog prinášal a riskla som článok postnúť bez úpravy. Nuž. Nepodarilo sa.

Takto vyzerala spätná reakcia tímu v PRweb servise:

Fuck. Bolo potrebné upraviť takmer všetko. Prečítala som si

A upravila.

Neuveríte, ale podobná správa prišla opäť. Proces sa opakoval niekoľko krát. Napočítala som presne 11 x status on hold. 
Chvíľu som mala podozrenie, že chcú so mnou vydrbať, aby som si zakúpila ich PRO servis team, ktorý mi článok pripraví podľa ich požiadaviek. Hovorím si noway. Ja to dám.

Sobotu ráno okolo 4:30 som sa zobudila s kreatívnou náladou. Naťukala som do googlu našich 5 top konkurentov a ich PR správy a inšpirovala som sa. Obsahom. Štruktúrou. Jazykom.

Písala som ako divá.

  • Článok som skrátila na polovicu. Odstránila som všetky nepodstatné a vatové slová, ktoré by čitateľa uberali o čas.
  • Vynechala zložité, technické slová a nahradila ich ľudskými. Pretože jednoduchým slovám rozumie každý.
  • Citovala som nášho CEO a výhody Bitcoin platby v našom systéme.
  • Vyzdvihla som benefity eshopového riešenia a prečo je pre nás dôležité verejne hovoriť o digitálnej kryptomene.
  • Vymyslela som 10 rôznych nadpisov, z ktorých sme vybrali nakoniec jeden.
  • Článok mohol obsahovať max. počet 3 x krát slovíčko free, nahradila som ho synonymami / ako low cost a cheap online store /.
  • Perex, resp. úvodné zhrnutie mohlo byť max 1–2 vety dlhé. Išla som rovno na vec, bez rozohriatia. Skrátila som ho z 5-tich na 2. Špecifikovala som čas kedy sme implementovali platobnú možnosť do nášho systému.
  • Myslela som na ďalší krok. Na koniec článku som uviedla link na náš web ako CTA. Pretože úlohou reklamného textu je predať výrobok a nie pobaviť:)
  • Samozrejme myslela som aj na vyhľadávače a po konzultácií so šéfom vkladám kľúčové slová a robím obsah SEO friendly.

1 x som poslala šéfom na úpravu
1 x som poslala prekladateľke na úpravu

Hotovo. Final schválený výsledok si máte možnosť prečítať aj Vy:

Uvidíme. Po pár týždňoch doplním výsledok.

Rada si prečítam skúsenosti s platenými portálmi priamo od Vás. Oplatí sa investovať čas a peniaze? Vedeli ste si zmerať výsledok?