Shippn 6.7 milyon TL yatırım aldı!

Seyfettin Ersen Erol, Levent İlhaner ve Enes Güren tarafından kurulan Shippn, APY Ventures liderliğinde tamamlanan yatırım turunda 6.7 milyon TL yatırım aldı. Tura APY Ventures ile birlikte Aktif Bank iştiraki Aktif Ventures, Mindvest girişim sermayesi fonu ve Lima Next Ventures da katılım sağladı. Kurucuları tarafından öz sermaye ile fonlanarak tohum yatırım aşamasını geçerek yüksek cirolara ulaşan Shippn. 3 Venture Capital’dan aldığı pre-seri A yatırım ile turu tamamladı.

Seyfettin Ersen Erol, Levent İlhaner, Enes Güren ve 2 yıl önce ekibe katılan şirket CEO’su Duhan İçöz’ün yönetimindeki Shippn, kullanıcılarının dünyanın heryerinden alışveriş yapabilmesini sağlayan, cross-border alanında faaliyet gösteren bir girişimdir. Shippn’de oluşturulmuş global toplulukta lokal adreslerini kullandırmak üzere sisteme kaydolmuş olan Host olarak adlandırılan kullanıcıların sistemden kazanç elde etmelerine imkân tanınırken, kullanıcılarının bu adresleri kullanarak dünyanın her yerinden kendi adreslerine sipariş verir gibi alışveriş yapabilmesini ve 1–5 iş günü içerisinde satın aldıkları ürünlerin kapılarına ulaştırılmasını sağlıyor. Başka bir deyişle şu anda aktif Host’u bulunan 28 ülkedeki herhangi bir satıcıdan bir ürün almak istediğinizde siparişinizi o ülkedeki Host’un adresine göndererek size ulaşmasına, birden fazla satıcıdan birden fazla ürünü de bir adreste birleştirterek tek bir paket olarak alabilmenize imkan tanıyor.

Şirket CEO’su Duhan İçöz; “Kısa sürede %500 üzerinde bir büyüme oranı yakaladık. Toplamda 28 ülkedeki Host’umuz aracılığı ile 60’dan fazla ülkede bulunan kullancılarımıza hizmet veriyoruz. Bu yatırım turu ile hem sistemimizi ölçeklendirme anlamında çok önemli adımlar atmayı hem de ciro anlamında Shippn’i çok farklı bir konuma getirerek küresel ekosistemde de adımızı duyuracağımız bir seri A yatırım turuna çıkmayı hedefliyoruz. Shippn’i bir topluluk olarak konumlandırdık ve yaratılan değeri oluşturulan topluluğun gücü ile ölçebiliriz. Oluşan topluluk kalabalıklaştıkça hem Host olan insanlara yeni bir gelir kazanma imkânı sağlayarak yeni bir meslek grubu oluşturuyor hem de artan Host sayısı ile üyelerimize daha fazla ülkeden “sınırsız” alışveriş ile kendi ülkelerinde olmayan veya yüksek fiyatlara satılan ürünleri kolayca satın alma şansı sunuyoruz. Dolayısıyla Shippn için, komünitesi geliştikçe ölçeklenmesi daha da hızlanacak bir girişim diyebiliriz. Bu yatırım oluşturduğumuz komüniteyi geliştirme fırsatını bizlere tanıdı. “

1 milyar kişinin kullandığı 1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline gelmiş olan cross-border e-ticarette rakip firmalar bir depo üzerinden bu işi yaptıkları için sabit lokal bir orijin noktasından çalışmaktalar. Yeni bir ülkeden bu işi yapmak istediklerinde yeni bir depo açma ve işletme maliyetlerini göze alarak hareket etmektedirler. Bu noktada firmalar arasında yerel bir rekabet söz konusudur. Shippn Host’larının gücünü kullanarak pazar penetrasyonunu maksimum seviyeye çıkartıyor hem de operasyonel maliyetlerimini minimalize ederek ve de şirket know-how’ını kullanarak kullanıcılarına rekabetçi fiyatlar sağlayabiliyor. Bu Airbnb benzeri iş modeli onu rakiplerinden ayrıştırarak büyük bir rekabet avantajı sağlıyor.

Aynı zamanda Endeavor Türkiye’nin en ileri seviye programı olan Scale-up’ın 4. Dönemine seçilen 12 girişimden biri olan Shippn 2023’de çokça adından bahsettirecektir.

--

--

Lima Ventures is a Venture Capital that brings visionary investors and innovative technology-driven entrepreneurs together.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Lima Ventures

Lima Ventures is a Venture Capital that brings visionary investors and innovative technology-driven entrepreneurs together.