[Komentář] Google dostal pokutu €2,42 mld.

Asi všichni už jsme zaslechli, že Evropská komise udělila Google pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu ve výši 2,42 miliard eur (téměř 63 miliard Kč). Konkrétně šlo o srovnávač zboží Google Shopping, kterým Google zneužívá svého dominantnímu postavení internetového vyhledávače a evropští spotřebitelé nemají při nákupu dostatečnou možnost volby.

Google má teď 90 dní na to, to napravit. Co se stane, když to neudělá? Po vypršení 90denní lhůty bude každý den naskakovat penále vyměřené ze světového obratu mateřské firmy Alphabet.

Co můžeme čekat?

1. Google vypne Google Shopping úplně

I když je Google Shopping, na rozdíl od Adwords, poměrně mladá služba, resp. její placená verze funguje “až” od konce roku 2012, je nepravděpodobné, že by ji Google vypl. Přestože totiž není obratově největší, roste Google Shopping raketově, a kdo ho používá jako inzerent, ví proč. Zákazníci okamžitě vidí několik výsledků spolu s cenou a popisem. Co je nejlepší — výsledky se zobrazily na základě vyhledávání zákazníka.

Růst Google Shopping

2. Google vypne Shopping jen někde

V České republice, kde Google nemá dominantní postavení, by mohl Shopping zůstat a uhrát to na rozdělení trhu mezi Google s Shoppingem a Seznam se Zboží.cz. Avšak je tu jeden háček — pro Google jsou zajímavé velké trhy jako Německo — tam ale Google nemá ve vyhledávání konkurenci, takže by se mohlo stát, že by zařízl Shopping jako celek, než aby ho udržoval kvůli nám.

3. Google pustí konkurenci do svého systému

Možnost pro nás marketéry zajímavá, ale pro Google už méně. Pro Google by to znamenalo investice do vývoje a ztráty při inzerci, protože ruku na srdce, obrázkové reklamy s cenou a popisem na začátku vyhledávání, o které se nemusím s nikým dělit, je velká výhoda :)

Ponaučení

Nespoléhejte jen na jeden kanál. Slovníkem finančního poradce řečeno: diverzifikujte rizika. Tvořte kvalitní obsah, pište blog, budujte zpětné odkazy, buďte vidět online a offline, aby vás výpadek jednoho zdroje nezničil.