Україна 100 років тому: наступ на Слов’янськ на фронті і депутатська “незайманість” у тилу

Життя Української держави за матеріалами київських видань 1918-го року

У березні із звільненням Києва від більшовиків Українська Народна Республіка отримала столицю. Сюди повернулися Центральна Рада та уряд. Тогочасні газети дають нам зараз змогу оцінювати стан української держави та суспільства. Виявляється, виклики та проблеми тих часів постають перед нами і зараз. Ось що сповіщала преса 19 квітня 1918-го року

Олександр (Зураб) Натієв (Натішвілі)

Український наступ на Слов’янськ

На фронті Запорізька бригада Олександра Натієва (етнічний осетин підтримав український рух у 1917-му та вступив до лав армії УНР) вела бої біля станції Барвінково (нині Харківська область) з більшовиками. Українські війська захопили станцію та продовжували наступати на Слов’янськ. Союзні німецькі війська входили у міста Нижнього Подніпров’я, — так ними був звльнений Берислав. Таким чином із трьох червоних армій, які захищали донецько-криворізьку, та одеську «республіки» залишилося фактично півтори — 2 000 багнетів прикривали шлях на Білгород, а дві армії Єгорова та Лазарєва об’єдналися в одну і прикривали дві залізниці: Лозова-Бахмут та Синельниково-Грішино (д 2016-го року Красноармійськ, нині — Покровськ). Ще одне військове угруповування червоних окопалося в Криму, а 10-тисячний загін полковника Болбочана, сформований у “Кримську групу” уже перебував на підступах до Мелітополя, звідки мав на меті прорватися на півострів. Так розпочинався легендарна Кримська операція армії Української Республіки.

Населення не платить податки, а депутати приймають закон про “незайманість”

19 квітня практично вся українська преса повідомила що на вчорашньому засіданн Центральної Ради, депутати прийняли закон про “незайманість” членів ЦР. Цей закон надавав депутатам певний імунітет перед органами міліції. На такий крок депутати пішли через кілька ексцесів. Найвідоміший із них — 3 тижні тому українські війська, щойно звільнивши Великі Сорочинці на Полтавщині без суду та слідства розстріляли депутата від соціал-демократичної робітничої партії Нероновича. Як стало відомо пізніше, депутат Центральної Ради під час війни з червоними паралельно працював…у їх військовому секретаріаті! Однак через 10 днів, коли Центральна Рада голосувала за Конституцію УНР та введення інституту Президенства, тимчасовий парламент знову заарештують та розпустять у повному складі німецькі союзники. В Україна відбудеться відносно безкровний переворот генерала Скоропадського, який ліквідує Республіку та введе авторитарний режим Гетьманату.

Передовиця “Нової Ради” за 19 квітня 1918 року

В тому ж номері “Нова Рада” навела надзвичайно гнітючий факт життя Української Республіки, — як виявилося станом на 15 квітня у останній день реєстрації у своїх дільничних інспекторів зареєструвалося меньше половини мешканців Києва. У провінції та на селі цец показник взаагалі був мізерний. Таким чином, громадяни не надто поспішали сплачувати податки Українській Республіці.