Günün Tarifi — 20 Haziran

Her ne kadar yaz mevsimi gecikmiş olsa da bu durum yaz yemekleri yapmanıza engel değil. Dilerseniz bu akşam siz de hafif bir yaz yemeği olan kabak yemeğine sofranızda yer verebilir, hatta aşağıdaki gibi bir menü ile sofranızı daha da zenginleştirebilirsiniz:

MENÜ:
Kremalı Mantar Çorbası
Kabak Yemeği
Semizotu Salatası
Şam İşi Tatlısı

Peki lezzetli bir kabak yemeği yapabilmek için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

MALZEMELER:
4 adet kabak
1 yemek kaşığı salça
1 adet soğan
1/2 çay bardağı pirinç
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Maydonoz
Yoğurt

Alışveriş listenizi yukarıdaki malzemelere göre yaptınız ve malzemeleriniz hazır. O zaman, sıra geldi kabak yemeğini hazırlamaya ve pişirmeye.

TARİF:
İlk olarak kabaklar dilimlenir ve soğan doğranır. Tencereye sıvı yağ eklenerek doğranmış olan soğanlar kavurulur. Daha sonra salça da eklenerek kavurmaya devam edilir ve dilimlenen kabaklar eklenir. Kısık ateşte kabaklar ile birlikte kavurma işlemine devam edilir. Yaklaşık 7–8 dakika kadar kabaklar suyunu çektikten sonra yıkanan pirinç ve 2 su bardağı sıcak su eklenir. Tuz da eklenerek kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Pişmiş yemeğin üstüne kıyılmış maydanoz serpilir ve yanında yoğurt ile servis edilir.

Afiyet olsun!


Ailenizle, arkadaşlarınızla ortak alışveriş listeleri yapabilmeniz ve market alışverişlerinizde organize olabilmeniz için geliştirdiğimiz MarketoList’i denemek isterseniz şuradan iOS ve Android cihazlarınıza indirebilirsiniz: http://indir.marketolist.com/tr