Günün Tarifi — 22 Haziran

Patlıcanla yapılabilecek en güzel yemeklerden birisi karnıyarık. Dilerseniz bu akşam siz de karnıyarığa sofranızda yer verebilir, hatta aşağıdaki gibi bir menü ile sofranızı daha da zenginleştirebilirsiniz:

MENÜ:
Ezogelin Çorbası
Buğday Salatası
Karnıyarık
Pirinç Pilavı

Peki lezzetli bir karnıyarık yapabilmek için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

MALZEMELER:
6 adet patlıcan
2 adet soğan
200 gram çekilmiş et
1 adet domates
8 adet yeşil biber
4 diş sarımsak
1 yemek kaşığı salça
Sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Kırmızı biber

Alışveriş listenizi yukarıdaki malzemelere göre yaptınız ve malzemeleriniz hazır. O zaman, sıra geldi karnıyarık yemeğini hazırlamaya ve pişirmeye.

TARİF:
Patlıcanlar çizgili biçimde soyulur ve soyulmuş halde tuzlu suda bekletilir. Tuzlu suda bekletilmiş patlıcanların suyu daha sonra havlu ile çektirilir ve patlıcanlar kızartılır. Patlıcanlara ek olarak 6 tane yeşil biber de yağda kızartılır. Daha sonra, doğranmış soğanlar da aynı sıvı yağda kavurulur ve üzerlerine kıyma eklendikten sonra kavurulmaya devam edilir. Kavrulan bu karşıma biberler, küp küp doğranan domates, tuz ve baharatlar eklenerek karıştırılır. Üstüne bir çay bardağı su eklenerek 5 dk kaynatılır. Bu arada bir tepsiye patlıcanların ortaları kesilerek yerleştilir ve bu kesiklerden iç malzemesine yer açılır ve yarıkların içi malzemeyle doldurulur. Doldurulduktan sonra üstüne kalan 1 domates eşit şekilde paylaştırılır, sarımsak ve kızartılan biberlerden birer tane koyulur. Ayrı bir yerde 1 kaşık salça sıcak suda ezilerek patlıcanlara dökülür. Daha sonra hazır hale gelen patlıcanlar fırına sürülerek 20 dk pişirilir ve servis edilir.

Afiyet olsun!


Ailenizle, arkadaşlarınızla ortak alışveriş listeleri yapabilmeniz ve market alışverişlerinizde organize olabilmeniz için geliştirdiğimiz MarketoList’i denemek isterseniz şuradan iOS ve Android cihazlarınıza indirebilirsiniz: http://indir.marketolist.com/tr