Günün Tarifi — 9 Haziran

Kalabalık sofraların vazgeçilmez tadı biber dolması aynı zamanda yaz mevsiminin de önemli tatlarından birisi. Siz de biber dolmasına sofralarınızda yer verebilir, hatta dilerseniz aşağıdaki gibi bir menü ile sofranızı daha da zenginleştirebilirsiniz:

MENÜ:
Yoğurt Çorbası
Biber Dolması
Gavurdağı Salatası
Güllaç

Peki lezzetli biber dolmaları yapabilmek için hangi malzemelere ihtiyacınız var?

MALZEMELER:
20 adet dolmalık biber
200 gram kıyma
20 domates
1 kaşık salça
Karabiber
Pul biber
1,5 su bardağı pirinç
2 orta boy soğan
Tuz
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Alışveriş listenizi yukarıdaki malzemelere göre yaptınız ve malzemeleriniz hazır. O zaman, sıra geldi biber dolmalarını doldurmaya ve pişirmeye.

TARİF:
İlk olarak dolmalık biberlerin içi boşaltılır ve yıkanır. 2 orta boy soğan soyularak rendelenir. Kıyma, salça, soğan, karabiber, pul biber, pirinç ve soğan yoğurularak karıştırılır. Hazırlanan bu iç, daha sonra dolmalık biberlerin içlerine doldurulur. Dolmalık biberlerde domates konacak kadar yer bırakılır ve domatesler biberlerin üstüne yerleştirilir. Doldurulmuş dolmalık biberler tencereye dizilir. Daha sonra yarısını biraz geçecek şekilde su konulur ve yağ, su ve tuz dökülür. Kaynayana kadar pişirip, kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Pişirme işlemi bittiğinde sıcak olarak, dilerseniz yoğurt ile birlikte, servis edilir.

Afiyet olsun!


Ailenizle, arkadaşlarınızla ortak alışveriş listeleri yapabilmeniz ve market alışverişlerinizde organize olabilmeniz için geliştirdiğimiz MarketoList’i denemek isterseniz şuradan iOS ve Android cihazlarınıza indirebilirsiniz: http://indir.marketolist.com/tr