Hackathon: Dve výhry žiadna prehra

Matúš Seidl
3 min readFeb 3, 2017

--

Hackathon, každý kto o ňom počul vie, že je to súťaž v realizovaní nápadov, ktoré je spojené s vytvorením apky.

Každý jeden zúčastnený verí, že práve jeho tím danú súťaž vyhrá. Bohužiaľ na výhru treba mať viac ako len dobrú aplikáciu. V nasledujúcich kecoch som sa snažil stručne spísať, čo nám pomohlo vyhrať dva odlišné hackathony v priebehu mesiaca.

Madhack alebo hackathon číslo 1

Taktiež náš prvý hackathon vôbec, na ktorý sa prihlásili štyria kamaráti, len tak zo srandy. Musím dodať, že tento nápad vznikol pri degustácii piva s borovičkou :)

Madhack hacklathon, ktorý bol v téme dosť voľný. Súťažiaci mohli vytvoriť akúkoľvek mobilnú aplikáciu. Náš tým pod názvom UpTeam sa rozhodol pre jedinečnú aplikáciu s názvom MEETO — MEEt TOgether.

… a čo nikto nečakal vyhrali sme náš vôbec prvý hackathon

Motivácia je základ

Po úspechu z prvého hackathonu nám motivácia doslova vytekala z uší a my ako tým sme chceli z úspechu vyťažiť čo najviac, a tak sme založili FB skupinu, kúpili doménu a začali sme otravovať ľudí s tým, že im spravíme aplikácie. Avšak toto je už iný príbeh, ku ktorému sa vrátim neskôr.

EnergyHack alebo hackathon číslo 2

Výhra číslo 2. V rámci tímu máme jedného pre-motivovaného energetika, ktorý trval na tom aby sme sa prihlásili na EnergyHack. Tak sme sa teda prihlásili a po ťažkých 27 hodinách programovania, dohadovania a prezentovania sme opäť vyhrali.

Čo sme sa naučili ?

V prvom rade spolupracovať a riešiť problémy pod tlakom, a že redbull nedáva krídla ale celo-tímove sedenie na záchode.

Skúsim teraz spísať v bodoch čo nám pomohlo zvíťaziť, čo možno pomôže aj tebe:

  • Mať DreamTeam — Každý tím je jedinečný len si treba povedať, či sa hodí na danú súťaž. Ak budete mať v tíme samých grafikov je veľmi malá pravdepodobnosť, že vyhráte súťaž v programovaní.
  • Spraviť si prípravu pred súťažou — nemyslím tým vytvoriť celú aplikáciu, ale skôr si povedať čo bude obsahovať, či je možné v tak krátkom čase všetko realizovať a nainštalovať potrebné programy. (Videli sme tímy, ktoré najskôr inštalovali 3 hodiny, a až potom začali pracovať.)
príprava je dôležitá časť hackathonu
  • Rozdeliť si úlohy v rámci tímu — vedieť si určiť v tíme, kto je na čo dobrý a správne si deliť úlohy.
  • Držať sa cesty — je nutné prísť do cieľa s dokončenými úlohami. Hodnotiaca porota má rada keď vidí, že tím stihol spraviť všetko čo si povedal a nič nemajú v rozrobenom stave.
  • Spoznaj porotu — zisti kto sedí v porote, či sú to obchodníci, či koderi alebo manažéri,čo ich zaujíma. Je to základ pri výbere človeka, ktorý bude prezentovať. Prehodiť pár slov nieje na škodu aspoň si vás zapamätajú a lepšie im budete rezonovať v pamäti.
  • Verte svojmu projektu je úplne jedno, či vyhráte alebo nie, ak prehráte stále môžete aplikáciu ponúknuť niekomu kto ju ocení. Na svete je cca 7 000 000 000 ľudí mínus váš tím a toto sú ľudia, ktorým sa môže vaša aplikácia páčiť a verím, že sa tam nájde aspoň jeden kto by ju ocenil :)
7 000 000 000 potencionálnych klientov
  • Ste makači — tak sa aj tak prezentujte. Makali ste 24 hodín na aplikácii a máte len cca 5 minút nato aby ste sa prezentovali, 5 minút, ktoré rozhodnú o tom, či vyhráte alebo nie.
budte makači

Áno, podla mňa tieto body nám ako tímu UpTeam pomohli vyhrať dva odlišné hackathony. Za tím UpTeam dúfam, že vyhráme aj tretí v poradí hackathon a len potvrdíme platnosť týchto bodov.

--

--