Erken kalkmak

Güne saat 7'den önce yataktan kalkarak başladığımız günleri düşünsek ve geç kalktığımız günlerle karşılaştırma yapsak hangisinin daha verimli olduğu konusunda hepimizin paylaşacak çok hikayesi vardır.

Erken kalkma konusunda hepimiz için farklı motivasyon kaynakları var, kimimiz: iş erken başlıyor o yüzden kalkıyorum (dış faktör), diğer bir kısmımız: zaten erken yatıyorum o yüzden kalkıyorum (faktörsüz), bayağı küçük bir kısmımız da: bunu bir bilinç içinde ve disiplinli bir şekilde bir amaç doğrultusunda yapıyorum (iç faktör) diyebilir. Son yazdığımın oranının bugüne kadarki tecrübelerime dayanarak çok düşük olduğunu tahmin ediyorum.

Erken kalkmayı alışkanlık haline getirmiş insanlarla karşılaştığımda gördüğüm en net şey ruh hallerinin daha sağlıklı olduğu ve bir şeyleri başarma konusundaki azim ve gayretlerinin daha yüksek olduğu. Bunun sonucu olarak da daha disiplinli oldukları.

Aslında bu yazımda bunun neden böyle olduğu konusunu tartışma niyetinde değilim, bunu zaten bu konunun benden daha fazla uzmanları ve bilgilileri tartışabilir ve ispatı için bir çok deliller getirebilirler. Benim tek yapmak istediğim bu konuda bir farkındalık oluşturmak ve gündeminize taşımak.

Ruh halinizi mi beğenmiyorsunuz, ya da bir şeyler yapmak istiyor fakat bir bir türlü zaman bulamamaktan mı şikayet ediyorsunuz? Size önerim: Saat 7'den önce yataktan kalkarak güne başlayın. Tabii bunu gerçekten yapmak istiyorsanız kendi uyku saatinize göre yatış saatinizi ayarlayın, ama kesinlikle 24:00'dan önce yatmış olun. Aslında zor olan da bu taraf, erken yatmak…

Sadece gündeminize size fayda sağlayacağını düşündüğüm bir konuyu getirmek istedim. Denedikten sonra sonuçlarını siz test edin.

Sonuçta dostların en büyük görevi güzel nasihat değil mi? :)