Astronot James İrwin

Spike (James Irwin) Gemi arama çalışmalarını bizim zamanımızda da, üç yıl aralıksız sürdürdü. 1991 de kalp krizinden ölmüş. Toprağı bol olsun. Bugün dağın Doğubeyazıt yüzünde 4700 metrelerde iki küçük çadırlık bir alan “Irwin Kampı” olarak anılmaktadır.

James Irwin 1977 de Gemi aramak için Türkiye’ye ilk geldiğinde, önce Ankara’ya gelmiş, Ankara’da Amerikan Büyük Elçiliğinde düzenlenen resepsiyonda Ankara’nın ileri gelenlerine Gemi arama projesini duyurmuş. Astronot Irwin’in Ankaralı subay meslektaşları Irwin’in ay maceraları ile ilgilenmiş, Gemi arama meselesi kimsenin aklına yatmamış (Gemi arama işine NASA da inanmamış, Irwin’e masa başı görevi teklif edilmiş, istifası NASA hakkında konuşmaması kaydıyla kabul edilmiş). Sınırda tabii radar gibi duran dağın tepesinden Rusları gözleyip dinlediğine inanılan veya bu inanaca sebep Amerikalı muhtemelen Astronot James Irwindir.
Ararat’ın İtibarı S. 271

Not. Resimdeki kırmızı -gri çadır Astronot İrwin’in çadırıdır. Astronot her sene aynı yerde kamp kurmuştur. O sebeple çadırın kurulu olduğu yere bugün İrwin Kampı denmektedir. Fotoğrafın çekildiği an sabahın ilk saatleri. O esnada Astronot çadırında uyuyordu, özel Rehberi Rıdvan Karpuz çay pişiriyordu.