İngo ve Ben

“Droll — intikam duygusu” yazının devamı

Kim’i merak edenler olmuş, hikayenin devamı ne diye. Belki sonra yazarım o hikayenin devamı. Ama şimdi konumuz droll.

… İngo gitti.İki gün sonra bir telefon geldi. Hannover’den geliyoruz. Öğrenciyiz. Yatacak yeriniz var mı? Kısa ve öz. Valla ben de misafirim, ev sahibi beni tek başıma bırakıp gitti falan filan hayat hikayemi anlatmam uzun iş. Buyurun gelin dedim bende, kısaca. Evin adresini verdim. İki kız bir oğlan. Kızın birini bana vermesi için oğlandan çok rica ettim, ama vermedi. İki kızı iki yanına aldı, ortalarına kendisi yattı. Onlar yatakta ben yerde yattım.

İngo seyahatten döndü. Beni görünce çok şaşırdı. O öyle şaşırınca, ben de niye öyle şaşkın şaşkın bakıyor diye merakla ona baktım.
Ne, ne var, ne oldu?
Dedi sen hala burada mısın?
Dedim ne yapmalıydım?
Dedi evden bi kaç parça bişey satıp kaybolabilirdin.

Amatör fotoğrafçı. Karanlık odası var. Onları kastediyor. Karanlık oda aletlerinden bazılarını satıp gidebilirmişim. Evden bi şeyler yürütüp kaybolma gibilerden baştan bi tüyo verseydi, belki yapardım. Tüyüp gitmek aklıma gelmedi.

O sene 3 ay kaldım o evde. Çok geniş çevresi var. Her gece bir partiye kutlamaya eğlenceye gittik. Sonra, o Türkiye’ye geldi, uzun seyahatler yaptık. Sonra ben turizmci oldum. Her sene Berlin turizm fuarına gittim, her sene onun evinde kaldım. İsmet Paşa’nın öldüğü yıl tanışmıştık. Kaç sene olmuş. 45 yıl. Bundan 5–6 yıl önce İngo ihtiyarladı.

İkimiz aynı yaştayız ama o ihtiyarladı. Bu ne demek. O ihtiyarlamayı tercih etti. Emekli olduktan sonra, artık ölümü düşünmeliyiz falan gibi laflar etmeye başladı. Aramızda ilk anlaşmazlık böyle başladı. Bir birimize Bruder deriz. Dedim, Bruder bak. Romalılar zamanında insan ömrü 25 yıl idi. Bundan 50 yıl önce 35 yaş yolun yarısı ediyordu. 65 yaşında ihtiyarlanmaz. Olmaz.

De Bakey Turgut Özal’ı ameliyat ettiğinde 95 yaşındaydı. Gazeteci sordu. 95 yaşında kalp ameliyatı gibi hassas bir ameliyatı nasıl yapıyorsunuz, elleriniz titremiyor mu? De Bakey 95 bir sayıdır dedi. 95 yaşındaki adamın elinde baston yok. Neşter var.

65 bir sayıdır, ihtiyarlık değil. Senin 95 e gelmek için daha 30 fırın ekmek yemen lazım. Bu arada tertiplerimden bi alkış rica ediyorum. Bu kadar morale değmez mi yani. Artık yazıyı beğenir misiniz paylaşır mısınız bakın gari. Mehmet Barlas Celal Bayar’a anılarınızı anlatın da yazayım efendim demiş. Celal Bayar ilerde ben kendim yazacağım demiş. İlerde kendim yazacağım dediği zaman Celal Bayar 104 yaşında imiş.

Ben Almanlara derin kin duyuyormuşum. Gelecek yazıda biter inş..