Projelerde Temel Kurallar ( Ground-rules)

Günümüz de belirili adam/gün sayısının üzerindeki işler projeler ile yönetilmekte ve doğası gereği bir çok proje ekibi oluşturmakta.Yeni bir ekip projeye atandığında projenin başarısı için tüm ekibin temel kuralların farkında olduğunun projenin başarısı için çok önemlidir zira çeşitli meslek deneyimi ve tecrübesi olan insanların herhangi bir konuda çok benzersiz yaklaşımları ve perspektifleri bulunabilir.Bunu atasözlerimizden Her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi vardır ile daha net açıklayabiliriz.:) Bu nedenle projelerde uyulması gereken “Temel Kurallar” oluşturmak projenin düzgün ve zamanında teslim edilmesi için gereklidir.

Peki nedir bu Temel Kurallar;

  1. Proje yöneticisi proje ile alakalı bütün konularda birincil kontaktır.
  2. Tüm proje ekibi iletişim tercihlerini Proje yöneticisi ile paylaşmak zorundadır.
  3. Tüm ekip toplantı ve konferans görüşmeleri için gereklidir. Toplantıya katılamayan varsa, Projenin Yöneticisi mutlaka haberdar edilmedir. Anahtar seviyede katkıda bulunacak paydaş katılamayacak ise toplantı yeniden planlanmalıdır.
  4. Ekip üyeleri planladıkları izinleri proje yöneticileri ile paylaşmak zorundadır ki projenin ne kadar etkilendiği analiz edilebilsin.
  5. Tüm proje ekibi üyeleri (standart doküman formatında) proje planı ve proje günlükleri erişebilir durumda ve verilen görevlerin ve bitiş tarihlerinin farkında olmalıdır.
  6. Tüm takım üyelerine yönetim onayına sunulmadan önce planın makul olup olmadığı konusunda danışılması gerekmektedir.
  7. Tüm proje ekibi üyeleri proaktif olarak görevlerinin , süre veya bağımlılıkları hususlarında oluşabilecek kaymalara karşı proje yöneticisini direkt bilgilendirmek zorundadır.
  8. Tüm proje ekibi üyeleri işin kapsamını çok net anlaması gerekir. Gerçekleştirilen herhangi bir çalışmanın proje planında olmaması durumunda, proje yöneticisinin dikkatine getirilmesi gerekir.
  9. Tüm proje ekibi üyeleri doğrudan ve derhal projede oluşabilecek sorunlar ile yüzleşmek zorundadır.
  10. Sadece proje yöneticisi onay için müşteriye tüm nihai çıktılarının gönderir.

Sizlerinde katkılarını beklerim.

Sevgiler,

Bu yazı hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek dostlarınızı haberdar edebilirsiniz

Like this:

Like Loading…


Originally published at boskovam.wordpress.com on September 8, 2015.