Ako si vedieť vybrať stáž?

Nexteria
Nexteria
May 31, 2017 · 5 min read

Internship programy sú dnes už samozrejmosťou v CV-čkách absolventov. Niektoré školy ich vyžadujú ako súčasť absolvovania, iné to nechávajú na študentovi, či a ako bude narábať so svojou budúcnosťou. Mudrovačiek o tom, ako by mali byť študenti aktívni a internship si vyskúšať je mnoho. A majú do značnej miery pravdu. Ale o tom, ako takú stáž získať a ako si vôbec vybrať, aby z nej študent vedel pre svoj talent aj pre firmu vyťažiť to správne — o tom sa až tak nehovorí. Preto už tradične študentom našej Nexteria Leadership Academy pripravujeme s našimi partnermi workshopy, kde si sami môžu vyskúšať, ktorá z tém ich chytí za srdce. Ale najmä to, čo to v realite naozaj obnáša, venovať sa jej.

1 popoludnie — 3 workshopy — 4 stáže.

Spoločne so senior manažérmi Telekomu — Petrou Novotnou za marketingovú komunikáciu, Martinom Horváthom za digitálne služby a online marketing a Michalom Brčákom za B2B segment — sme zorganizovali rovno 3 workshopy za jedno popoludnie.

Ako nájsť medzi dátami “svätý grál príbehov”?

Martin si začal uvedomovať, že žijeme v dobe dátovej, kedy objem dát rastie tak, ako nikdy doteraz a pred firmami stojí úloha, ako sa v tých dátach vyznať, ktoré informácie z nich treba vytiahnuť, a aký prínos vedia mať pre biznis a jeho rozvoj. Preto ho nadchla aj téma prvého workshopu, ktorou bola tvorba mindmapy pri vizualizácií online Big Data. Na chvíľu sa mohol stať dátovým analytikom a vyskúšať si všetko, čo predchádza kreovaniu webu a z čoho vychádza taká veľká firma pri nastavovaní noviniek na web.

Z vybranej vzorky dát identifikoval tie, ktoré vedia spolu, aj keď zdanlivo nesúvisia, vytvoriť príbeh, “data story” pre manažérov a ich každodenné rozhodovanie, ale aj strategické plánovanie. A ak ste vo firme s miliónmi zákazníkov, stovkami rôznych produktov a predajných kanálov nájsť ten pomyselný dátový “svätý grál” je makačka.

Senior manažéri Telekomu a študenti NLA

Prototyp kampane

Jozef sa prihlásil na workshop Inovatívna cross-sell kampaň pre business zákazníkov s Michalom Brčákom. Chcel sa dozvedieť viac z oblasti B2B marketingových kampaní, ktoré nie sú až také medializované a ani v škole sa o nich neučí mnoho. Zaujal ho aj segmentový manažment a ako sa tvoria ponuky pre biznis zákazníkov. Hlavne ho však lákala možnosť vytvoriť prototyp samotnej kampane počas workshopu — niečo, čo si vie dať medzi svoje referencie a naučí sa robiť veci v praxi.

Cieľom zadania bolo vytvoriť kampaň pre podnikateľa, ktorý vlastní reštauráciu s cca 20 zamestnancami a využíva len pevnú linku a internet od Telekomu. Jeho firma bude v budúcnosti expandovať a preto mali naši študenti vymyslieť kampaň, ktorá by presvedčila majiteľa aby investoval a využil balík od Telekomu, ktorý sme preňho pripravili (mobilné paušály, rýchly internet atď.)

A ako teda postupovať podľa nášho študenta Jozef?

  • Detail. Prvé čo sme sa snažili spraviť bolo detailnejšie rozobrať podnikateľa. Analýzu sme rozdelili do troch kategórii kde sme definovali STAV, TO ČO CHCE a NAŠE RIEŠENIE. To nám pomohlo definovať potreby a hodnoty zákazníka a teda doslova sme sa snažili “našiť ponuku na mieru”.
  • Zacielenie. Následne sme sa rozhodli kampaň vytvoriť pomocou bannerov na známych internetových denníkoch (N-ko, Trend atď.), ktoré daný podnikateľ navštevuje. Vytvorili sme si náčrt ako by to vyzeralo na danej stránke, kde by sme jednak komunikovali našu ponuku, taktiež rast firmy a hodnoty (čiže odkomunikovať potreby podľa profilu podnikateľa).
  • Priamy kontakt. Ako ďalší krok sme sa rozhodli osloviť priamo podnikateľa s ponukou, kde by sme sa ho snažili informovať koľko ušetrí s naším novým balíčkom a zdanlivé náklady by sme prezentovali skôr ako investíciu firmy.

HR a sociálne siete — nevyhnutnosť dnešnej doby

Treťou témou pre študentov bol HR branding na sociálnych sieťach. To, s čím sa pasuje každá väčšia firma.

Tvorba “Employer Brandingu” je komplexná vec, ktorú nevyriešiš pár postami. Na tomto workshope naučili manažéri našich študentov, ako vytvoriť stratégiu komunikácie odzrkadľujúcu firemnú kultúru. Študenti navrhovali riešenia, ako vzbudiť ten správny dojem u fanúšikov aby brali Telekom ako TRUSTED INNOVATORA. Workshop bol spojením marketingu, nových trendov v online komunikácii a psychológie. Skvelé namiešané kombo.

Hoci to bolo jedno popoludnie, študenti si priamo vyskúšali, čo ich čaká v praxi v týchto témach a mohli pochopiť, ako sa na ktoré úlohy hodia a v čom vynikajú. Čo ich baví a čo zaujíma. Výber internshipu alebo stáže je rovnako dôležitý ako výber školy či zamestnania. Správna stáž a správni manažéri ťa vedia posúvať dopredu. Delia sa o svoje know-how a ty vďaka tomu osobnostne rastieš. Preto ak si už uvažoval nad svojou stážou, snaž sa najprv firmu, kde sa hlásiš, zažiť na vlastnej koži. Nájdi si ich verejné akcie a prednášky, “prelustruj” Youtube kanál, spoznaj ľudí vo firme, ktorí by mali byť v budúcnosti tvoji mentori a šéfovia. Alebo sa prihlás do Nexteria Leadership Academy a vyberaj si z množstva kvalitných a vymakaných workshopov priamo tu.

Nexteria

Written by

Nexteria

Meníme budúcnosť Slovenska prípravou novej generácie slušných a schopných mladých ľudí. nexteria.sk