Titicaca, Peru

Projekty mi musia dávať zmysel…

Matúš Záhradník, jeden zo študentov rozvojového programu Nexterie, píše o tom, čo ho viedlo skombinovať učenie a marketing, a prečo by si mal každý, kto má ambíciu budovať niečo vlastné pridať tiež.


Od učenia k marketingu

Máš rád výzvy? Ja som ich vždy miloval. Napríklad, písal sa január 2014 a práve som prijal výzvu ísť učiť na rok angličtinu do tisícky kilometrov vzdialenej Limy v Peru. To bol začiatok môjho hlbokého a úprimného záujmu o školstvo a jeho kvalitu.

Momentálne sa venujem marketingu aktivít Nexterie, pretože či sa venujem učeniu alebo marketingu, nachádzam v oboch oblastiach veľký prienik: v konečnom dôsledku sa učím komunikovať informácie iným. Čo najefektívnejšie, pre čo najväčší počet ľudí.

Už počas stáže v Peru som pochopil, že prax je najlepšia cesta vzdelávania sa, pretože človek môže aplikovať odpozorované takmer okamžite. Preto má práca v neziskovej organizácii, ktorá má za cieľ prepájať biznis a študentov, pre mňa ako študenta Verejnej politiky dosť veľký zmysel.

Vzdelanie je kľúč k úspechu. Priama skúsenosť z Peru

Čo také mi Leadership Academy priniesla?

Ako náročné asi je dostať sa rozvrh niekomu z vysoko postavených manažérov a úspešných podnikateľov na Slovensku? Osobne si viem predstaviť, že mimo Nexteriu dosť náročné. Takúto skúsenosť teda využívam naplno, a bez servítky sa pýtam na všetko, čo ma zaujíma.

A tento prístup vidím aj na našich diskusiách bez kravaty, a preto zo všetkého najviac hodnotím vzájomnú dôveru a otvorenosť študentov ako aj diskutujúcich. V presne tých chvíľach podľa mňa začína nadšenie pre naše ďalšie aktivity ako:

  • intenzívne kurzy, napríklad pre efektívnejšiu komunikáciu v tíme,
  • projekty v partnerských firmách (zažil som mini-projekt v Heineken Slovensko)
  • networking zo zaujímavými ľudmi (ten sa nedá oceniť)

Práve vďaka dôvere, spätnej väzbe na aktivity a podpore našich nápadov od rozsiahlej siete mentorov som našiel vhodné prostredie, v ktorom sa môžem zlepšovať. Tu mám pocit, že som našiel ľudí, ktorí naozaj rozumejú môjmu drivu, a to sa cení.

Predávanie časopisu Nota Bene: Nový pohľad na svet.

Rozhodne ti odporúčam Leadership Academy ak

  • si zapálený pre niečo, čo pre teba má zmysel
  • buduješ a riadiš svoje vlastné veci od základov
  • si rebel, ktorý mení status quo
  • alebo hľadáš možnosti ako byť každý deň lepší

Je však dôležité vedieť, že sem nepatríš, ak nemáš jasné, čo naozaj chceš. Na to slúžia gap-year a stáž v odbore. NLA však skutočne nie je zázračný liek: ak nestíhaš školu, intenzívny program Nexterie ti naozaj nepomôže aby si to dával lepšie (True Story). Budem však rozhodne rád, ak minimálne pomôžeš širiť myšlienku NLA aby sa dostala do uší správnym ľuďom.

MZ


Matúš Záhradník:

Aktuálne prvák v Nexteria Leadership Academy. Okrem štúdia vypomáha Nexterií v marketingovom teame, kde spolutvorí kampane pre nábor do NLA programu, Night of Chances — najväčšieho študentského kariérneho podujatia na Slovensku a množstvo dalších vecí.