2029'da Ölümsüz Olacağız

Ray Kurzweil: “2029'da Ölümsüz Olacağız”

Teknoloji devi Google’ın baş fütüristi Ray Kurzweil, dünyaca ünlü Playboy dergisine verdiği röportajda geleceğe yönelik önemli öngörülerde bulundu. Kurzweil’a göre insanlık 2029'a gelindiğinde ölümsüzlüğün sırrını çözmüş olacak. 2045 yılında ise yapay zeka insan zekasını bine katlayacak.

Medeniyetin ortaya çıkışından beri insanın hayali olan sonsuz yaşam, Google fütüristlerinden Ray Kurzweil’a göre artık çok uzakta değil, hatta birkaç yıla sığabilecek kadar yakınımızda. Teknolojik gelişmeler ve medikal sektöründeki ilerlemeleri göz önünde bulunduran Kurzweil, 2029'dan sonra ölümsüz olacağımızı söylüyor.

Ünlü fütürist Ray Kurzweil, “Medikal teknolojilerin gelişimi sayesinde, 2029 yılında kalan ömrümüze her yıl 1 yıl daha ekleyebileceğiz. Beyinlerimiz bir bulut sistemine bağlı olacak bilişsel faaliyetlerimiz, değişecek, duygularımız ve iletişim çok daha fazla yoğunlaşacak” sözlerini sarf ediyor.

Ölümsüzlük öngörüsünü iki temel gerekçeye dayandıran Ray Kurzweil, öncelikle gelecekte teknolojinin daha güçlü, küçük ve ucuz olacağını söylüyor. “Teknolojik cihazlar küçülüyor. Yakında bağışıklık sistemimiz nano cihazlar tarafından kontrol edilecek. Kanser ve dolaşım sistemi hastalıkları ortadan kalkacak” diyor Kurzweil.

İkinci gerekçe ise tıbbi gelişmeler. ABD’de diyabete karşı kullanılan bir teknikten bahsediyor örnek olarak. Joslin Diabetes Center’daki hayvanlar, aşırı yemek yemelerine rağmen şişmanlamıyor. Çünkü kandaki şekeri algılayarak şişmanlamaya neden olan reseptör genleri pasif hale getirildi. Böylece hayvanların yaşam süreleri uzadı.

Ray Kurzweil, tüm dünyada bu ve benzeri geliştirmeler yapıldığını ve örneklerin çoğaltılabileceğini, bu geliştirmeler sonucunda ortaya çıkarılacak olan teknolojilerin de insanların sonsuza kadar yaşamasını sağlayacağını belirtiyor.

Kurxweil’ın gelecek projeksiyonunda yapay zeka da önemli bir yer tutuyor. Yapay zekanın bir gün insan zekasının önüne geçeceğini ve medeniyeti radikal şekilde değiştireceğini ileri süren “Tekillik” düşüncesinin en önemli temsilcilerinden Kurzweil, yapay zekanın şimdiden insan zekasının önüne geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Yapay zeka ve insan zekası arasındaki fark giderek açılacak ve 2045 yılına geldiğimizde yapay zeka insandan bin kat daha zeki olacak. Bu durumda yaşanacakları şimdiden öngörmemiz ise imkansız!”