En İyi Şifre Beyinde

ABD New York’taki Binghamton Üniversitesi’nden uzmanlar, gelecekte parmak izi veya retina taraması gibi şifre yöntemlerinin yerini alabilecek yeni bir yöntem keşfetti. Farklı görsellerin beynimizde oluşturduğu izler tamamen bize özel ve çalınması ya da taklit edilmesi mümkün değil.

Binghamton Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Sarah Laszlo ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Zhanpeng Jin, 50 katılımcıya EEG başlıkları giydirdi ve her birinin beyin aktivitelerini ayrı ayrı kaydetti. Kayıt sırasında katılımcılara, tepkilerin her birinde değişip değişmediğini görmek için özel olarak tasarlanmış 500 imaj gösterildi. İmajlar ise Hollywood yıldızlarından pizza dilimlerine çamurlu botlardan sık kullanmadığımız kelimelere kadar pek çok seçenekten oluşuyordu.

Deneyler sonucunda, katılımcılar her bir görsele baktıklarında beyinlerinin farklı tepkiler ürettiği görüldü. Katılımcıların beyin izleri, tıpkı parmak izleri gibi kendilerine özeldi ve beyin izi şeması yüzde 100 kesinlikle belirlenebiliyordu. Sarah Lazslo, “Her bir bireyin her bir imaj için farklı şeyler hissedeceği bu görsellerden yüzlercesini bir araya getirebilir ve her bireyi o görsellere baktığında oluşturduğu beyin aktivitesinden tanıyabilirsiniz” diyor.

Sarah Lazslo ve Zhanpeng Jin, daha önce 32 katılımcıyla yaptıkları bir araştırmada deneklere sadece kelimeler göstermiş ve beyin aktivite ve görüntülerini yüzde 97 oranında doğru tespit etmeyi başarmıştı. Laszlo, bu doğruluk payını görseller sayesinde yüzde 100'e çıkarmanın çok kolay olduğunu söylüyor.

Lazslo ve Jin, “Görseller sonucunda ortaya çıkan beyin aktivitesi görüntülerini, yüksek güvenlik koşullarında ve adli tıpta kullanabiliriz. Beyin görsellerinin kaydedilmesi, yani beyin biyometriği parmak izi veya retina taraması gibi değiştirilebilir, çalınabilir veya taklit edilebilir değil. Gelecekte şifreleme, bu yöntem üzerine kurulabilir” diyor.

Yeni bulunan yöntem akıllı telefonlar veya sosyal medya şifrelemeleri için yakın gelecekte kullanılamayacak kadar komplike, ancak daha ciddi gerektiren uygulamalarda, yani ekil işlemlerde kullanılması ve son derece başarılı sonuçlar alınması da mümkün.