Savoca: “Baba”nın İzinde

Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola başyapıtı “Baba”yı (The Godfather) çektikten sonra dünyada İtalya’nın Sicilya bölgesindeki Savoca’yı duymayan kimse kalmadı neredeyse. Bir uçurumun tepesine tutturulmuş, tozlu ve dağılmaya yüz tutmuş evlere sahip Savoca, siesta restoranları ve balkonlardan sarkan morsalkımlarıyla tarih kitaplarından koparılmış bir yaprak gibi görünüyor. Bu tarih kitabında, ailelerin kökenleri çok eskiye gidiyor ve şömine rafları üzerinde soyağaçlarını gösteren resimler bulunuyor.

St Nicolo Kilisesi

Bir kuş yuvasına benzeyen Savoca, narenciye ağaçları ile kaplı ve susuz kaktüslerle bezeli, İyonya Denizi’ne bakan nefes kesici bir köy. Bu köyde çekilen fotoğraflar İtalya’nın antik dönemlerini hatırlatıyor ve kalın taş duvarlardan arnavut kaldırımlı yollara aksa da havada asılı duran siesta, hipnotize edici bir rüzgar gibi esiyor.

“Baba” filmi tutkunlarının Savoca’da en çok rağbet gösterdiği yerlerden biri 14'üncü yüzyıldan kalma St Nicolo Kilisesi. Bu kilise de Don Vito Corleone’nin oğlu Michael Corleone, köyün güzel kızı Apollonia ile evlenmişti. Kilisenin merdivenleri şarapların kokusunu saklarken, etraftaki dükkanlar da film setinde çekilen fotoğrafları satılıyor.

Bar Vitelli

Bar Vitelli, gerçek Sicilya’yı arayanların ilk mutlaka görmesi gereken bir mekan. Sazlardan yapılmış sedirler, ip perdeden girilen bu mekan da Coppola’nın filminde önemli bir yere sahip. Michael Corleone ile Apollonia’nın aşklarının temeli, her ne kadar Apollonia’nın henüz haberi olmasa da bu eski dünya restoranında atılmıştı.

Bar Vitelli’de Sicilya’nın geleneksel mutfağını tadıp açlığınızı yatıştırdıktan sonra kendinizi yeraltı mezarlarının ürkütücü sessizliğine bırakabilir ve camlar arkasına saklanan mumyaları görebilirsiniz. 17'inci yüzyıla kadar giden mumyaları korkunç bulabilirsiniz, ancak bu mumya tekniğinin Savoca’ya özgü olduğunu hatırlatmakta fayda var.

San Rocco

Savoca’da konaklama için tavsiye edilebilecek en iyi yer San Rocco. Ortaçağdan kalma bu taş bina, havadar ve bol ışıklı, dört yıldızlı bir otele dönüştürülmüş “Baba”dan sonra. Yine taştan yapılan teraslar, her köşesinden mis çiçekler fırlayan ve azgın Sicilya sıcağı altında serin tek şey olan bir lagün gibi görünen İyonya Denizi’ne bakıyor.

Like what you read? Give Inspectus a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.