Skladby z Roku v hudbe_FM: 1960+1961

Veľkú časť minulého roka som strávila prácou na rubrike Rok v hudbe_FM pre Rádio_FM, odvysielali sme z nej 200 vydaní. Odporúčam vypočuť si audio spracovanie zavesené na našom webe (ak ste nepočúvali premiéry či reprízy z nášho vysielania, alebo by ste si to radi zopakovali), kde sme používali veľa dobových zvukov, ukážok z filmov a seriálov a najmä hudobných ukážok, ale pre tých, ktorí neradi počúvajú a radšej čítajú, robím zhrnutie, ktoré bude obsahovať čisto príbehy k skladbám, ktoré sme (Daniel Baláž a ja) vybrali ako tie najlepšie, najreprezentatívnejšie, najsilnejšie, najzaujímavejšie, najpokrokovejšie či tie, ktoré boli síce menej známe, no hodné pozornosti a (s)poznania z daného roku. Tieto skladby sa vždy na záver rubriky odohrali celé, nielen ako ukážky toho, čo v tom roku vo svete vyšlo. K niektorým legendárnym piesňam bolo informácií priveľa a k niektorým neznámejším zase primálo, niekde sa teda dozviete niečo viac nielen o samotnej skladbe ale aj o albume, z ktorého pochádza, či o interpretovi, ktorému patrí. A budem prikladať videá, aby ste si mohli skladbu vypočuť, bez toho by to nebolo ono. Aj keby to malo obohatiť či zaujať len jediného človeka, budem spokojná. A budem mať svoj monster projekt takto pekne na jednom mieste. Každý týždeň — počas víkendov — sme odvysielali vždy osem fíčrov RvH, štyri v sobotu (napr. rok 1960) a štyri v nedeľu (napr. rok 1961). Takže aj tieto posty budú obsahovať vždy osem príbehov a osem videí. Kým sa nerozhodnem, že som bola priveľký grafoman a jeden post bude obsahovať len jeden rok.

3… 2… 1… let’s jam

1960

Etta James - At Last

História skladby At Last siaha až do roku 1941. Jej autormi sú Mack Gordon a Harry Warren a jej prvú verziu, ktorá zaznela v muzikáli Orchestra Wives, nahral Glenn Miller so svojím orchestrom. Najznámejšia verzia piesne však pochádza z roku 1960 a nájdeme ju na rovnomennom albume At Last! americkej bluesovej speváčky Etty James. O nové aranžmány sa postaral Riley Hampton, produkovali bratia Phil a Leonard Chessovci. Skladba bola v roku 1999 uvedená do Siene slávy Grammy a je súčasťou soundtrackov k filmom Rain Man, Pleasantville či Cadillac Records. V poslednom menovanom ju môžete počuť v podaní Beyoncé Knowles, ktorá si vo filme zahrala práve postavu Etty James. (dátum vydania singla: 15. november 1960)

Percy Faith - Theme From A Summer Place

Hoci Theme from A Summer Place vyšla na singli ešte v 59tom, je to jedna zo skladieb, ktoré definovali rok 1960. Autorom je americký skladateľ rakúskeho pôvodu Max Steiner, ktorý zložil hudbu k filmom Casablanca či Odviate vetrom. Skladba bola pôvodne určená pre film A Summer Place a jej pôvodný názov bol Molly and Johnny Theme. Nejedná sa totiž o ústrednú, ale o ľúbostnú tému venovanú hlavným postavám. Za najpopulárnejšiu verziu inštrumentálneho hitu je zodpovedný kanadský hudobník Percy Faith, ktorý Theme from a Summer Place nahral so svojím orchestrom v Columbia 30th Street Studio v New Yorku. Faith za skladbu získal cenu Grammy v kategórii Nahrávka roka, čo sa dovtedy žiadnej filmovej téme ani inštrumentálnej skladbe nepodarilo. Nahrávka si doteraz drží ešte jedno prvenstvo, deväť týždňov zotrvala na vrchole singlového rebríčka Billboard Hot 100 a zatiaľ ju žiadna inštrumentálna skladba neprekonala.

Roy Orbison - Only the Lonely

V máji roku 1960 vyšiel singel Only the Lonely (Know the Way I Feel) v tom čase 24-ročného amerického speváka Roya Orbisona. Úvodná skladba jeho druhého albumu Lonely and Blue sa stala jeho prvým veľkým hitom. Jej spoluautorom bol Joe Melson a producentom Fred Foster. Zvuk tejto rockovej balady v tom čase nemal obdoby, snáď s výnimkou piesne It’s Now or Never Elvisa Presleyho, ktorej melódia však čerpá z talianskeho hitu O Sole mio. V roku 1999 skladbu uviedli do Siene slávy Grammy a magazín Rolling Stones ju (v roku 2004) zaradil na 232. miesto v zozname 500 najlepších skladieb všetkých čias. Bruce Springsteen na pieseň odkazuje v piesni Thunder Road zo 75teho. Keď Orbisona v 87mom uviedli do Rock and rollovej siene slávy, Springsteen povedal: “Keď som v 75tom išiel do štúdia nahrať Born to Run, chcel som urobiť album, ktorý by mal texty ako od Boba Dylana a ktorý by znel ako od Phila Spectora. No najviac zo všetkého som chcel spievať ako Roy Orbison.” (dátum vydania singla: máj 1960)

V čase 1:25 môžete vo videu spozorovať moju soulmate. Je to to jediné dievča, ktoré na koncerte, na ktorom všetci sedia akoby sa extrémne nudili, kýve hlavou do rytmu. Tretia zľava v strede. S láskou spomínam na prvý bratislavský koncert Ennia Morriconeho a na to, ako ma mama krotila, nech sa toľko nemecem na stoličke počas mojich obľúbených pasáží.

The Shadows - Apache

Pred nástupom Beatles dominovala britskej populárnej hudbe kapela The Shadows. 17. júna roku 1960 nahrali v londýnskych štúdiách EMI pod dohľadom producenta Norrieho Paramora svoju pravdepodobne najznámejšiu skladbu Apache. Po vydaní sa päť týždňov držala na vrchole britského singlového rebríčka a v roku 2005 ju magazín Q zaradil na 96. miesto v zozname 100 najlepších gitarových piesní. Aký je príbeh tohto singla? Jeho autorom je Jerry Lordan, ktorý sa pri voľbe názvu inšpiroval rovnomenným americkým westernom Apache z 54tého roku. Prvú verziu skladby nahral začiatkom roku 1960 britský gitarista Bert Weedon, s tou však Lordan nebol spokojný a skladba ostala nevydaná. O niekoľko mesiacov neskôr išiel Lordan na turné so Shadows ako ich predskokan. Kapela si skladbu prvý raz vypočula, keď ju Lordan zahral na ukulele. Vtedy autor usúdil, že sa Shadows táto melódia bude hodiť. Shadows súhlasili. (dátum vydania singla: júl 1960)

1961

Del Shannon - Runaway

V júni roku 1961 vyšiel album Runaway with Del Shannon, ktorý podľa kritikov pomohol preklenúť obdobie medzi rockom a Britskou inváziou. Autorom nahrávky bol dvadsaťsedemročný americký pesničkár Del Shannon. Súčasťou albumu je aj jeho debutový singel a zároveň najväčší hit jeho kariéry — Runaway, ktorý sa dostal na vrchol amerického aj britského singlového rebríčka. Náladovú pieseň zložil Shannon spolu s klávesákom Maxom Crookom. Príbeh o chlapcovi, ktorého opustí dievča je jednoduchý a popoví umelci sa ním zaoberajú neustále. Čo však singel robí nezabudnuteľným je jeho hĺbavý scenár, nezameniteľné wah-wah-wah vokály a použitie prehistorického syntetizátora. Práve proto-syntetizátor je (nie až tak) tajnou zbraňou tejto skladby. Max Crook modifikoval nástroj clavioline do podoby svojho vlastného elektrického keyboardu a pomenoval ho Musitron. Použil na to náhradné súčiastky z televízorov a domácich spotrebičov. Vďaka tomu vznikol strašidelne znejúci riff, ktorý skladbe dominuje v sólových častiach. (dátum vydania singla: februára 1961)

Patsy Cline - Crazy

Začiatkom roku 1961 napísal americký hudobník Willie Nelson pieseň Crazy. Napriek tomu, že v tom čase mal už na konte niekoľko hitov pre iných umelcov mu jeho vlastná významná nahrávka chýbala. Situácia nebola ružová, preto sa pokúsil predať svoje piesne, vrátane Crazy, spevákovi Larrymu Butlerovi po desať dolárov za kus. Ten však nechcel zneužiť Nelsonovu nešťastnú situáciu a odmietol ho. Vďaka tomu sa pieseň dostala až ku country superstar Patsy Cline. Patsy sa skladba pôvodne nepáčila, naopak jej manželovi a takisto jej producentovi Owenovi Bradleymu veľmi. Nahrať túto skladbu pre speváčku nebolo jednoduché, len pár mesiacov predtým sa zranila v automobilovej havárii, ktorá ju takmer stála život. Kvôli zlomeným rebrám mala problém zaspievať vysoké tóny. Do štúdia sa preto vrátila o týždeň neskôr a pieseň nahrala na jeden pokus. Stal sa z nej obrovský hit. Singel vyšiel ako súčasť albumu Patsy Cline Showcase, objavil sa v mnohých filmoch, seriáloch a videohrách a podľa organizácie AMOA je najhranejšou piesňou v amerických jukeboxoch. V roku 2014 hľadala americká televízna a rozhlasová spoločnosť ABC 15 skladieb, ktoré zmenili country hudbu. Crazy od Patsy Cline sa umiestnila na prvom mieste. (dátum vydania singla: 16. októbra 1961)

Ben E. King - Stand By Me

Krátko potom, ako Ben E. King opustil úspešnú vokálnu R&B skupinu The Drifters, nahral skladbu Stand By Me a reputáciu sólového umelca mal tak zabezpečenú. King skladbu napísal spolu s legendárnym autorským duom Jerry Leiber a Mike Stoller, ktoré ju zároveň produkovalo. Leiber a Stoller boli tiež zodpovední za moderný zvuk skladby a dali jej punc hitu. Pieseň je inšpirovaná rovnomenným americkým spirituálom zo začiatku 20. storočia a biblickými žalmami, King mal totiž od detstva blízko k hudbe z kostola. V súčasnosti už existuje viac ako štyristo nahraných verzií Stand By Me, prespievali ju napríklad John Lennon, Jimi Hendrix či Muhammad Ali. Podľa magazínu Rolling Stone je to 122. najlepšia pieseň všetkých čias. V roku 1986 zažil tento hit renesanciu, vyšiel totiž na soundtracku k filmu Stand By Me, ktorý si od skladby požičal svoj názov. Autorom knižnej predlohy nie je nikto iný ako ďalší King, tentoraz Stephen. Ani ten neodolal, jeho verziu Stand By Me nájdete na charitatívnej kompilácii Stranger than Fiction. (dátum vydania singla: jar 1961)

Sam Cooke - Cupid

Kráľ soulu Sam Cook je dodnes považovaný za jedného z najvplyvnejších spevákov a skladateľov všetkých čias. Vďaka tomu, že v podstate objavil soulovú hudbu, prispel ku kariére Arethy Franklin, Bobbyho Womacka, Stevieho Wondera či Marvina Gayea. Bol tiež jedným z prvých čiernych umelcov, ktorí sústredili pozornosť aj na biznis stránku svojej hudobnej kariéry. Založil vlastný label aj vydavateľskú spoločnosť a aktívne sa angažoval v Hnutí za občianske práva amerických černochov. V priebehu svojej osemročnej kariéry vydal trinásť štúdiových albumov a desiatky singlov. V roku 1961 najviac bodoval s autorskou skladbou Cupid v produkcii Luigiho Creatora. Jeho producenti ho pôvodne požiadali, aby pieseň napísal pre dievča, ktoré videli v televíznej šou. Keď ju však počuli spievať, rozhodli sa ponechať Kupida svojmu autorovi. Cooke tiež prišiel s nápadom, aby sa pri slovách „straight to my lover’s heart“ ozval zvuk šípu vystreleného z luku. O to sa postarali vokalistky Kenneth a Bobbie Simmsové, dvojičky, pre ktoré to bola prvá skúsenosť s nahrávaním v štúdiu v živote. (dátum vydania singla: 16. máj 1961)

Celé si to môžete vypočuť na webe_FM.

http://fm.rtvs.sk/rubriky/hudba_fm/71668/rok-v-hudbe_fm-1960-a-1961

photos resources:

Etta James — Michael Ochs Archives
Percy Faith — Henry Fox
Roy Orbison — http://www.hologramusa.com/talent/roy-orbison/
The Apaches — http://indeepmusicarchive.net/2015/12/231215-the-shadows-apache-1960-fbi-1961/ (Stan Laundon)

Del Shannon — http://www.hourdetroit.com/Hour-Detroit/July-2011/The-Flip-Side-of-Success/?cparticle=5&siarticle=4
Patsy Cline — Frank Driggs Collection/Hulton Archive/Getty Images (http://www.britannica.com/biography/Patsy-Cline)
Ben E King — http://www.telegraph.co.uk/news/celebritynews/11577200/Stand-By-Me-singer-Ben-E-King-dies-at-76.html
Sam Cooke — http://www.telegraph.co.uk/sponsored/culture/selma-film/11345821/selma-movie-music.html

Show your support

Clapping shows how much you appreciated niniak’s story.