Skladby z Roku v hudbe_FM: 1969

Oh, a storm is threat’ning
My very life today
If I don’t get some shelter
Oh yeah, I’m gonna fade away

Elvis Presley - Suspicious Minds

1. novembra 1969 sa Elvis Presley po siedmich rokoch vrátil na vrchol amerického singlového rebríčka so skladbou Suspicious Minds. Išlo o jeho sedemnásty a zároveň posledný No. 1 hit v Spojených štátoch. Skladbu zložil memphiský pesničkár Mark James, okrem iného spoluautor piesne Always on My Mind a bez úspechu ju vydal na singli v roku 1968. Producent Chips Moman posunul pieseň Presleymu, ktorý usúdil, že z nej dokáže urobiť hit. Mal pravdu. Skladba, ktorá patrí medzi Elvisove najlepšie a najvýznamnejšie, pojednáva o podozrievavom a dysfunkčnom vzťahu a potrebe protagonistov skladby prekonať problémy, aby ho udržali. Nahrávanie piesne prebehlo 23. januára 1969 medzi štvrtou a siedmou hodinou rannou v štúdiu American Sound v Memphise v rámci nahrávania albumu From Elvis in Memphis, ktorým si Elvis získal späť titul The King. Finálna verzia piesne bola zmastrovaná v Las Vegas a bola špecifická zmenou rytmu z rýchlejšieho na pomalší a späť. Inštrumentálne aranžmány zahŕňajú elektrickú gitaru, basgitaru, sláčiky, trúbky, trombóny a bicie. Producent Felton Jarvis učinil neobvyklé rozhodnutie, keď do piesne pridal predčasný fade-out, čím zrkadlil spôsob, akým Elvis Suspicious Minds predvádzal naživo. (dátum vydania singla: 26. augusta 1969)

Led Zeppelin - Whole Lotta Love

Vo svojej knihe The Sex Revolts autori Joy Press a Simon Reynolds uvádzajú, že americkí vojaci sa viezli do bojov vo Vietname počúvajúc nahlas skladbu Whole Lotta Love. Teda najmä jej strednú časť s urevanou free-jazzovou sekciou, ktorá prechádza do ozrutného gitarového riffu. Desivá predstava. Krvilačné, ťažko ozbrojené deti, ktoré sa hecovali tou najťažšou a najnásilnejšou hudbou, akú mali k dispozícii. No Whole Lotta Love je aj zvláštnym spôsobom radostná a v tom je jej genialita. Skladba otvára druhý album kapely: Led Zeppelin II a na singli vyšla v Spojených štátoch a v Japonsku, kde sa predal milión kópií. Vydavateľstvo Atlantic Records vytlačilo kópie aj pre britský trh, no manažér Peter Grant ich nedovolil vydať. Mal pocit, že vydanie singlov by v Anglicku poškodilo predaj albumu a sama kapela si myslela, že jedna skladba ich nedokáže dosť dobre reprezentovať. Nahrávanie singla prebehlo v máji 1969 pod producentským dohľadom Jimmyho Pagea. Kapele sa podarilo vytvoriť jeden z prvých nábehov odzadu pri experimentovaní s malým zosilňovačom a nastavením mikrofónov. Časť, v ktorej sa pieseň rozloží do free-jazzovej pauzy s thereminovým a bubeníckym sólom vznikla tak, že Page a inžinier Eddie Kramer krútili náhodne všetkými možnými gombíkmi na mixážnom pulte. Robert Plant svoj vokál nahral na jeden pokus. Aj táto skladba figuruje v mnohých naj zoznamoch. Magazín Rolling Stone ju zaradil na 75. miesto v zozname 500 najlepších piesní všetkých čias, pre magazín Q je číslom tri v rebríčku 100 najlepších gitarových piesní. V roku 2014 poslucháči britského BBC Radio 2 rozhodli, že práve Whole Lotta Love má ten najlepší gitarový riff všetkých čias. (dátum vydania singla: 7. novembra 1969)

The Stooges - I Wanna Be Your Dog

Piateho augusta 1969 vydala americká kapela The Stooges svoj rovnomenný debut. Album, ktorý pôvodne prepadol u kritiky a nedočkal sa ani komerčného úspechu, sa postupom času stal jedným z najdôležitejších pre vývoj punk rocku a tiež heavy metalu. Druhou skladbou na albume je punková klasika I Wanna Be Your Dog. Nie, Iggy Stooge (zatiaľ nie Pop) nechce byť tvojím priateľom. Chce byť tvojím psom. Táto a podobné skladby pomohli Iggymu vytvoriť si imidž punkovej ikony, známej svojím nepredvídateľným a výstredným správaním. Jednou opakovanou frázou „Now I wanna be your dog“ sa nezrelá láska mení na znepokojivú ódu na odovzdanosť, sebazaprenie a prostý zvierací inštinkt. Singel, podobne ako celý album, produkoval John Cale z Velvetov, ktorý mal klasické hudobné vzdelanie. Do piesne pridal zvončeky a nekonečne sa opakujúci jednotónový pianový riff. Pieseň sa neskôr ocitla vo viacerých filmoch a videohrách, na koncertných pódiách a albumoch ju vo vlastných verziách predviedli David Bowie, Jack White, Nirvana, Slayer, Sex Pistols aj Sonic Youth. (dátum vydania singla: jún 1969)

The Rolling Stones - Gimme Shelter

Rok 1969. Vojna vo Vietname, rasové nepokoje, Charles Manson. The Rolling Stones vydávajú 5. decembra svoj ôsmy britský a desiaty americký album Let It Bleed, ktorý otvára skladba Gimme Shelter, veľmi silno ovplyvnená práve dianím vo svete. Keith Richards na nej začal pracovať v kamarátovom ateliéri v Londýne. Vonku bola silná búrka a Jagger niekde mimo natáčal film Performance s Keithovou partnerkou Anitou Pallenberg. Pieseň, ktorá začína gitarovým sólom inšpirovaným Chuckom Berrym, mu vraj zabrala len dvadsať minút. Na Keithovu hudbu zložil Mick text, ktorý doplnil apokalyptický význam skladby. Na pieseň o konci sveta bola prizvaná vokalistka Merry Clayton, pretože producent Jimmy Miller na nej chcel mať ženský hlas. Niektoré tóny, ktoré Merry spievala, boli také vysoké, že sa jej na dvoch miestach zlomil hlas a v pozadí nahrávky môžeme počuť Micka Jaggera, ktorý v reakcii na vypäto zaspievané slovo murder zakričí „whooo“. Americký žurnalista a kritik Greil Marcus v čase vydania Gimme Shelter pre magazín Rolling Stone napísal“ „Stouni neurobili nikdy nič lepšie.“ Podľa piesne dostal názov dokumentárny film Gimme Shelter z roku 1970, ktorý je kronikou posledných týždňov amerického turné kapely v 69tom, ktoré vyvrcholilo tragickým koncertom v Altamonte, počas ktorého bola v dave pod pódiom dobodaná jedna fanúšička. Americký režisér Martin Scorsese použil pieseň hneď v troch svojich filmoch: Mafiáni, Kasíno a Skrytá identita. Mnohí kritici a fanúšikovia Gimme Shelter považujú za najlepší song Rolling Stones vôbec. Právom.

Celé si to môžete vypočuť na webe_FM.

http://fm.rtvs.sk/rubriky/hudba_fm/73684/rok-v-hudbe_fm-1968-a-1969

photos resources:

Elvis Presley — http://theredlist.com/wiki-2-24-525-970-1068-view-1960s-5-profile-elvis-presley-1.html
Led Zeppelin — http://www.herbgreenefoto.com/gallery-splash/57949-led-zepplin
The Stooges — http://www.nydailynews.com/entertainment/musicarts/stooges-drummer-scott-asheton-dead-64-article-1.1724106
The Rolling Stones — http://forums.stevehoffman.tv/threads/random-neat-photos-of-the-beatles-rolling-stones-etc-pt6.363747/page-16

Show your support

Clapping shows how much you appreciated niniak’s story.