Skladby z Roku v hudbe_FM: 1973

Take a look at the lawman
Beating up the wrong guy
Oh man wonder if he’ll ever know
He’s in the best selling show
Is there life on Mars?

The Wailers - Get Up, Stand Up

19. októbra 1973 vydali The Wailers svoj šiesty a zároveň posledný album Burnin’. Rok nato z kapely odišiel Peter Tosh aj Bunny Wailer, obaja sa totiž chceli venovať sólovej dráhe a skupina ďalej pokračovala ako Bob Marley and the Wailers, hoci bol Bob jediným pôvodným Wailerom. Vráťme sa ale k albumu Burnin’. Wailers ho nahrali v apríli roku 1973 na Jamajke, finálnu podobu dostal v Island Studios v Londýne. Producentsky ho zastrešil Chris Blackwell, ktorý s kapelou spolupracoval už na albume Catch a Fire. 10-piesňovú nahrávku otvára singel Get Up, Stand Up, ktorý napísal Bob Marley a Peter Tosh. Skladba hovorí o tom, že sa človek musí postaviť proti útlaku a postupne sa stala neoficiálnou medzinárodnou hymnou za ľudské práva. Dvojicu autorov ovplyvnila výchova na Jamajke a to, že si museli vybojovať rešpekt a prijatie od okolia kvôli svojej rastafariánskej viere. Hudba je inšpirovaná skladbou Slippin’ Into Darkness od kalifornskej kapely War, s ktorej členmi sa Marley priatelil a podarilo sa mu ich presvedčiť, aby sa prišli pozrieť na Jamajku. Niekoľko viet z textu pochádza priamo z knihy citátov Abrahama Lincolna, ale v piesni sa toho deje ešte oveľa viac. Hoci sa hudobné cesty Tosha, Marleyho a Wailera rozišli, všetci traja ďalej hrali Get Up, Stand Up naživo, najmä v polovici 70. rokov, keď sa Jamajka zmietala v otvorenej politickej vojne o moc.

Dolly Parton - Jolene

Keď americká speváčka Dolly Parton rozbiehala koncom 60. rokov svoju kariéru v televíznej country šou, zvykla večer po každom vysielaní rozdávať autogramy. Jedného dňa si všimla malé dievča, tak 8-ročné, ktoré bolo podľa jej slov veľmi pekné. Malo červené vlasy, zelené oči, pozeralo na Dolly a v ruke držalo fotografiu na podpis. Speváčka sa hoopýtala, ako sa volá a dievčatko odvetilo: Jolene. Parton sa meno zapáčilo a sľúbila malej Jolene, že o nej napíše pieseň. No malá Jolene nebola jediná červenovláska, ktorou sa Dolly pri tvorbe tohto hitu inšpirovala. Bola čerstvo vydatá a jej manžel neraz trávil čas v banke s červenovlasou bankovou úradníčkou, ktorej padol do oka. Nahrávanie skladby prebehlo 22. mája roku 1973 v RCA Studio v Nashville pod producentským dohľadom Boba Fergusona. Samotný singel vyšiel v októbri a predznamenal tak vydanie už 13. Dollynho štúdiového albumu, ktorý dostal rovnaký názov ako skladba. V roku 2004 zaradil magazín Rolling Stone Jolene na 219. miesto vo svojom zozname 500 najlepších piesní všetkých čias. O tom, aká je skladba dodnes obľúbená, svedčí aj množstvo coverov. Vlastné verzie nahrali White Stripes, Olivia Newton-John, The Sisters of Mercy, Laura Marling či The Little Willies. Zaslúžené ovácie získala Dolly Parton na festivale Glastonbury v roku 2014, keď vystúpila na hlavnom pódiu a Jolene s ňou spievalo celé publikum.

David Bowie - Life On Mars?

Skladba Life on Mars? rozpráva vcelku jednoduchý príbeh osamelého dievčaťa, ktoré chodí do kina, aby uniklo svojim problémom, a jeho nepríjemných rodičov. Samotný príbeh ale nie je až taký dôležitý. V sprievode kapely Spiders from Mars, sláčikovej sekcie a progresívneho pianistu Ricka Wakemana z Yes sa Bowiemu podarilo nahrať jedny z najlepších vokálov svojej kariéry. Akoby šlo o mini operu vo formáte štvorminútového singla, ktorá smeruje k strhujúcemu vyvrcholeniu. Bowie prvý raz napísal pieseň na melódiu k skladbe Comme d’habitude Clauda Françoisa, ktorá nakoniec skončila u Franka Sinatru v podobe hitu My Way. Life on Mars? prvýkrát vyšla na albume Hunky Dory v roku 1971, no singlom sa stala až 22. júna 1973, keď vrcholila Bowieho Ziggy Stardust éra. Vybrať z Bowieho bohatej kariéry tú najsilnejšiu pieseň je ťažká úloha, často sa však v rôznych výberoch striedajú Heroes, Sound and Vision, Young Americans, Changes, Space Oddity či práve Life on Mars? Britské BBC Radio 2 pieseň označilo za „niečo medzi broadwayským muzikálom a maľbou Salvadora Dalího“, je podľa nej pomenovaný úspešný britský seriál Life on Mars a odkaz na ňu nájdete aj v epizóde seriálu Doctor Who s názvom The Waters of Mars. Neil McCormick z The Daily Telegraph zaradil Life on Mars? na prvé miesto vo svojom zozname 100 najlepších piesní všetkých čias.

Herbie Hancock - Watermelon Man

Album Head Hunters bol kľúčovým momentom kariéry Herbieho Hancocka, ktorý z neho urobil pioniera jazzovej fúzie. Hancock posúval hranice avantgardy na vlastných albumoch už predtým, podobne ako aj v rámci spoluprác s Milesom Davisom, ale nikdy sa groovu neoddal v takej miere ako na albume Head Hunters. Značne sa pritom inšpiroval Slyom Stoneom, Curtisom Mayfieldom a Jamesom Brownom, zdokonalil hlboké funkové rytmy, sóloval na elektrických syntetizátoroch a do popredia postavil nástroj. Keď album vyšiel, jazzoví puritáni jeho experimenty ostro kritizovali, no album ukázal svoju nadčasovosť a dodnes znie sviežo a živo. To, ako Hancock pracoval so žánrami, neovplyvnilo len samotný jazz, ale aj vývoj funku, soulu a hip-hopu. Album tvoria štyri skladby, ktoré dávajú dohromady 41 minút hudby. Druhou skladbou na albume je Watermelon Man, ktorá vyšla prvý raz na Herbieho debute Takin’ Off v roku 1962. Pre účely albumu Head Hunters Hancock skladbu výrazne upravil a nahral ju znova, kombinujúc pritom syntetizátory s funkovými vplyvmi Slya Stonea a Jamesa Browna. Intro a outro nahral perkusionista Bill Summers, ktorý fúkaním do pivovej fľaše imitoval hindewhu, teda štýl tradičnej Pygmejskej hudby zo strednej Afriky. Hancock aj Summers boli týmto zvukom fascinovaní, keď ho prvý raz počuli na etnomuzikologickej platni The Music of the Ba-Benzélé Pygmies vydanej v roku 1966.

photos resources:

The Wailers — http://www.kultiplex.sk/uprising-reggae-festival-2015
Dolly Parton — http://www.countryboss.com/2013/08/21/dolly-partons-jolene-at-33-rpm-goes-viral-watch/
David Bowie — http://www.telegraph.co.uk/culture/culturevideo/musicvideo/11775947/David-Bowie-All-the-Madmen-exclusive-listen.html
Herbie Hancock — http://blog.bowers-wilkins.com/music/classic-album-sundays-colleen-murphy-listens-to-watermelon-man/

Show your support

Clapping shows how much you appreciated niniak’s story.