Miben laksz majd 2020 után?

Norbert Cinkotai
2 min readNov 17, 2017

Elég jó írás jelent meg a minap az Abcúgon, a napnál is világosabban látszik a történetekből, nem hogy drágán, lassan semmilyen áron nem lehet majd lakást építeni, vagy felújítani. Komoly szakemberhiány van országban, és bár a csapból is ez folyik már egy ideje, azért a hosszú távú következményeivel nem biztos, hogy sokan tisztában vannak.

Főleg azért tetszik nekem a cikk, mert kiderül belőle, hogy a rövid-közép távú ciklikusság mellett sok más faktort sem árt figyelembe venni, például az oktatást, ami igen siralmas ezen a fronton. Nagyon úgy fest most, hogy a „láthatatlan kéz” nem fogja egyhamar megoldani a problémát, a külföldön dolgozó munkaerő nem jön haza, az újak minőségben nem érik majd el a szükséges szintet.

Hiába maradna tehát itt 5 százalékos beruházási áfa 2020 után, egyszerűen nem lesz elég ember sem, aki ezeket az excelben nyereséges projekteket megépítse. Pedig a lakásállomány frissítésére szükség van, gyorsan kiderül ebből a számításból is:

Az elmúlt 7 évben nagyjából 20 ezer lakás épült Budapesten, ami harmada az azt megelőző 7 éves periódusnak. Bár sok építési engedélyt adtak ki mostanában, messze vagyunk még az átlagos szintektől is. Az elmúlt 15 évben az épített lakások/összes lakás aránya átlagosan 0,7% volt évente, az elmúlt években csak 0,3%. 1–2 erős, kicsivel átlag feletti év még nem fog segíteni, magasabb kínálatra lehet szükség. A fentiek miatt most úgy fest, ez lehet a legvalószínűbb forgatókönyv a jelenlegi helyzet alapján:

— Drasztikusan lecsökken az új lakások építése 2020 után a nagyobb kivitelezési költségek és a kedvezményes áfa megszűnése miatt, alig marad nyereséges projekt már az excelben is.
— A kereslet erős marad a bérek növekedése és a kedvező hitelezési feltételek miatt.
— A kevésbé modern lakások felújítása a mostaninál is macerásabb lehet, a minőségi szakemberhiány miatt.
— Ilyen mix mellett az árak növekedése látványosan folytatódhat, leginkább azoknál a használt lakásoknál, melyeket nem kell jelentősen felújítani, egyre drágább lehet megfizetni, hogy nem kell sok macerára számítani.
— A fentiek alapján a mostani ciklusban lakást vásárolni nem biztos, hogy annyira rossz befektetés, de főleg azok járhatnak jól, akik még ennek a pár éves ciklusnak az elején szerezték meg a lakást, olcsóbban, és vélhetően kevesebb kivitelezési hibával a kapkodás, és a minőségi emberanyag fogyása miatt.

--

--

Norbert Cinkotai

Tőzsde, tech, productivity. Vagy egyéb. A KBC Equitas vezető elemzője.