Ülkemin Geleceği

Bu akşam Fatih Altaylı ve Doğu Perinçek röportajını izleyerek sinir katsayılarımı tavan yapıp uykusuz kalmayı başardım. Ülkemin eğitim sistemi düzelmeden, dünyayı, tarihi anlayabilecek kadar okumayı becerebilen, en az iki dilde okuyup yazabilen bir nesil yetiştirmeden bir yere varmamız mümkün değil. 12 eylül’de 10 yaşındaydım, bu ülkenin yıllarca emek harcadığı 17–30 yaş arası binlerce genç telef oldu. Darbelerde islamcı, sağcı, solcu, x.ci, y.ci şeklinde yetişmiş nice insanımızı telef ettik. Çanakkale’de osmanlının geleceğini inşa edecek üniversite ve üstü bir nesli gömdük.

Yetişen insanını bu kadar müsrifce harcayabilen bir toplumun bugünleri görebiliyor olması bir mucize.

Sevgili devlet büyüklerimiz, lütfen eğitim sistemi birinci önceliğimiz olsun:

  1. Anaokulundan üniversite doktora seviyesine kadar kalite ve kaliteyi sorgulama yöntemleri geliştirilmeli.
  2. İlkokul ve ortaöğretim olmak üzere tüm devlet okullarında okul müdürleri puantaja tabi olmalı ve disiplin, eğitim kalitesi düşen okulların müdürleri hakkında gerekli işlemler yapılmalı.
  3. Öğretmenlerin dersi öğrenciye öğretebildikleri periyodik sınavlar /anketler ile test edilmeli, buradan çıkan notlar öğrenciye değil öğretmene verilmeli.
  4. Velilere merkezi anketler uygulanarak, okul, müdür, öğretmen kalitesi sorgulanmalı.
  5. Devlet okullarında asayiş, sigara, disiplin sorunları çözüldükten sonra yurdum insanı çocuklarını özel okullara göndermeyecektir. Şu an özel okul tercihinin temel sebebi devlet okullarındaki asayiş ve disiplin sorunudur.
  6. Özel okullar ihtisas ve uzmanlık üzerine konuşlanmalı. Çocuğunun belli alanlarda uzmanlık edinmesini isteyenler tercih etmeli.
  7. Merkezi veri tabanında sadece öğrencilerin ders notları değil, spor, gelecek beklentileri, aile görüşleri, ailenin sosyal yapısı v.b. verilerde toplanarak öğrencilerin iş hayatı, üniversite, akademi, spor yönlendirilmesi yapılmalı.

Eğitimi/Öğretim düzeltilmediği sürece her 10–20 senede bir binlerce gencimizi, FETÖ, PKK, İRTİCA, SOLCU, SAĞCI v.b. diye harcamaktan kurtulamayacağız. IRAK ve SURİYE’nin akibetine uğramak istemiyorsak.

EĞİTİM/ÖĞRETİM ŞART